| anonim_4396 a întrebat:

"Singura înțelepciune adevărată este în a ști că nu știi nimic".
-Socrate

Si mai sunt zicători dupa modelul "Cel inteligent nu se numeste pe sine inteligent" ca sa parafrazez.

Ce parere aveti? Daca eu ma numesc 'înțelept' sau 'inteligent' tocmai prin aceasta arat ca nu sunt? Poti sa spui despre tine ca esti inteligent si sa fii cu adevarat? Aroganță sau încredere în sine?

21 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Cred că e exagerat spus "că nu ştii nimic". Mai aproape de adevăr ar fi "că ştii puţin". N-am întâlnit încă până acum niciun om care să nu ştie chiar nimic.

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Intr-adevar si asta e corect.

| RAY a răspuns:

Esti cand esti constient de rahaturile tale nu ale altora si daca faci ceva sa le rezolvi,cand cauti o solutie rationala,trebuie sa citesti carti de filozofie si sa extragi de acolo ceea ce e rational,eu unu tin cont de ele + dupa analiza mea,desi cand iesi de confort, cand treci peste frica, teama aia, cand evoluezi, cand dai un sens, scop existenteti tale

iti las un cadou
https://www.youtube.com/watch?v=1ZYbU82GVz4&t=4399s
https://ro.scribd.com/doc/99510724/Carti-filozofice
vezi de un abonament la scribd si citeste

| T0T a răspuns:

Socrate ăsta nu prea a auzit de 2 de i.
Cât despre restul, e bine să te dai înțelept, ca să păcălești fraierii. Puțini iau în considerare ce spui tu și Socrate.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Boss, sunt destul de sigur ca nu era nevoie de 2 i acolowinking

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Nasol de tine.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

În formula socratică de mai sus, în prima instanţă este un singur i iar în a doua sunt doi. Deci ar fi aşa: "...în a şti că nu ştii nimic". Dar nu e o mare greşeală, toată lumea a înţeles despre ce e vorba. Nu te împiedica de orice mărunţiş. Trage cortina şi mergi mai departe happy

| LPCTSTR a răspuns:

Dileme fara sens, impresionant de putin aplicate in realitate.

| CostinAlamariu a răspuns:

Ok, o sa incerc sa explic ideea asta cat de bine pot. Un om cu adevarat dornic de a invata si de a deveni din ce in ce mai inteligent si mai înțelept poate sa-si vada oarecum drumul care îl asteapta spre o si mai mare cunoastere si inteligenta si atunci zice despre el ca nu e inteligent fiindca stie cat de mult mai poate invata.

Pe cand un om nu prea inteligent s-ar putea sa aiba un strop de inteligenta fara sa fie interesat sa evolueze in inteligenta ta si sa se focuseze exagerat pe acel strop de inteligenta. De asta oamenii mai putin inteligenti se vad deja la capatul drumului si deci sunt incapabili sa evolueze

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

O perspectiva interesanta. Mulțumesc.

| siriusblack98 a răspuns:

Toate astea conduc la o alta zicala ''lauda de sine nu miroase a bine''. Un om inteligent are indoieli, nu certitudini. Doar un prost este sigur pe el ca e inteligent. ''Poti sa spui despre tine ca esti inteligent si sa fii cu adevarat?'' maxim poti spune despre tine ca esti mai informat pe un subiect (sau mai multe) decat altii. Atunci nici nu te lauzi, nici nu pici de prost si poate este si adevarat. P.S: Te plictisesti rau de pui intrebarile astea, nu?

| anonim_4396 explică (pentru siriusblack98):

Bun raspuns. Multumesc! Da, as putea spune ca ma plictisesc, dar e ceva la care chiar ma gandesc de mult timp si pentru unele persoane este un subiect interesant.

| StrongHeart a răspuns:

Stii care e faza cea mai tare in filozofie? Ca poti sa bati campii la nesfarsit si nimeni sa nu zica nimic,ca doar esti filozof laughing
Multe enigme,afirmatii cu dublu sens,lucruri interpretabile,nimic concret.
Dar ca idee,cei ce se autoproclama si se ridica singuri in slavi,o fac din frica,frica ca nu sunt asa cum se proclama,frica ca nu vor fi acceptati,deci daca vrei e o aroganta.
Increderea in sine e cand stii pur si simplu cine esti si ce poti si nu ai nici macar un dubiu ca esti intelept sau inteligent sau orice alt atuu crezi ca ai, nu e nevoie sa stie altcineva cum esti tu, nu ai nevoie de validarea nimanui, esti exact ce vrei sa fii, sa o spui ar fi de umplutura.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Citește Proverbe 26/12.

| anonim_4396 explică (pentru TamplaruAnisoara):

O sa scriu versetul in caz ca vrea sa il vada cineva, deoarece mi se pare un raspuns foarte bun:

"Ai vazut pe cineva intelept in ochii săi? Este mai multa nadejde pentru un nebun decât pentru el."

| SingleForOne a răspuns:

În cel mai scurt mod posibil, și cel mai pe înțeles, ți se urcă la cap dacă crezi că le știi pe toate; de asemenea ți se urcă la cap dacă ai ambiția să le știi pe toate.

| SingleForOne a răspuns:

Imaginează-ți cineva care a completat multe facultăți, este înconjurat de inteligenți/înțelepți, participă la concursuri (și le câștigă), apare la televizor, și oriunde la știri, și în social media, este foarte cunoscut și perfect din punct de vedere intelectual și/sau înțelept. Această persoană le știe pe toate, și este încrezător în sine, și nu are nevoie de altceva sau altcineva. În acest caz, această persoană este cu mult pierdută, și dincolo de calea de recuperare, pentru că nu-și va arăta întreaga inimă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca tu te numesti intelept, da, probabil nu esti.Adica sigur nu esti, tinand cont de nick-ul tau. Daca altcineva se numeste, poate fi adevarat.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu pot sa spun ca nickname-ul meu de pe TPU a fost gandit sa ma reprezinte pe mine. Adica... batran nu-s, deci nu m-ar mira sa nu fiu nici intelept. Este mai degraba un "rol" pe care imi place sa il joc, nu neaparat realitatea. Multumesc mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De asemenea, Socrate mai zicea: "Cu cât știi mai multe cu atât îți dai seama că nu știi nimic."

Înțelepți sunt cei care caută înțelepciunea. Iar cei care cred că au găsit-o, si încetează s-o mai caute, sunt niște caraghioși.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, stiam acest citat si se potriveste bine! happy Merci mult.