| Jeremy1 a întrebat:

Topul stereotipurilor si comportamentelor de prost gust a marii majoritati a crestinilor:

1. Daca moare un crestin, ei spun ca dumnezeu avea nevoie de el "acolo sus". Daca moare un ateu, ei spun stapanul lor l-a omorat pentru ca era pacatos, necredincios si toata lista de "defecte" morale. Si chiar si aici nu pricep unele lucruri. Se spune ca toti oamenii sunt fiii lui d-zeu. Eu, in mintea obscura si morbida, nu mi-as putea ucide copilul indiferent cat nu m-a ascultat. Banuiesc ca un zeu atot binevoitor ucide cu sange rece mult mai usor...

2. Ateii sunt inchisi la minte, nu pot intelege ce e aia a fi "crestin". Majoritatea, daca nu intreaga totalitate, a ateilor s-au nascut in familii crestine si au fost o mare parte a copilariei (sau a vietii) crestini. Insa, fiind in biserica cu familia mea cand eram mic si se tot citeau chestii din biblie, pur si simplu imi dadeam seama ca multe lucruri nu se prind, iar cand imi intrebam parintii/rudele, de multe ori primeam doar raspunsuri tip "nu e bine sa intrebi asa ceva". De parca eram pe vremea comunismului si intrebam de Ceausescu...

3. "Ah, tu esti roacher d-ala satanist, pleaca de aici pana nu te scuip". Inca din start, a pune intre genul de muzica rock si satanism un mare egal e total absurd si stupid. O mare partea a rockului nici nu aboardeaza subiectul religiei pentru ca stiu cum unii crestini rastalmacesc orice cuvant si incep avalansa de injuraturi si amenintari. In plus, folosirea cuvintelor religioase de multe ori au sens metaforic, insa atunci cand cauti nod in papura, nu mai esti capabili sa-ti folosesti logica sub niciun fel.

4. "Tu esti ateu, esti malefic si violent". Eu inca n-am vazut la tv sa fie arestat vreun ateu sub vreo acuzatie tip "omucidere". De fapt, n-am vazut vreodata sa fie arestat vreun ateu... Insa cea mai violenta "specie" probabil estea cea crestinopata... sau poate ca musulmanii sunt chiar si mai habotnici (deci si mai violenti), dar cu putin. Ce-i cert e ca s-a omorat mai mult pentru biserica, de mana crestinilor si chiar a lui d-zeu cu mult pe langa ce au ucis ateii vreodata.

5. Nu o sa inteleg niciodata de ce crestinii romani isi fac mii de cruci cand trece autobuzul prin fata unei biserici, nici de ce se sfintesc cladirile, si nici de ce se bat toti crestinii pe apa sfintita si ramuri de salcie la biserica de a devenit un lucru obligatoriu sa vina jandarmeria la fiecare ritual crestin de acest tip. Un concert de metal este muuuuult muult mai pasnic decat o impartire de apa sfintita in randul crestinilor.

Cu siguranta sunt mai multe, insa doar atatea am eu in minte in acest moment. Intrebarea mea ar suna asa: Care dintre punctele de mai sus raman in picioare din punct de vedere logic si care este, pana la urma, baza lor reala?

35 răspunsuri:
| CandyTetris a răspuns:

@HeavyViolence Bine spus :"te declari". Adevarul e ca nu sunt crestini.Si din cauza lor Dumnezeu are de suferit.Lafel cum respectul nu se castiga prin frica, nici "credinta" de frica iadului nu ar trebui sa existe.Crezi fiindca vrei sa crezi,nu de frica,nu fiindca ai crescut in biserica,nu fiindca prietenul tau e pocait,aia nu e credinta,nu e crestinism,e ipocrizie.Din pacate catolicii au reusit sa introduca ideea de iad vesnic la toate religiile crestine. Apoi dupa ce a cazut comunismul a trecut si teama si iaca asa s-au umplut bisericile de uscaturi,de ipocriti si de lenesi. Oricum in ciuda lor noi inca existam,inca mai credem fara sa-i uram pe ceilalti,fara sa inventam legi ciudate care sa-i raneasca pe necredinciosi,credem doar de dragul de a visa la o lume mai buna, unde n-o sa auzi expresii de genul "bai ala care nu esti ca mine, pleaca d'aici ca te scuip".
Nu lasa prostia oamenilor sa te intoarca impotriva divinitatii.happy

| EmaS a răspuns:

HeavyViolence
Eu nu sunt crestina de frica iadului.Eu chiar Il iubesc pe Dumnezeu si Il respect ca pe un Tata!

| wales a răspuns:

Dragă Heavy

Nu uita! Ateismul este și el o religie; atheos = fără Dumnezeu.
Sunt religii teiste și religii ateiste. Cât de bun este ateismul dacă marii lideri comuniști l-au îmbrățișat?

| luana1 a răspuns:

Bla-bla-bla...Ce ma enerveaza la culme e ca atat ateii cat si crestinii nu stiu sa se accepte reciproc fara sa se jigneasca,fara sa-si aduca critici,pur si simplu parca nu mai au loc pe pamant.Ei si? Vom ajunge vreodata la o concluzie,la o dovada, cum spunea cineva, irefutabila? Ma indoiesc.Ambele tabere,daca le pot denumi asa, s-au folosit de aceeasi libertate, cea de a alege.Si atat.Asta nu-i poate condamna in nici un fel nici pe crestini nici pe atei.Si pana la urma dorinta de a iubi si de a fi iubit e aceeasi si asta e tot ce conteaza.Mai scutiti-ma...http://youtu.be/E-S2VetNNgU

| Ankhulnb a răspuns (pentru TheBlindMan):

Află ce fac SATANIȘTII! N-o să îți vină să crezi!

http://www.seruah.com/ce-cred-altii-ca-facem-vs-ce-facem-noi.html

Creștinismul,evreii și o contradicție biblică ipocrită:

http://www.seruah.com/......blica.html

Află de ce suprimă și denigrează creștinismul sexualitatea și femeile:

http://www.seruah.com/......meile.html