| anonim_4396 a întrebat:

Sunt oameni, nu puțni la număr, care folosesc des și foarte des cuvinte vulgare. Ei atrag în mod obsesiv atenția asupra organelor umane de reproducere și asupra actului în sine care conduce la venirea pe lume a unui copil. De asemenea, glumele și bancurile pe care le spun sau pe care preferă să le asculte gravitează în jurul acestor chestiuni. Cum îi considerați pe acești oameni? Îi vedeți ca pe niște indivizi de joasă factură? oameni de spiritualitate redusă? ne depășind cu mult condiția de animal? sau cum?

Răspuns Câştigător
| Tinna666 a răspuns:

Aceste persoane sunt nesigure pe ele, vor sa atraga atentia si nivelul lor intelectual nu le permite sa se faca remarcati intr-un mod placut, asa ca prefera sa apeleze la aceste cuvinte.am ajuns la concluzia ca aceste persoane trebuie pur si simplu ignorate happy

30 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Aici depinde foarte mult de scopul in care sunt folosite injuraturile respective.

Evident vezi si tu pe strada oameni care merg pana si singuri, si injura oricand, oriunde, orice. Sau chiar si atunci cand cunosc o persoana, injura fara motiv. Sau pur si simplu injura o persoana pe strada pentru a se da mari si tari.
Aia este o dovada de prostie exagerata, de lipsa de educatie si de lisa de creier. Sa injuri doar de dragul de a injura, nu te face cu nimic mai bun, dimpotriva, te face sa arati prost si ii face pe ceilalti sa se departeze de tine.
Sa mergi pe strada, sa treaca o pisica pe langa tine si sa urlii ca nebunu "SA-MI BAG P*** IN EA DE PISICA RETARDATA, TU-TI MORTII SI RANITII SI." etc, e o dovada de tampenie.

A doua categorie ar fi oamenii care injura atunci cand patesc ceva rau, si eu ma numar printre ei. Acum depinde, sa incepi sa-ti bagi si sa-ti scoti si sa urlii ca tampitu cand te lovesti putin, nu-i problema. Dar la nervi, sau cand te lovesti puternici, iti mai sare cate o injuratura din gura, chiar daca nu te ajuta cu nimic. Evident, nu trebuie ca atunci cand te lovesti de tocul usii si nu te doare nimic sa incepi sa injuri ca un bou un obiect fara viata care nici macar nu te aude.

Si a treia categorie sunt oamenii care injura atunci cand e nevoie, pentru a adauga haz unei glume. Cu acest gen de glume sunt de acord, daca sunt folosite CAND si CUM trebuie, nu sa folosesti "Sa-mi bag p***" la fiecare sfarsit de propozitie pentru ca tie ti se pare amuzant.
O injuratura spusa cand trebuie si cum trebuie poate aduce destule rasete, daca este spusa in timpul unei glume si daca nu se intrece masura cu injuratura, daca folosesti cuvinte prea puternice sau incepi sa insiri tone de injuraturi, nu-i nimic amuzant in asta.

Oricum, chestia asta difera foarte mult. Nu este neaparat ca oamenii care injura sa fie prosti, dar nu inseamna nici ca cei care injura excesiv si fara un motiv anume sunt prea inteligenti.

Personal, si eu injur, dar nu in orice moment, nu la orice pas, nu pe oameni ci doar atunci cand glumesc ceva si o injuratura nevinovata suna bine.

Daca vrei sa vezi "dovada" faptului ca sunt oameni care injura dar au o inteligenta destul de ridicata, il poti urmarii pe George Carlin pe YouTube, este comediant, un geniu, dar care foloseste injuraturi multe, foarte multe, ca sa amuze lumea, sa ironizeze societatea, si tot asa.

Injuraturile nu te fac un prost, daca stii cum sa le folosesti, cand, sau macar daca desii le folosesti, ai o minte sclipitoare si injuraturile sunt doar o forma de amuzament pentru altii sau de iesire din monotonie pentru tine.

| sabin89 a răspuns (pentru MenInShadow):

"sa incepi sa-ti bagi si sa-ti scoti si sa urlii ca tampitu cand te lovesti putin, nu-i problema."
De ce zici că nu-i problemă? Eu aș zice chiar că ai o problemă dacă bagi, scoți și urli ca tâmpitul.

| MenInShadow a răspuns (pentru sabin89):

Imi cer scuze, eram obosit cand am scris raspunsul si probabil am scris fara sa ma uit.
Da, este o problema, asta voiam sa spun, dar am gresit.
Scuze din nou.

| Inferno a răspuns:

Se pare ca disfemismele sunt legate mult mai puternic de starea emotionala a individului. E mai natural sa injuri, decat sa vorbesti civilizat, biologic vorbind.
https://www.youtube.com/watch?v=Dd7dQh8u4Hc

| sabin89 a răspuns (pentru Inferno):

Omul mai are și alte organe în afara celui de reproducere (văzului, auzului...). De ce numai ăsta este luat în derâdere și folosit în înjurături și în tot felul de expresii scârboase?

| Inferno a răspuns (pentru sabin89):

Nu e vorba de organ in sine ci de termen, ca nimeni nu spune "membru viril" intr-o injuratura.
Iar filmuletul pe care l-am postat raspunde si la intrebarea ta.

In cazul organelor de reproducere exista cuvinte ce sunt consdierate rele (bad words), termeni vulgari, in cazul altor organe nu.
Daca ar exista un termen vulgar si pentru ficat probabil ca ar fi folosit.

| Liviu a răspuns:

Ii consider normali. Daca ai fost crescut in balon de plastic fara sa auzi injuraturi, normal ca ti se pare 'anormal' du-te in lume,baruri, discoteci, stai noapte tarziu afara, si e imposibil sa nu auzi un 'mi-as. " intelegi? E normal, daca pana si pustoaicele de 14 ani stau cu ea in gura.Dar pai barbati? happy sau femeiele...

| T0T a răspuns:

Unii mai folosesc acest limbaj și în mod involuntar, nu neapărat că se axează pe acele lucruri, dar la nervi sau o supărare individului îi sunt mai accesibile aceste cuvinte deoarece creierul său le asociază mai ușor cu stările afective negative, ca să zic așa. Acum să fim serioși, fiecare dintre noi mai folosește anumite cuvinte de acest fel, fie la nervi, fie ca tic verbal datorită anturajului cu care te asociezi mai mult și de la care preiei anumite lucruri și involuntar. Acum persoanele care fac asta foarte des și se axează pe asta, într-adevăr, nu cred că sunt la un nivel prea înalt.

| sabin89 a răspuns (pentru T0T):

"la nervi sau o supărare individului îi sunt mai accesibile aceste cuvinte deoarece creierul său le asociază mai ușor cu stările afective negative"
Cum de nu asociază stările afective negative cu un alt organ (al văzului, al auzului...)? De ce tocmai cu organul de reproducere?

| T0T a răspuns (pentru sabin89):

Ți-a răspuns Bunny, Iepurele.

| OoBunnyoO a răspuns:

Daca injuraturile sunt un fel de obicei, atunci sunt incapabili sa isi exprime opiniile in mod civilizat.
Daca mai scapa o injuratura pe ici pe colo, nu ma deranjeaza, este ceva natural. Se pare ca injuratul in momente stresante sau atunci cand experimentezi o anumita durere ofera confort psihic

| sabin89 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Vezi răspunsul pe care l-am dat lui GreyN.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru sabin89):

Faptul ca sunt asociate cu organul de reproducere tine de cultura. In alte culturi sunt alte tipuri de injuraturi. Pana acum din ce am observat in limba romana injuraturile de genul asta sunt mult mai predominante decat in alte limbi.
Si oricum, probabil ca tin de mostenirea culturala nici nu ne mai gandim in mod constient la asocierea cu organul de reproducere. Pur si simplu asa le-am preluat de la stramasii nostri si le folosim ca atare, fara sa ne mai gandim prea mult la ele.

| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

E stiintific demonstrat ca injuraturile si tipatul cresc rezistenta corpului la durere si efort. Faptul ca asociem vulgaritatea cu organele reproducatoare se datoreaza faptului ca le asociem cu puterea si dominatia, un semn ca poti scoate animalulul din regn dar nu poti scoate regnul din animal. Sexul si violenta sunt doua caracteristici care definesc rolul individului intr-un grup, asa ca partea primitiva a creierului nostru e normal sa isi intre in rol in anumite situatii si sa preia controlul.

Nu m-a deranjat niciodata injuratul sau oamenii vulgari, vulgaritatea e doar o forma neconventionala (in zilele noastre) de a transmite o informatie. Oamenii se fac vinovati de defecte infinit mai grave decat vulgaritatea.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Cine afirma ca nu injura ori e uituc ori ipocrit.

| sabin89 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Nu văd ce legătură are cu întrebarea. Eu m-am referit clar la cei care exagerează.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru sabin89):

Oricum ar fi, faptul ca te deranjeaza inseamna ca si tu injuri intr-un fel sau altul, si nu-ti place asta.
Pe mine nu ma deranjeaza cei care injura.
Des sau rar este relativ.
De la cate ori pe zi se poate numi des?

| Suck a răspuns:

Ce e mult strica, atata timp cat nu se exagereaza... nu am nimic cu ei.

| sabin89 a răspuns (pentru Suck):

La fel și eu, am o problemă doar cu ăia care exagerează.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oameni frustrati in primul rand, oameni ce nu se pot exprima in cuvinte. Fac asta pentru a atrage atentia si pentru a arata importanta cuvintelor vulgare care le dau un curaj absolut, desavarsit.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred și eu că are o legătură cu frustrarea.

| L1feDRAIN a răspuns:

Mai intii incerc sa-i spun opusul cuvintelor lui si il pun la punct de citeva ori... daca nu intelege il ignor si atat.
Daca ma intelege cit de cit il cred capabil, daca nu: un om fara viitor.

| hypothesis a răspuns:

Sa stii ca multi dintre noi ne pierdem deseori ratiunea si ajungem sa facem si astfel de lucruri. Nu trebuie sa facem un caz din asta.

Răspuns utilizator avertizat