| anonim_4396 a întrebat:

Vreau dupa clasa a 9, sa intru la colegiul de medicina, si dupa, l; a universitatea de medicina, specialitatea neurochirurg. Puteti sa-mi dati un sfat, cum sa procedez corect?

Răspuns Câştigător
| bamse a răspuns:

Esti a 9-a. Excelent ca te-ai hotarat de acum ce vrei sa faci. Personal, am o slabiciune pentru meseria de medic happy

In primul rand, cel mai corect ar fi sa inveti extrem de bine la materiile de examen. Nu o sa ti le zic eu, tu trebuie sa afli asta. Un viitor medic nu are cum sa nu afle asta.

Apoi, cu celelalte materii scolare sa nu te obosesti mai mult decat sa treci clasa sau sa fii de nota 7. Un viitor medic nu are timp sa le stie el pe toate. Si asa anatomia spre exemplu este o materie foarte complexa, iar tu trebuie sa stii cam tot. La varsta asta conteaza mult sa iti exersezi si memoria.

La facultate vei studia mai aprofundat. Dar pana atunci mai este cale lunga.

Cum bine zicea kronstadt in medicina nu exista loc pentru greseli.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mihai, singurul sfat pe care o sa-l dau acum este sa inveti! Sa inveti ceea ce este necesar pentru a-ti indeplini scopul. In meseria pe care vad ca esti hotarat sa o practici mai tarziu nu este loc pentru greseli.
Cum adica "cum sa procedez corect?"? Daca te gandesti sa ajungi neurochirurg prin cine stie ce trucuri laughing te inseli amarnic. Bafta!