| MrUniverse a întrebat:

Știm deja că omul provine din Africa.
Întrebarea mea este una mai mult de curiozitate: Din care țară africană provenim?
(Am auzit ceva de Ethiopia...)

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De unde provenim, nu au fost tari.
Doar copaci.
Pe multi inca se poate recunoaste originea... big grin

| MrUniverse explică (pentru Bula):

Vreau să spun, de pe teritoriul cărei țări provenim?
(e clar că atunci nu existau încă țările)

| Mădă0611 a răspuns:

Si daca au existat mai multe specii de homo, unele in Africa, altele in Asia, sau chiar in Europa si America? Daca pui doua organisme diferite in acelasi mediu si fac aceleasi lucruri, peste un timp o sa inceapa sa semene, foarte mult chiar.

| sublime89 a răspuns:

E adevarat ca in Etiopia s-au gasit mai multe specii de homonizi, cum ar fi Australopithecus, dar si oameni moderni din punct de vedere anatomic, adica Homo Sapiens. Insa s-au gasit multe fosile de hominizi si-n alte tari africane, cum ar fi Africa de Sud sau Ciad. E greu de spus de unde exact se trage specia noastra, pentru ca nu e tot timpul usor sa identificam speciile din care am evoluat, si sa le diferentiem de cele care sunt doar inrudite cu noi. De exemplu, daca am gasi fosila unui animal asemanator cu cimpanzeul, am putea spune cu siguranta ca ne tragem din acea specie? Sau poate doar cimpanzeii se trag din ea? Sau poate nici noi, si nici cimpanzeii? Increngatura de specii e foarte complexa, si e un imens puzzle care trebuie pus cap la cap atat in timp cat si in spatiu. Dar putem spune ca Estul si Sudul Africii au fost locurile de origine ale genului homo, din care facem si noi parte.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Stim ce vor altii sa stim.
Ar fi interesant de citit Istoria ascunsă a rasei umane
Michael A. Cremo, Richard L. Thompson

| MrUniverse explică (pentru TrăieşteClipa):

Ce vrei să spui?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru MrUniverse):

Ti-am dat un titlu de carte si autorii.

| RAY a răspuns (pentru MrUniverse):

Vrea sa spuna ca sahara nu era cum e acum,era un loc bun cu copaci, apa, mancare etc
care om de unde a plecat? cand am devenit noi oamenii de fapt? omul a evoluat/evolueaza e un proces infinit, desi intrebarea e irationala nu se poate sti de cand am devenit umani sau ce se poate uman si unde eram in acel moment geografic, tu cand te privesti in fotografi cand esti tu de fapt? mereu esti tu, asa e si evolutia omul nu a aparut el a evoluat

| ExprimareLibera a răspuns:

Primii oameni au apărut în Sahara. Apoi s-au extins către N Africii, Orientul Mijlociu, Asia, America etc.