| Cocosss a întrebat:

Sunteti de acord cu sinuciderea asistata?
Sa spunem ca un om paralizat de la gat in jos(o leguma), ar dorii sa moara, dar nu poate sa isi indeplineasca aceasta dorinta singur, iar cei din jur nu il ajuta, nu este oare imoral sa tii un om in viata in ciuda faptului ca el doreste sa moara?
Faceti un exercitiu de imagintatie si puneti-va voi in locul acelui om, iar in fiecare zii a vietii voastre veti sta in pat, cei dragi se vor ocupa de igiena voastra, de alimentatia voastra, practic sunteti o povara si pentru ei si pentru dumneavoastra, atunci de ce nu ar fi moral sa il omoram pe acel om, daca el isi doreste moartea mai mult decat orice pe lume.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
37 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu da viata si numai El are dreptul ca sa o ia. Poate ca prin aceea suferinta Dumnezeu a hotarat sa il ierte de pacate si sa il mantuiasca.

| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Mai bine sa suferi in acest trup si sa fii mantuit o vesnicie, decat sa iti petreci vesnicia in iazul de foc si pucioasa!

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

De ce trebuie sa jignesti? Fiecare este liber sa creada ce vrea atat timp cat nu face rau celor din jur si societatii in care traieste.Cred ca tu mai repede ai simpatiza cu hotii si criminalii, decat cu un crestin serios si moral.

| MortemAeternum a răspuns (pentru EmaS):

Ema scuza-ma dar aici chiar faci rau societatii. Din cauza unor oameni ca tine, unii oameni nu se pot sinucide, pentru ca mai sunt popi care spun ca ei nu au dreptul sa isi ia viata, cand de fapt este dreptul fiecarui om sa se sinucida, deci chiar faci rau societatii in acest caz si un om este torturat o viata intreaga, pentru ce? Pentru un Dumnezeu care cel mai probabil nu exista?

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

"Sa il ierte de pacate si sa il mantuiasca"?! prin suferinta si durere fizica. Cand ne iubeste cand ne chinuie Dumnezeul acesta al tau. Hotareste-te odata, ori una ori alta ca ce spui tu sf. Gheorghe sau sf. Petre tot un drac.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Multi amagiti de diavol, cred ca daca se sinucid scapa de necazurile si mizeria acestei vieti. Cata inselaciune! Mai frate, sinuciderea te va arunca in chinuri si mizerii de neinchipuit, la care mintea ta nici macar nu poate sa cugete. Ce vei face atuncea? Caci nici lacrimile, nici rugaciunile nu te vor mai putea ajuta. Si sti de ce? Pentru ca tu singur ai ales aceasta soarta.

Asculta o povestioara :
Era un om bolnav, care de multa vreme petrecea in suferinta pe pat, multi ani la rand. Si se ruga sarmanul om mereu : Doamne, de ce nu mai iei, ca nu mai rezist!
Intr-o noapte inaintea lui se iveste un inger care-i spune :
- Omule sa stii ca tu suferi acum pentru pacatele tale si mai de folos iti este sa suferi aici decat dincolo!
- Sfinte ingere dar eu nu mai pot, iata de atatia ani stau pe pat. Atunci ingerul i-a zis :
- Ce ai prefera? Sa mai stai pe pat cativa ani de acum inainte, sau sa mergi in iad 3 minute?
S-a gandit omul ca trei minute nu e prea mult si va rezista, asa ca a zis cu toata convingerea :
- Decat sa ma mai chinui pe pamant, mai multi ani, mai bine sa stau in iad trei minute. Atunci ingerul i-a luat sufletul si l-a coborat in iad, si l-a lasat acolo in chinuri. Dupa o vreme a venit ingerul la om si omul vazandu-l i-a zis plangand:
- Nu am putut sa ma gandesc ca si ingerii mint!
- De ce spui aceasta, mai omule?
- Pentru ca mi-ai spus ca ma vei lasa numai trei minute in iad si apoi ma vei lua de aici, si iata ca de cand m-ai lasat tu aici au trecut 100 de ani! a spus omul, tanguindu-se.
- Sarmane om, tie ti se pare ca au trecut 100 de ani, dar de fapt sa stii ca numai 1 minut a trecut de cand te-am adus si mai ai doua de stat.
- Sfinte ingere de este cu putinta, te rog du-ma inapoi in trup, si voi patimi cu bucurie acolo zeci de ani, sau oricat va vrea Dumnezeu, decat sa mai stau aici macar o singura clipa!
Si a gasit omul mila, si ingerul a intors in trup sarmanul lui suflet, unde a mai petrecut cativa ani, apoi s-a stins in pace mergand la Dumnezeu.

Vezi, mai frate ca nu e chiar cum cugeti dumneata, daca nu rezisti la incercarile care te lupta, cum vei rezista chinurile iadului care nu sunt de un minut, doua sau trei ci pentru vesnicie.
Cere de la Dumnezeu sa-ti lumineze mintea, sa-ti dea putere sa treci prin greutatile vietii acesteia, sa te ajute sa duci o viata bineplacuta Lui ca sa dobandesti Imparatia Lui Dumnezeu.
Noi preotii nu avem voie sa-i pomenim pe sinucigasi la Sfanta Liturghie, nu avem voie sa facem randuiala completa a mormantarii ci numai dupa un ritual foarte restrans si aceasta numai la cei iesiti din minte, nu avem voie sa-l ingropam pe sinucigas in cimitir cu ceilalti crestini nici sa-i ridicam parastas. Toate aceste randuieli le-au lasat Sfintii Parinti pentru noi, ca fiecare sa inteleaga gravitatea acestui pacat.
Daca te lupta astfel de ganduri sa alergi frate la duhovnicul tau, daca nu ai sa te rogi la Dumnezeu si sa iti cauti unul, marturisnd pacatele tale si gandurile care te bantuie si asa vei scapa de ele.
Nu te fa bucurie si batjocura pentru diavol ci fa-te bucurie lui Hristos care nu voieste moartea pacatosului ci sa se intoarca si sa fie viu. Asa ca intoarce-te catre Dumnezeu, ca fiul cel ratacitor si Dumnezeu te va primii cu bucurie, caci mereu asteapta pe fiecare sa se intoarca acasa.

Nadejde!
Parintele Ciprian.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Da,Hombre sa stii ca pentru fiecare ''pacatel ''facut va trebui sa platesti, fie in trupul acesta fie in viata vesnica.Eu prefer sa platesc acum ca sa fiu o vesnicie in rai cu Dumnezeu.Tu nu vrei sa vii acolo?
Corinteni 11:31-32 Daca ne-am judeca singuri, n-am fi judecaţi. Dar când suntem judecaţi, suntem pedepsiţi de Domnul, ca sa nu fim osândiţi odata cu lumea.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Nu am citit-o, e poveste tipic religioasa si suprarealista.
Te contrazici singura legat de prima mea postare, in alte postari spui altceva da de exemplu;
"Deci tu chiar nu vrei sa pricepi cum stau lucrurile.El (Dumnezeu) cunoaste viitorul, dar nu intervine in hotararile tale.La fel cum eu stiu ca daca copilul mic pune mana in foc se va arde.Eu ii spun ca nu este voie, dar el decide daca asculta sau nu."

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Bineanteles ca nu ai citit-o, de ce sa pierzi doua minute din timpul tau extrem de pretios? Pai Dumnezeu cunoaste inima omului.Si daca acel om are o inima buna si il iubeste pe Dumnezeu, dar totusi a mai gresit in viata lui, atunci Dumnezeu il curata de pacate prin suferinta.Aurul este curatit prin foc.Corinteni 11:31-32 Daca ne-am judeca singuri, n-am fi judecaţi. Dar când suntem judecaţi, suntem pedepsiţi de Domnul, ca sa nu fim osândiţi odata cu lumea.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Pai nu tu spui ca Dumnezeu cunoaste viitorul si nu intervine in hotararile tale? Pai daca nu intervine la ce dracu te mai judeca? Mai eu te intreb rational si te rog sa-mi raspunzi la fel nu mai inventa bazaconii sfinte.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Eu ti-am raspuns cat se poate de rational.Hombre,Dumnezeu cunoaste daca in adancul inimii tu esti un om bun sau pur si simplu El doreste sa iti mai dea o sansa ca tu sa iti mantuiesti sufletul. Timpul in care tu stai la pat poate sa fie timpul cel mai binecuvantat pentru tine.Ai oportunitatea sa meditezi la Dumnezeu si la vesnicie.Sunt multi care pe patul de suferinta l-au cunoscut cu adevarat pe Dumnezeu.Pe cand un om care are o moarte fulgeratoare nu mai are harul de a medita asupra sufletului sau.De aceea eu ma rog pentru tine, daca Doamne fereste, o data o sa te afli pe patul de suferinta sa iti aduci aminte de Ema si sa te intorci la Dumnezeu care te asteapta cu bratele deschise.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Bine, de fapt eu sunt de vina, nu stiu de ce dracu' ma bag in discutii religioase cu tine din moment ce stiu ca la mine 1+1=2 si la tine 1+1=0 sau 1, 2, 3,4,5,6,7,8,9.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Deci la tine 1 plus 1 nu pot sa faca de la trei in sus? Ma mir, stiind cum gandesti!

Eu cred ca iti vor fi de folos aceste discutii.Si atunci o sa iti spun:,, Ti-am zis eu!,,

| Apache a răspuns (pentru EmaS):

Aici nu sunt de acord cu tine
Sinuciderea este un act de lasitate...dar aici e altceva!
In biblie poate sa scrie ce vrea...dar Dumnezeu daca intr-adevar exista sa nu crezi tu ca este atat de sadic incat sa pedepseasca dorinta unui om de a nu fi o povara pentru cei din jur, si pentru a scapa de toata aceasta suferinta!
Iti recomand sa vezi filmul acesta, e plin de invataminte :
http://www.imdb.com/title/tt1132623/

Răspuns utilizator avertizat
| Zenithf a răspuns:

Asta este un teren foarte alunecos, nici nu va puteti imagina la ce poate duce legalizarea acestor lucruri.

| EmaS a răspuns (pentru Zenithf):

Ai dreptate.Din punct de vedere omenesc ti se pare cea mai buna solutie.Dar daca esti constient ca exista viata dupa moarte si ca locul unde vei merge este vesnic, cred ca ai cugeta mai adanc asupra unei decizii foarte importante care poate sa iti schimbe destinul pentru eternitate.

| Cocosss explică (pentru EmaS):

Scuza-ma Ema, dar am postat intrebarea la stiinta si filosofie, ca sa nu il mai aducem pe Dumnezeul imaginar in discutie. Vorbim pur si simplu din punct de vedere materialist, Dumnezeu in aceasta intrebare nu exista.
Oricum nu pot intelege cum poti crede in asa ceva, adica un zeu care te trimite la chinuri eterne daca nu crezi in fiul sau, care a fost omorat intr-un mod barbar pe cruce. Pai numai cand ma gandesc ca iadul este plin si raiul este gol, avand in vedre cati oameni cred in Isus, imi dau seama ca este imposibil ca Dumnezeul crestin sa existe plus ca Dumnezeu este imoral.
Deci spune-mi din punct de vedere materialist, nu te mai gandii la iad, elimina aceasta frica care iti inrobeste gandirea, ai fi de acord cu sinuciderea asistata? Si pentru ca stiu ca vei zice nu, de ce nu? Scoate-l pe Dumnezeu din ecuatie si spune-mi fara frica ce gandesti.

| Zenithf a răspuns (pentru EmaS):

Nu m-am gandit la asta. Sigur, eu sunt crestin si ma gandesc la cum va fi viata dupa moarte, dar cand am scris aici m-am gandit doar la consecintele terestre ale acestei "liberarizari". Asa, ca sa le dau de gandit celor care se declara atei.
De la cei "incompatibili cu viata", fie oameni cu dureri crunte, fie paralizati, se va ajunge foarte usor sa fie "sinucisi" altii care sufera doar de o depresie usoara, sau din cauza saraciei.

| EmaS a răspuns (pentru Zenithf):

Dumnezeu cunoaste daca in adancul inimii tu esti un om bun sau pur si simplu El doreste sa iti mai dea o sansa ca tu sa iti mantuiesti sufletul. Timpul in care tu stai la pat poate sa fie timpul cel mai binecuvantat pentru tine.Ai oportunitatea sa meditezi la Dumnezeu si la vesnicie.Sunt multi care pe patul de suferinta l-au cunoscut cu adevarat pe Dumnezeu.Pe cand un om care are o moarte fulgeratoare nu mai are harul de a medita asupra sufletului sau.

| EmaS a răspuns (pentru Cocosss):

Eu nu Il voi scote niciodata pe Dumnezeu din ecuatie.El este prioritatea numarul unu din viata mea.Eu traiesc cu scopul ca sa ma duc acasa, adica in locul pe care El mi l-a pregatit.

| Zenithf a răspuns (pentru EmaS):

Degeaba incerci sa-l convingi pe altul prin aceasta prisma, daca el nu mai crede (sau nu mai vrea sa creada) in Dumnezeu.
De asta ti-am zis si tie, nu m-am gandit la asta. Pentru ca pe un credincios nu va trebui sa-l lamuresc eu de ce nu, iar un ateist doar ar rade de asta.
Dar sunt motive din aceasta lume sa nu fiu de acord cu "sinuciderea" asistata, ca asta ar "deschide cutia Pandorei", dupa cum se exprima altcineva.

| Zenithf a răspuns:

Va dau doar doua exemple din ce se poate intampla.
Prima, un om sa sufere de depresie si sa fie sinucis. Nu-i S.F., s-a si intamplat deja, in Elvetia.
A doua, un om bogat sufera de o boala de inima, altul (vezi ca-i criza) nu-si mai gasese de lucru de 5 ani, toate economiile i s-au terminat, nu mai are posibilitatea sa-i intretina pe cei 2 copii ai sai. Vine omul bogat cu propunerea "da-mi inima ta, si copiilor tai nu le va lipsi nimic toata viata". Nu va trebuie multa imaginatie ca sa derulati mai departe acest scenariu.
Si mai sunt multe alte posibilitati.

| ChioruL14 a răspuns:

Si daca pateste asta un copil? ce pacate asa grave are copilul ala cat sa merite 60 de ani de chin? nu e chiar asa...

| EmaS a răspuns (pentru ChioruL14):

Dumnezeu are in vedere vesnicia, eternitatea. Exact cum un parinte ii da un medicament amar unui copil, stiind ca acesta il va face bine. Sau il duce la un stomatolog constient fiind ca o sa il doara, dar pe urma va fi bine.

| ChioruL14 a răspuns (pentru EmaS):

Si atunci de ce il mai pune pe lume, sa-l chinuie doar? copilul ala poate s-a nascut in suedia unde 80% sunt atei si nici nu a auzit de dumnezeu...in caz de pregatesti vreun raspuns gen "l-a adus pe pamant ca sa-i testeze credinta"

| EmaS a răspuns (pentru ChioruL14):

Pentru ca fiecare om se naste si moare o singura data dupa care urmeaza vesnicia. Daca acel copilas va muri, probabil ca el va fi fericit cu ingerii din ceruri.
http://www.youtube.com/watch?v=ziIH3YE-Rng

| Apache a răspuns (pentru EmaS):

Hmm...citesc comentarile tale, si mi-am facut o parere despre convingerile tale!
Tu esti in stare sa renunti la viata aceasta pentru o viata vesnica care nici nu se stie daca este adevarata nu?
Ei bine atunci gandesti diferit ...si nu te supara,gandesti prost!
Sa crezi in dumnezeu e una.dar tu aici pui viata vesnica mai presus de viata materiala!
Si aici e grav. poti sa intri in categoria fanaticilor religiosi
Nu te critic pentru alegerea ta,pentru ca e opinia ta persoanala
Dar duci convingerile tale religioase la un nivel mult prea inaintat...
Si ca o povestioara : acum cateva luni o fata a fost lovita de o masina... avea nevoie de transfuzie de sange pentru a supravietui,dar familia ei nu a fost de acord din pricina convingerilor religioase!
fata a murit in chinuri groaznice din cauza unor oameni spalati pe creier!
Tu acum spui ca este in regula sa traiesti in chinuri groaznice in aceasta lume,si sa fi o povara pentru cei din jurul tau, deorece in viata de apoi daca renunti la suferinta atunci vei suferi si mai rau!
Sti ce e amuzant in toata convingerea ta?
Asemenea acelor parinti, cu toate ca sunt 2 lucruri destul de diferite... spui ca este in regula sa suferi chinuri groaznice pentru o cauza pe care nimeni nu o poate proba
Si stii ce e si mai amuzant?
Il consideri pe Dumnezeu o fiinta care nu poate ierta anumite regului impuse de el insusi...dar El intr-adevar exista chiar crezi ca te-ar condamna la o viata vesnica de chinuri,pentru ca ai vrut sa iti ajuti familia,sa nu mai fi o povara pentru ei, si sa sa scapi de niste chinuri reale?
si ca un alt exemplu.AI de ales, sa te sinucizi ca sa salvezi 100 de oameni!
Daca ti la convingerea ta religioasa, atunci o sa ai 100 de suflete pe constinta!
SI nu prea cred ca sufletul tau sacrificat pentru salvarea altor 100 este un pacat!
Dimpotriva...

| GusWaters a răspuns:

Eu sustin metoda asta chiar si daca omul nu isi doreste sa moara, in caz ca nu exista sansa vindecarii lui.Nu am vazut pana acum un exemplu ca cel al tipului-australian,parca-fara maini si fara picioare,care insa face o gramada de lucruri(nu mai stiu cum il cheama,Adam,daca-mi aduc bine aminte) nici la cei ce raman fara maini sau picioare,daramite la cei care raman paralizati. Putem exclude faptul ca este o povara pentru familia sa,asta depinde de oameni,dar se chinuie, si nu e normal sa traiasca o viata asa de grea dpdv fizic, este un supliciu pentru el.Sunt de acord cu injectiile letale la cei ce sunt paralizati,pentru a le curma suferinta si frustrarile, pentru ca de foarte multe ori, genul asta de oameni sunt foarte frustrati din cauza neajunsurilor.Omul poate lua viata unuia, daca viata aceluia nu se mai poate desfasura in mod normal, ca sigur aceea nu mai este viata.

| maiAm8conturi a răspuns:

Imi place sinuciderea asistata, e bine sa ma asisti, numai ca mie imi place sa o fac pe intuneric.Sinuciderea neasistata e ca si cum ai face sex singur sau te-ai masturba.Cu cat sunt mai multi bagati in aceeasi activitate exista si placeri mai intense, chiar folosesc manusi chirurgicale si prezervative cand ne taiem venele, cu HIV nu e de glumit.
Acum sincer, mi se pare o prostie, am vazut si alti descreierati care s-au razgandit acolo pe targa chiar cand era timpul sa-i bage otravuri in vene, is patetici.

| Garnet a răspuns:

Da.uneori este mult mai bine sa tai o suferinta de la radacina. si chiar daca Dumnezeu ne-a dat viata.tot el ne-a dat si liberul arbitru, iar noi putem sa hotaram daca sa continuam sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cât a scăzut nivelul site-ului, incredibil. Acum mai bine de un an jumate am pus și eu o întrebare legată de eutanasia activă și cea pasivă, dar atunci au avut loc dezbateri pertinente, cu argumente viabile. Acum vine Ema cu teoriile ei de baltă...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca mai are pensie de primit? cum sa omori gaina care face oua de aur? daca ni si-a facut testamentul si are averi de impartit? si apoi noi ii iubim nu? cata vreme mai reprezinta un interes marterial? deci? ce moare asa fistecare cand vrea? si oricum? socotelile intai. dragostea, respectul.atasamentul costa in ziua de azi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lolozaurus? vedete-as intins pe nasalie cu avere facuta si toate rudele iubitoare in jurul tau, care mai de care ma iubitor si mai indatoritor.

| Mariusfreek a răspuns:

Pai pentru cel paralizat ar putea fi ok dar pentru asistent poate fi cam naspa nu?

| notjustajoker a răspuns:

In cazurile extreme sunt de acord.

Vai, viata mea, ce comentarii pe aici... straight face