| TahionN a întrebat:

Se spune ca un potential creator, cum este numita de noi "Dumnezeu", este omnipotent, omniscient si omniprezent. Daca acceptam ipoteza ca acesta chair este omniscient, inseamna ca el de la bun inceput a stiut ce a creeat (ma refer la oameni). Daca stia unde se va ajunge, de ce ne-a mai creeat? De ce ne-a dat ratiune cand se presupune ca stia dinainte unde va ajunge cursul evenimentelor?

Răspuns Câştigător
| Kosuchin a răspuns:

Poate te referi la supradenumirea de "Atotstiutor".
Si cand vine vorba de Dzeu, nu exista motiv sau logica tongue.

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

El este suveran.Nu ne-a facut niste robotei care sa execute niste comenzi.El a lasat liberul arbitru.Fiecare alege sa faca ce vrea si slujeste cui vrea.

| Alphawolf a răspuns:

Da, bine zice eucosti, povestea asta sfideaza logica. Probabil Dumnezeul corect si drept are alta logica si un caracter mai curios decat al nostru.

Harciog pastilele aruncate in stanga si-n dreapta nu sunt raspunsuri, nici argumente, ele sunt nefolositoare. Vrei sa intimidezi, ma intreb de ce? Lumea are nelamuriri si vrea adevarul argumentat, nu piedici nici povesti.

| cristi202 a răspuns:

Ai fi vrut sa fi un robot care sa execute orice comanda, care sa nu aiba pic de libertate de actiune? Libertatea de actiune presupune aparitia raului, a actiona cum nu trebuie, ori noi oamenii tocmai asta facem. Si de aceea e atita rau in lume. Si in privinta aceasta l-as intelege pe Dumnezeu, pentru ca eu as prefera mai bine sa am un copil care sa faca boacane, dar sa fie activ (pentru ca pe linga boacane, sigur va mai face si lucruri bune), decit unul care sa fie moliu, pasiv fata de tot ce e in jur. Decit un "robot, caruia sa ii spui mereu ce sa faca, mai bine unul liber, chiar daca face greseli.

| wales a răspuns:

Sunt anumite lucruri în viată pe care nu le poți înțelege decât dacă le trăiești, le experimentezi. Încearcă să-i explici unui copil de 2 ani cum funcționează un motor, n-ar înțelege, mintea lui nu este pregătită să înțeleagă acest principiu, la fel se întâmplă și cu noi, mintea noastră încă nu este pregătită sa înțeleagă pe deplin:

'' Acum, vedem ca într-o oglindă, în chip întunecos; dar atunci, vom vedea faţă în faţă. Acum, cunosc în parte; dar atunci, voi cunoaşte deplin, aşa cum am fost şi eu cunoscut pe deplin.'' 1 Cor 13:12.

'' De ce n-ea dat rațiune...''
Tu nu te bucuri că ai posibilitatea să decizi asupra vieții tale? Cine te obligă să alegi ce este rău?
Dumnezeu ți-a pus în faţă viaţa și moartea, tu ești liber să alegi, El te îndeamnă să alegi viaţa, nu există nici-o piedică în alegerea pe care o faci asupra vieții tale:

'' Iau azi cerul şi pământul martori împotriva voastră ca ţi-am pus înainte viata şi moartea, binecuvântarea şi blestemul. Alege viaţa, ca să trăieşti, tu şi sămanţa ta,'' Deut 30:19.

Omnisciența este un atribut a Lui Dumnezeu dar nu este singurul, Dumnezeu mai este și drept, El guvernează totul cu dragoste și credincioşie, El se folosește de toate atributele pe care le are, nu face nici o excepție de dragul nostru.
Omul este responsabil de tot ceea ce face, nu putem să aruncăm vina noastră asupra nimănui, mai ales asupra Lui Dumnezeu.

| Skylar a răspuns:

Christians burthurts are christians buthurts.

| TahionN explică:

Haha in ce paradoxuri intrati oameni buni. Daca omniscienta reprezinta absolut in cunoastere, inseamna ca stie tot ce s-a intamplat si are sa se intample, ca altfel nu ar mai fii "Dumnezeu". Treaba cu liberul arbitru, ok, ne-a lasat libera alegere, daca daca dinainte sa ne creeze stia si ce alegeri vom face, de ce ne-a mai creeat?

| Sebby a răspuns:

Dragutule Walternate, omniscienta nu este acelasi lucru cu paranormalul laughing. Spun paranormal referindu.ma la viziunea viitorului. Consulta si tu dictionarulwinking

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai uitat sa adaugi, cred, ca era si omnivor.Adeca minca la fel ca noi. Daca nici asta nu te edifica intoarce-te te rog la sticla de vodka ruseasca pina ma intorc sa reluam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bene ca sint edificatoare intrebarile mataluta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai tu ce mai intrebai acum daca nu aveai aceasta posibilitate? sau crezi ca; iaca si tu un mic ateu,faci valuri pe ditai site-ul? stai cuminte,ca a mai fost pusa intrebarea, cu cele trei mari cuvinte gasite de tine, sau copiate de pe intrebari .ro.hai sa-ti spun un adevar biblic? cei vii stiu ca vor muri, dar cei morti nu stiu nimic, si; nimic nu e nou sub soare.

| Αγάπη a răspuns:

Pentru ca a vrut sa ne puna la incercare! ne-a dat un destin si a vrut sa vada daca il putem schimba! Uni dintre noi au reusit dar ceilalti inca se mai zbat.

| anonym_6899 a răspuns:

Greu de inteles, nu? ai avea nevoie de multe notiuni care, sigur iti lipsesc si tie si celor care isi dau cu parerea, pentru a intelege. nu este asta o vina. normal, pentru voi alte lucruri sunt importane, inca! ca sa intelegi de ce El le stie pe toate, ar trebui sa stii ca ceea ce numim noi creatie se produce in eternitate. abia manifestarea creatiei, adica punerea in opera a creatiei are loc intr-o lume spatial-temporala. dar ce e eternitatea? multi o definesc ca fiind ceva fara inceput si sfarsit. adica un timp infinit. nimic mai fals. eternitatea nu a are nimic comun cu timpul. in ea nu exista timp si, ca atare, nici spatiu. in eternitate totul are loc acum si aici. adica simultan. sunt convins ca este greu de inteles, apropo de notiunile de care vorbeam mai sus. existenta temporala este ca o enclava in eternitate. acolo unde incepe si se sfarseste timpul este aceea permanenta. acum cred ca ai putea sa intelegi de ce El le stie pe toate.