| anonim_4396 a întrebat:

Sensibilitatea psiho-emotionala a unei persoane este innascuta in cea mai mare parte, sau mediul poate avea si el o influenta mare asupra formarii acestei trasaturi?

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu cred ca te nasti cu ea, dar si mediul in care traiesti isi pune amprenta pe psihicul omului.

| Vizitiul a răspuns:

Orice om, inca de la procreatie, poseda atat sensibilitatea, cat si ferocitatea. Ele nu pot fi deformate, pot fi doar solicitate de anumiti factori din exterior.

| cristi202 a răspuns:

Si, si. Te poti naste sensibil, pentru ca ai mostenit ereditar asta, dar si mediul poate avea un impact major care sa duca la acea sensibilitate

| Skylar a răspuns:

Emotia este supusa legilor generale ale psihicului.Ea se va ascuti si se va antrena prin folosire si numai abuzul o slabeste.

| Malphas a răspuns:

Are şi mediul caprele lui. Că nu te naşti cu EQ-ul gata numărat.

| bebetho a răspuns:

Se naşte cu ea dar mediul o modelează.

| AG a răspuns:

Nu neaparat mediul influenteaza. Aici ar trebui sa vorbim despre experienta de viata. Si asta poate fi facuta de individ singur. Daca el e retras, tacut, linistit, emotiv, normal ca se formeaza intr-un anume fel. Iar daca a trecut singur prin momente grele, devine o persoana tare de caracter. Normal, societatea are rolul sau, dar mai mult ...soarta, ca sa vorbesc in termeni pe care nu credeam ca ii voi folosi niciodata.

| justme91 a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este inascuta, mediile nu pot decit sa o dezvolte spre anumite directii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai auzit de slbiciune, fiecare om cu slabiciunile lui

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vizitiuleeeeeeeeee, noroc ca nu ai fost de fata cind m-am nascut, ce pumni iti dadeam

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sensibilitatea psiho-emotionala este un concept complex. Aici intervine actiunea celor 3 factori de influenta: ereditate, mediu si educatie, fiecare variind de la persoana la persoana. Sunt student la Psihologie si, daca vrei mai multe lamuriri, nu ezita sa ma contactezi pe mailul dirineamihai@gmail.com

| dextter a răspuns:

Mediul formeaza caracteristicile psihologice si emotionale ale fiecarui individ in parte, in functie de natura mediului respectiv, care poate stimula intelectul si simturile pozitiv sau negativ.