| eduardo122 a întrebat:

Dau testul psihologic la o scoala MAI si as vrea sa stiu macar ca idee cum este testul,ce te intreaba, cum decurge etc. Este vre un politist sau candidat pe aici care a dat testul psihologic si ma poate ajuta? Multumesc

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

"În prezent, testarea psihologică pentru angajaţii MAI cuprinde un set de exerciţii destinate identificării nivelului de inteligenţă al celui investigat, urmat de un set de 100 de întrebări pentru stabilirea profilului său psihologic. Un astfel de test durează aproximativ 2 ore, iar întrebările sunt astfel construite încât repetă aceleaşi idei, formulate diferit, la un interval anume, în încercarea de a elimina tentativele de influenţare a rezultatului. Testarea psihologică este urmată de un interviu realizat de psihologul unităţii care durează, cu aproximaţie, 5 minute, susţin surse din Poliţie. O altă problemă ar fi şi numărul psihologilor, un specialist testând aproximativ 1.000 de politişti."

http://www.mediafax.ro/......p-16921873

| eduardo122 explică (pentru dannyel86):

Multumesc mult, ai dat cumva examenul? De curiozitate intreb.

| dannyel86 a răspuns (pentru eduardo122):

N-am dat examenul, dar m-am documentat ca sa-ti pot oferi un raspuns.
Ma batea un gand sa incerc la SRI sau SIE, dar momentan sunt indecis.

| eduardo122 explică (pentru dannyel86):

Am inteles, foarte misto, si eu m-am gandit la ceva de genul, oricum psihologicul de la sri sau sie nu se compara cu cel de la politia romana laughing am inteles ca acolo poti sta si 6 ore.

| dannyel86 a răspuns (pentru eduardo122):

big grin

6 răspunsuri:
| Karol1877 a răspuns:

Sunt sa-ti testeze nivelul de sinceritate, cat de logic esti, daca esti influentabil, etc. Trebuie sa fii foarte concentrat si sigur pe tine.

| eduardo122 explică (pentru Karol1877):

Dap,ma tem sa nu raspund gresit la vreo intrebare.