| cnvv a întrebat:

Este posibil ca o alta specie de animale sa evolueze atat de mult, incat sa devina o specie inteligenta?
Si daca da, care ar fi specia cea mai probabila?

20 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da, in milioane de ani. Dupa parerea mea doar delfinul ar putea ajunge in acel stadiu.

| RAY a răspuns:

Cel mai probabil ar fi maimutele bonobo
de ce? pentru ca 99, 8% avem adn indentic si din toate mamiferele au cel mai mult in comun cu noi,singurele animale care fac sex fata in fata, se saruta, au politica, sunt socializi, au limbaj etc
sunt si inteligente

| whatevernvm a răspuns (pentru RAY):

I-auzi, seamana ceva cu tine, nu?

| RAY a răspuns (pentru whatevernvm):

Caut o maimuta roscata de o viata dar nu o gasesc in toata jungla, nu vrei sa vi in jungla mea?

| whatevernvm a răspuns (pentru RAY):

De ce roscata? Ia-o pe Flori, se incadreaza perfect in afara de culoarea parului

| RAY a răspuns (pentru whatevernvm):

Esti geloasa pe flory acum, imi plac roscatele ca sunt nebune in pat

| whatevernvm a răspuns (pentru RAY):

Rezist eu cumva, e ok. Trec peste sad Fiti fericiti, pls

| RAY a răspuns (pentru whatevernvm):

Nici vorba acum cand te-am gasit numai te las din mana mea

| RAY a răspuns:

De ce esti cu spatele la mine? nu vrei sasi intorci capul spre mine?

| RAY a răspuns:

Doar sa nu lesin cand te vad sti, macar sa fiu pregatit de asta

| Mayhem666 a răspuns:

Exista mai multe specii care au acest potential : elefantul, cimpanzeul, corbul/cioara, delfinul si cainele.
Exista mai multe documentare in care arata inteligenta acestor specii.

| johnnny123 a răspuns:

Depinde ce intelegi prin "specie inteligenta". Multe animale sunt inteligente, dar inteligenta este una foarte specializata, concentrata pe obtinerea hranei si supravietuire.

Daca te referi la o inteligenta similara cu inteligenta umana, in sensul ca vor scrie poezii si vor construi nave spatiale, asta este discutabil. Dar orice este posibil in niste sute de milioane de ani.

Delfinii sunt constienti de sine si se pot recunoaste singuri in oglinda.

Cimpanzeii pot folosi unelte si isi pot modifica mediul in care traiesc pentru binele comunitatii.

Unele studii au sugerat ca un porc matur este la fel de inteligent ca un copil de 3 ani.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Oamenii.Dar nu prea curand.
Deocamdata s-au raspandit ca virusii pe toata planeta.

| Mussette a răspuns:

Delfinii, elefantii, caracatita. Sunt destul de cunoscute ca avand un grad mare de inteligenta si se adapteaza la situatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Manelistii!

Glumesc, au mai multe sanse cimpanzeii sau delfinii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,sus scofa domesticus

| HardCore7750 a răspuns:

Da, omul!

| AllanClare a răspuns:

Cimpanzeul sau cainele.Ei se adapteaza destul de bine la oameni.

| MariusGheorghescu1999 a răspuns:

Animalele care au cel mai mare potential pentru a deveni inteligente sunt :
cimpazeul delfinul si elefantul deoarece aceste trei specii traiesc in familii la fel ca oamenii.
Bineinteles ca mai sunt si alte animale care traiesc in familii dar celelalte specii nu au constiinta de sine.