| anonim_4396 a întrebat:

Te-ai gandit vreodata ca mai poate exista in departare, in alta galaxie o planeta exact asa ca Pamantul? cu orase, oameni sau mai evoluata. Universul e infinit asa ca mai pot exista planete identice cu Terra sau chiar mai evoluate. Ce parere aveti?

25 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Eu de facto sunt crestin iar ca un bun crestin imi indrept atentia catre cele spuse de Dumnezeu in cartea sa care Il reprezinta pe Pamant, Biblia. Sa vedem ce spune aceasta: IOV 1, 6-7 "6. Fiii lui Dumnezeu au venit într-o zi de s-au înfãtisat înaintea Domnului. Si a venit si Satana în mijlocul lor. 7. Domnul a zis Satanei: "De unde vii? Si Satana a rãspuns Domnului: "De la cutreierarea pãmântului si de la plimbarea pe care am fãcut-o pe el.".
Concluzie: La tronul lui Dumnezeu s-au adunat diverse persoane de pe diferite planete printre care si de pe pamant (Satana). Bineinteles ca universul este locuit si inca e foarte plin. De ce nu-i vedem si noi... simplu noi suntem "deosebiti", pamantul este singura planeta din univers unde exista RAUL, MOARTEA, PACATUL si SATANA (dracul). Sunt destule locuri in Biblie unde sunt relatari ce ar uimi pe cei ce cred ca religia a negat existenta extraterestrilor. Negarea au facut-o popii si bisericile traditionale, nu religia.

nony
| nony a răspuns:

Este IMPOSIBIL sa nu mai existe forme de viata in Univers.¨Suntem prea mici pentru un loc atat de mare¨. spunea marele Albert.Deci cine are un pic de cunostinte de astrologie si probabilitatea sanselor. poate sa faca singurel un calcul si ii v-a da cu +winking

daniela
| daniela a răspuns:

Sunt mai mult ca sigur ca exista in univers si alte forme de viata nu neaparat la fel ca noi dar exista si de multe ori ma uit la cer si ma intreb oare unde or fi asezate?

Shin
| Shin a răspuns:

Mi se pare destul de egoist din partea noastra sa gandim ca suntem singurii in univers...
Shin.

Shin
| Shin a răspuns:

@Raspuns anonim: Poate ca cealalta planeta la care te gandesti tu, nu este populata cu forme de viata pe baza de carbon. Ar putea sa fie ceva... la care nici nu ne gandim, deci poate nu au google sau ceva asemanator... Poate... au o societate structurata ca un "stup" si toti sunt cumva interconectati telepatic intre ei... Nu ar mai fi nevoie de google happy. Tocmai asta e frumusetea... posibilitatile sunt nelimitatewinking
Shin.

Shin
| Shin a răspuns:

@BRO, s-a dovedit ca universul este in continua expansiune, deci. nu este infinit (pentru ca astfel putem calcula cat de mare este).
Shin

| adyth a răspuns:

Absolut. Asa cum s'aputut cu noi se poate cu orice alte fiinte poate imposibil de imaginat pentru noi.

Sunt atatea lucruri diferite...noio ne'am obisnuit cu ce se afla pe Pamant si percem lucruile in functiie de ce exista pe planeta noastra... dar gandeste'te cate alte planete/fiinte/lucruri sunt in tot "neantul" ala care la fel, percep lucrurile in functie de ce au si cu ce sunt obisnuiti...si poate ca pentru ele nici noi nu putem fi perceputi.

| adyth a răspuns:

@Zujocer-becca ce conditii? nu exista conditii poate pentru trupul nostru..asta nu inseamna ca tot universul este creat conform legilor noastre.
Sunt organisme care traiesc dupa alte principii si alte conditii decat ale noastre happy
Si daca la noi pe Pamant sunt..imagineaza'ti in alte locuri din univers exista conditii pentru orice. Sau alte fiinte/creaturi sunt create in functie de "necondtiitiile" care sunt pentru noi.

| buburuzAndreea a răspuns:

Eu cred ca mai exista si alte planete si alte civilizatii. Daca nu le descoperim noi asta nu inseamna ca nu sunt. Dar nu cred ca daca ar exista alte forme de viata sau alte planete locuite ar fi identice cu Pamantul. Sunt sigura ca ar fi evoluat diferit.

| Klara a răspuns:

Bineinteles ca mai exista alte planete cu populatie, cine stie daca sunt ca noi.laughing Fac pariu ca sunt foarte diferiti si arata fooooarte diferit fata de oameni straight face

| sorin a răspuns:

Ar fi posibil, acum asteptam sa se descopere acea planeta sau acea existenta.

| zeeeeeex a răspuns:

Seria de intamplari care au dus la fata pamantului de acum se pot repeta oriunde in univers. In infinitatea lui este foarte probabil sa fie nu una ci mai multe planete identice cu a noastra in ceea ce priveste capacitatea de a sustine viata... Cat pentru creaturile de pe ele... Este o chestiune cu mai multe variabile... Ori nu este locuita, ori nu sunt fiinte la fel ca cele de pe pamant, ori sunt fiinte ridicol de inteligente si sunt mult mai dezvoltati ca noi, ori planeta de acolo este ca o copie fidela a realitatii de pe pamantul nostru... ca o viziune in oglinda a celor 2 planete... Etc etc etc etc... Cert pentru mine este ca nu suntem singuri in univers... Farfuriile zburatoare sunt o mare pacaleala (ca o rasa inteligenta daca vrea sa ne viziteze nu sunt atati de prosti sa fie vazuti... parerea mea) dar pana vom fi siguri cu dovezi stiintifice putem doar specula!

| JackieSue a răspuns:

Nu exista pentru ca nu exista nici conditii.

| doinitza a răspuns:

Da cred ca exista dincolo de lumea noastra ceva incredibil care e ascuns de ochii nostri, dar cred ca in viitor omenirea va descoperi fapte uimitoare fiindca oricum lumea nu sta pe loc, ci progreseaza...

| cucaracia a răspuns:

Sunt sigur de asta. Pai nu cred ca D-zeu a creat un univers asa de mare in care exista doar o planeta pe care este viata; si nu cred ca a creat toate planetele doar a-l face pe om curios, nu-i asa?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

M-am gandit, dar nu mi-am format inca o parere.am atata treaba aici pe pamant.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar fi anormal sa nu existe.cine spune ca nu mai exista, se ''scalda'' in ignoranta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sunt curios ce denumiri comerciale ar fi la ei cele mai in voga happy Cum se cheama cea mai tare firma de masini la ei, cum se cheama cea mai renumita bautura carbogazoasa, la Google lor oare cum ii zice? big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu da, sint convins ca, mai exista viata in univers. Dar parca biserica refuza sa accepte asta, deci cum de pui asa intrebare? big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

... sau poate se nasc batrani, intineresc si mor copii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alte planete asemanatoare ca Tera, cu civilizatii asemanatoare ca noi sigur exista, dar acele civilizatii sa fie ezact ca noi si acei locuitori sa arate ca noi ma indoiesc ca e posibil. Uita-te la celelalte vietuitoare de pe Tera, nu arata deloc la fel ca noi pentru ca viata evolueaza in functie de specie diferit. Ca si ADN-ul oamenilor care nu exista nici un ADN indentic la vreun om, nici macar la gemeni asa e si cu evolutia, adica nici o fiinta nu poate evolua ca sa arate exact ca o alta fiinta dintr-o alta specie, mai ales o specie de pe o alta planeta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apropo, inca nu am stabilit daca universul este infinit. Si nu am definit infinitul :D
http://www.tpu.ro/......ceva-samd/
BRO

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sunt curios ce denumiri comerciale ar fi la ei cele mai in voga happy Cum se cheama cea mai tare firma de masini la ei, cum se cheama cea mai renumita bautura carbogazoasa, la Google lor oare cum ii zice? big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se crede ca a si existat, Atlantida.Erau mult mai evoluati decat noi. Daca cumva ar exista, as fi tare curioasa sa merg si eu acolo, sa vad despre ce e vorba, poate raman printre ei, nu mai vin inapoi big grin I-as intreba in ce/cine cred ei, care e scopul lor in viata, daca se tem de moarte. uuuf, as avea multe sa-i intreb. Dar din pacate, nu cred ca exista.Doar daca sunt "facuti" din altceva, diferiti de noi in forma lor substantiala.Fiindca altundeva, pe alta planeta, nu exista conditii adecvate de trai.Adica nu s-au descoperit inca. Dar daca se vor descoperi, nu te speria, a doua zi merg americanii si vad despre ce-i vorba, aduc informatii, mai fura idei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Totul e posibil.
generatiile alea tot se gandesc ca trebuie sa existe o alta planeta populata, nu? laughing