| anonim_4396 a întrebat:

Sunt nihilista, atee sau agnostica daca:

- nu cred ca omul are vreo menire sau vreo valoare;
- nu cred intr-o moralitate adevarata;
- consider ca notiunea de bine si rau este subiectiva;
- nu cred in liber arbitru;
- consider ca adevarul nu va putea fi cunoscut niciodata deoarece cred ca perceptia noastra nu este intocmai acurata si nici nu va fi vreodata;
- cred ca daca ipotetic ar exista un creator (atentie! nu ma gandesc la unul inventat de oameni), existenta sa ar fi incognoscibila pentru mintea umana;
- mai am si cateva idei soplipsiste, insa nu pun prea mare pret pe ele.

Deci ce ziceti, cam in ce filozofie s-ar incadra ideile mele?

Răspuns Câştigător
| WhatheWow a răspuns:

Doar într-o filosofie pragmatică, fără idealuri și dogme născute din dorințe ce se vor recunoscute ca adevăruri absolute.

44 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Nu te mai afli in nici o filosofie, esti intr-o libertate totala...

| shadovv a răspuns:

Nihilism:
- nu cred ca omul are vreo menire sau vreo valoare;
- nu cred intr-o moralitate adevarata;

- consider ca adevarul nu va putea fi cunoscut niciodata deoarece cred ca perceptia noastra nu este intocmai acurata si nici nu va fi vreodata;

Subiectivism moral:
- consider ca notiunea de bine si rau este subiectiva;

Determinism (desigur merge si altceva aici):
- nu cred in liber arbitru;

Asta se poate incadra aproape oriunde:
- cred ca daca ipotetic ar exista un creator (atentie! nu ma gandesc la unul inventat de oameni), existenta sa ar fi incognoscibila pentru mintea umana;

| Woodenpints91 a răspuns:

Nu cred că-i necesar ca ideile fiecărui om să se încadreze într-o anume fildosofie.
Cu cât mai multe (care nu se contrazic) cu atât mai bine.

| Holocaust a răspuns:

Si de unde ai luat ideile astea? De pe wikipedia?

| anonim_4396 explică (pentru Holocaust):

Nu le-am luat de pe wikipedia. Ce te face sa crezi ca le-as fi luat de acolo?

| anonim_4396 explică (pentru Holocaust):

Sunt in stare sa gandesc si pentru mine, nu trebuie sa copiez niste idei de pe wikipedia. Iar daca le-as fi copiat si tot aceleasi idei as fi avut, care e problema ta?

| anonim_4396 explică (pentru Holocaust):

Sau poate ai impresia ca ideile alea din cap (daca le ai), au aparut asa din neant, fara sa fi citit vreo carte sau sa mai fi auzit vreun punct de vedere. Consider postarea ta rautacioasa.

| Holocaust a răspuns (pentru anonim_4396):

Http://i.imgur.com/BWeFa.jpg
La cate si ce reply-uri mi-ai dat doar pentru 10 cuvinte, e destul de clara situatia.Cheers.

| anonim_4396 explică (pentru Holocaust):

Si pentru mine e clar ca esti o increzuta, dupa cum o arata si avatarul.

| Holocaust a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe bune,ramai fara argumente si incepi sa te iei de avatarul meu care, apropo, e doar un simplu desen? Si te asigur ca nu's increzuta, ci doar plictisita.
As putea sa fac si eu aluzie la avatarul tau, dar stii...Nu ajungem nicaieri.Bafta.

| anonim_4396 explică (pentru Holocaust):

Pana la urma de ce m-ai intrebat daca am preluat ideile de pe wikipedia? De ce nu recunosti ca intentia ta a fost sa ma denigrezi?

| anonim_4396 explică (pentru Holocaust):

Nu ca imi pasa prea tare, dar oamenilor ca tine le place sa se bage in seama asa aiurea, sa atace fara nici un motiv. Daca ai ceva de comentat in legatura cu ce am scris mai sus sau esti de o alta parere, te invit o expui, frumos, fara atacuri ad-hominem.

| Holocaust a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing N-a fost intentia mea sa "te denigrez" sau ceva asemanator. Mirosea a copy-paste si a ipocrizie pe-aici si voiam doar sa vad daca am dreptate.
Dar observ ca replica mea a fost cam taioasa si te-a lasat fara coada, sa zic asa.Eu zic sa te calmezi ca nu eu te-am atacat, si nici n-o voi face atat timp cat n-am motiv.Si mai zic si sa terminam cu conversatia asta, ca nu duce nicaieri.Esti de acord?

| anonim_4396 explică (pentru Holocaust):

Nu stiu de unde si pana unde mirosea a copy-paste. Ideile sunt ale mele, eram doar curioasa sa aflu ce alte persoane mai impartasesc punctele mele de vedere. Ipocrizie? Strange. Poate asa se vede din afara, insa cred ca am luptat destul de mult cu ipocrizia pana sa devin atee. Ma rog, n-are rost sa mai polemizam. Pace.

| RAY a răspuns:

Eu cred ca esti ateista slaba ceva de genul, dumnezeu exista?
nu stiu lipsa afirmatiei asupra existentei unui zeu, lipsa credintei fata de ei, agnostica nu esti pentru ca nu spui nu putem sti daca exista dumnezeu, nu afirmi nimic in legatura cu existenta lor, acum cu filozofie eu cred ca esti sceptica http://www.descopera.org/scepticismul/
si eu sunt

| mentholinks a răspuns:

Te inseli la punctul 1. N-ai auzit de Marian valorosu?

| dracu14 a răspuns:

Te incadrezi in ateismul agnostic
atee datorita lipsei de credinta
si agnostica pentru ca nu negi existenta unei zeitati

| anonim_4396 explică (pentru dracu14):

Asa ma gandeam si eu.

| drhotzu a răspuns:

Draga mea, te felicit pentru modul de a gandii... dar ai idee ce inseamna liberul arbitru? pentru ca se cam ciocane cu toate celelalte ce ai spus tu acolo

| anonim_4396 explică (pentru drhotzu):

Cred in vointa dar nu cred in libertatea de a alege. Asta e tot.

| drhotzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si atunci crezi ca cineva sau ceva ne dirijeaza vietile?

| anonim_4396 explică (pentru drhotzu):

Sa ne dirijeze vietile spre ce? Singurul 'ceva' in care cred sunt mecanismele biologice din corpul nostru care ne fac sa ne miscam si sa actionam in functie de instincte. Nu cred ca omul are un destin dirijat de vreo fiinta supranaturala constienta.

| drhotzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai draga mea ceea ce ai spus tu mai sus este de fapt liberul arbitru. idee prin care fiecare ia deciziile singur si tot ceea ce se intampla este ca rezultat direct al sau. tu poate vrei sa spui ca nu crezi in ideea de liber arbitru pe care o "impartaseste" biserica cu noi, adica poti sa faci ce vrei tu, dar daca mie d-zeu nu imi convine te pedepsesc sa ai o viata eterna in iad...

| anonim_4396 explică (pentru drhotzu):

Tu confunzi vointa cu libertatea de a alege. Nu iei deciziile singur, esti influentat de mediu, de genetica si de o multime de alti factori. Nu exista nici o libertate de a alege, e doar o iluzie.

Citeste articolul asta si dupa aia mai vorbim:
...-raspunsul

Ori cauta "Sam Harris", are scrisa si o carte pe tema asta.

| drhotzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai stii care este ideea aici intram intr-o polemica fara sfarsit. eu spre exemplu tind catre ideea ca totul este interconectat, absolut totul afecteaza pe toata lumea intro oarecare masura mai devreme sau mai tarziu, dar fiecare isi ia deciziile, decizii care nu sunt influentate o conjunctura, sunt chiar oferite de conjunctura, dar decizia, "CALEA", este aleasa de fiecare, in functie, si da aici ai dreptate (si nu o sa auzi asta prea des din partea mea), de foarte multi factori, factori care pana la urma te alcatuiesc pe tine ca individ. si da exista o libertate de alegere, pentru ca fiecare problema are multe rezolvari, dar noi alegem una. iar cel mai distractiv este ca atunci cand avem in fata aceeasi problema luam alta actiune.
iar daca ceea ce spui tu este adevarat atunci folosind niste tabele interconectate, cu aproape o infinitate de variabile, ai putea sa prezici ce actiuni va lua o persoana intr-o anumita conjunctura. dar fii atenta totul este asa de frumos si organizat in general la nivel de teorie, diferenta o face practica: stii exercitiul cu borcanul de margele, cu numar egal de margele colorate in 5 culori? eee principiul acela se aplica si aici: omul, animalul, orice organism cu un sistem nervos central, creier, este imprevizibil si tocmai asta confera frumusete lumii! totul este imprevizibil si atunci devine aproape magic. stii daca ai incerca sa dai credit un pic mai mult oamenilor sunt sigur sa o sa vezi viata un pic mai rozwinking

| anonim_4396 explică (pentru drhotzu):

Asta e parerea ta. Si nu vreau sa vad viata roz, asa vor sa o vada cei care fug de realitate. Vad ca nici macar nu te-ai sinchisit sa citesti articolul, asa ca consider discutia incheiata.

| drhotzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ooo nu am citit tot articolul dar principiile si experimentele prezentate acolo imi sunt familiare am studiat destul de mult filosofia, atat de mult incat pot sa imi formulez singur o gandire bazata pe toate informatiile dobandite in timp, si nu ma bazez pe o singura teorie, ci am cules idei din toate pana cand am reusit sa imi compilez o viziune asupra lucrurilor care "sa imi tina de cald noaptea". si draga mea sa stii ca doar pentru ca cineva nu este de acord cu tine nu inseamna ca nu are si el dreptate. vezi tu asta este frumusetea filosofiei. toti au dreptate, dar printr-un paradox nimeni nu are dreptate... este un paradox logic...
asa ca daca vrei sa avem o dezbatere civilizata bine!
daca astepti doar ca cineva sa iti spuna ceea ce vrei sa auzi, atunci imi pare rau dar eu ma retrag pentru ca nu imi plac genul asta de oameni, si consider ca este o pierdere inutila de timp!
asa ca alegerea este a ta: vrei sa auzi ceea ce vrei? sau vrei o discutie?

| anonim_4396 explică (pentru drhotzu):

Ce tot ma iei cu "draga mea"? Nu cred ca-ti sunt draga si nici nu-mi place sa fiu luata cu apelative de genul. Daca ai studiat asta nu inseamna ca esti scutit de unele erori cognitive. Mi se pare nepoliticos din partea ta sa imi dai sfaturi de parca tu ai fi un mare erudit si sa ma inveti pe mine cum sa gandesc. Daca ai citit articolul, ce parere ai? Ca din postarea ta de mai sus nu reiese ca ai inteles prea multe.

| drhotzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Este doar un tic verbal pe care il am, imi cer scuze daca te ofenseaza. si sfaturi este avizat oricare sa dea, este alegerea ta libera daca le urmezi sau nu! da am citit articolul, si nu vad ce legatura are asta cu liberul arbitru... ceea ce spun acolo nu este relevant in nici un fel... adica in principiu ei imi spun ca nu exista liberul arbitru pentru ca toate deciziile noastre sunt influentata de o anumita parte a creierului nostru. deci nu pot sa iau in considerare asa ceva.

| drhotzu a răspuns (pentru anonim_4396):

PS: la fel cum nici tu nu poti sa crezi in liberul arbitru...

| anonim_4396 explică (pentru drhotzu):

Pai de ce nu poti sa iei in considerare asa ceva? Faptul ca creierul si procesele biologice din corpul tau te controleaza, nu iti spune ceva?

| drhotzu a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing))) pai problema se pune altfel: liberul arbitru tine de o decizie facuta de tine, cu ce iei decizia daca nu cu creieru? unghia mea este incapabila de a lua o decizie, este pentru altceva acolo nu? deci organul pentru procedeul denumit empiric gandire este creierul da? si ei imi spun mie ca nu am liber arbitru pentru ca creierul meu a facut deja decizia cu 300 milisecunde inainte sa apas butonul... este ilogic, normal ca mai intai "boardul de conducere" ia decizia, dupa aceea se trece la aplicarea lui. dar ce legatura are cu liberul arbitru?

| anonim_4396 explică (pentru drhotzu):

Nu esti liber sa alegi in ce familie te vei naste, cum vei fi educat si modelat de societate. Nu poti sa ai nici un control asupra unor astfel de circumstante. Toate actiunile noastre sunt determinate de ceva sau cineva, n-ai cum sa iei decizii in afara legilor fizice.

| anonim_4396 explică (pentru drhotzu):

Are o destul de mare legatura. Ca nu iti pica tie fisa nu inseamna ca rationamentul tau e corect.

| drhotzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai in parte dreptate, nu poti sa alegi unde te nasti, dar poti alege valorile si principiile din viata, poti face decizii individuale! totul tine de fiecare, dar totusi si de conjuncturi, de asta iti spuneam in ca in momente diferite chiar daca ai aceeasi problema in fata iei decizii diferite. deci cel mai corect cred ca este spus arbitru semi-liber...

| anonim_4396 explică (pentru drhotzu):

big grin

| drhotzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii de ce nu se mai tin sedinte pe teme filosofice?
tocmai pentru ca nu ajungeau la nici un consens laughing)
toti o tineau pe a lor happy de asta avem atatea teorii, unele credibile, unele de-a dreptul fantastice happy

| anonim_4396 explică (pentru drhotzu):

Pai stiu ca fiecare o tine pe a lui, insa mai e si partea stiintifica pe care nu o putem ignora. Sunt destule dovezi in defavoarea liberului arbitru. Google it.

| drhotzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ceea ce imi arati tu acolo poate fi dezmintit foarte usor. si cum iti spuneam pana la urma totul se rezuma doar de ceea ce : "makes you sleep better at night" cam asta este. tine de convingerile fiecaruia, este la fel ca si cu ateii si religiosii, niciodata nu o sa ii convingi altceva pana cand ei nu or sa vrea sa creada altceva!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am uitat sa mentionez ca deocamdata ma ghidez dupa stiinta si doar atat. Nu cred in nici un dumnezeu sau in extraterestri, fenomene paranormale sau chestii de genul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vad ca mi se potriveste si asta http://en.wikipedia.org/wiki/Apatheism

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te incadrezi in categoria celor care gandesc, dar unele din acel amalgam de reactii chimice si fenomene electrice care ne certifica existenta, la tine se manifesta initial prin negarea (sau mai bine spus punerea sub semnul intrebarii), a unor reactii noi, necunoscute lor.Cu alte cuvinte, nu le accepta, pana nu constata ca nu sunt daunatoare.
O sa incerc sa-ti dau un raspuns numai la prima ta intrebare. Daca vei fii de acord cu el, la restul raspunsurile le vei gasi singura. Daca nu, ne-am pierde timpul amandoi.Eu sa le redactez, tu sa le citesti.Adica,compusi irositi.
-referindu-te la scopul omului si nu al omenirii, acesta este acela de a asigura, perpetua si permite evolutia reactiilor chimice, de care parca si tu vorbeai intr-unul din raspunsurile date.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu daca exista vreun scop bine stabilit in procesul evolutiv. Evolutia in sine este un proces destul de haotic (random), aparent nu este un fenomen 'orchestrat', iar mutatiile care mai apar in decursul omenirii sunt mai mult accidentale, decat niste schimbari care deservesc vreunui 'scop' la care am accede noi oamenii.

Nu stiu la ce te referi cand zici ca scopul e perpetuarea reactiilor chimice.