| ProjectJackpot a întrebat:

Am observat ca ateii vorbesc mai des despre Dumnezu decat crestinii. Cand intru la "popoulare" intalnesc cuvantul "Dumnezu" in majoritatea! Daca sunteti atei, de ce va intereseaza religia sau parerea crestinilor? Una e sa crezi alta e sa si urmezi cuvatul lui Dumnezeu. Bineinteles ca religia a fost creata de oameni, deci nu e perfecta, fiecare are dreptul s-o practice cum vrea. Daca nu inconjori biserica in coate si in genuchi, asta nu inseamna ca se va supara Dumnezeu pe tine. Iar adevarata biserica mi se pare biserica din suflet, nu esti obligat sa intri intr-o cladire sfintita, suntem fiinte spirituale, ce naiba...

31 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

"suntem fiinte spirituale, ce naiba" se vede ca esti foarte spiritual...

| ProjectJackpot explică (pentru Esperança):

Nu ti-a placut exprimarea, sau ce?

| Esperança a răspuns (pentru ProjectJackpot):

Nu poti fi spiritual cu naiba in gura!

| ProjectJackpot explică (pentru Esperança):

Am specificat deja ca nu ma consider mare crestin, deci pot sa ma exprim cum vreau. Urmez regulile pe care le consider eu corecte, nu cele dictate de altii.Si nu, n-ai inteles, cand spun ca suntem fiinte spirituale, ma refer ca suntem toti suflete, corpurile fiind doar o gazda.

| Esperança a răspuns (pentru ProjectJackpot):

Da am inteles. Insa ai grija ca nu poti sluji la doi stapani! Ori cu Dumnezeu ori cu celalalt, asta voiam sa zic...

| ProjectJackpot explică (pentru Esperança):

Stai linistita, eu nu slujesc pe nimeni. Viziunea mea e diferita...

| Angel0 a răspuns:

Cain si Abel tot din motive religioase s-au certat.

| Deny1333 a răspuns:

Tu ai spus-o: una e să crezi, alta e să spui doar c-o faci. Cam asta nu pricep credincioşii.
Ateii îşi permit să vorbească despre religie pentru că ştiu mai multă teorie decât majoritatea creştinilor din Românica. Au argumente. O fac pentru propria plăcere, e amuzant să vezi cum un ateu e super-relaxat şi creştinul se pune-n fund şi-n cap să demonstreze ceea ce crede.

| ProjectJackpot explică (pentru Deny1333):

Crestinii nu sunt cu nimic mai prejos decat ateii! Nu ma dau mare crestin, pentru ca nu sunt, dar chiar devine enervant. Probabil ca superioritatea pe care o afiseaza ateii fata de crestini e problema, prea multa aroganta.

| Deny1333 a răspuns (pentru ProjectJackpot):

N-a zis nimeni nimic de superioritate, că nu cred că mai sunt şi neo-nazişti printre noi. Doar că majoritatea creştinilor vorbesc doar ca să vorbească.
Aroganţă, nearoganţă... dacă n-aţi mai da atâta atenţie, ar fi totul mult mai uşor.

| BrD a răspuns (pentru Deny1333):

Ti'as da 3 funde pentru raspunsul asta laughing

| Rapplex a răspuns (pentru ProjectJackpot):

Singura cale care duce la ateism e studiul, ceea ce ofera ateilor un plus de informatie, poate si de inteligenta, fiindca nu am vazut nici un ateu(in afara de fakeri) care sa nu stie sa citeasca, sa scrie sau sa nu aiba putina cultura generala.In schimb am vazut crestini care stau in intersectii si spun:"Da`mi si mie 50 de bani, sa te ajute D-zeu" ceea ce rezulta credinta lor in D-zeu.

| ProjectJackpot explică (pentru Rapplex):

Imi place cum ai pus problema, interesant. Ateii sunt inteligenti, nu contest asta, studiul este intr-adevar calea. Cersetorii ti-ar spune si " satan fie cu tine" daca ar stii ca esti satanist laughing. Fiecare profita cum poate, dar mai nou frica de Dumnezeu a disparut chiar si din randul crestinilor. Putini oameni mai sunt crestini adevarati. De obicei oamenii isi aduc aminte de Dumnezeu ca sunt la pamant, cand au probleme.Ei bine, eu imi aduc aminte de Dumnezeu cand imi este bine si ma simt fericit.

| Rapplex a răspuns (pentru ProjectJackpot):

"Cersetorii ti-ar spune si " satan fie cu tine" daca ar stii ca esti satanist" Din moment ce contest existenta vreunei divinitati(D-zeu) nu stiu de unde concluzia ca sunt satanist, deci o replica cam idioata data de asa zisii cersetori(si majoritatea crestinilor raspund la fel).Si eu imi aduc aminte de D-zeu cand trebuie sa ascult aberatiile profesoarei de religie, care cam tot timpul imi refuza dreptul de a avea mai multe informatii cu privire la religie, evitandu`mi intrebarile.Am avut 5 profesori pana acum si nici unul nu a raspuns la intrebari.Toti zeii(si D-zeu fiindca este derivat din Domnul Zeu) au fost creeati de oameni pentru a putea explica fenomenele naturale care nu puteau fi intelese pe atunci.Pentru noi, cei din prezent, este greu sa ne imaginam cum gandeau ei, dar trebuie sa ne chinuim putin si atunci ne vom da seama cum puteau ei sa explice fulgerul, tunetul, ploaia, prin alte motive decat prin prezenta unui zeu.Pentru noi este o rutina usor de inteles, dar pentru ei, fiind lipsiti de mecanisme care sa poata sa explice aceste lucruri, nu exista decat alternativa crearii unui zeu.

| ProjectJackpot explică (pentru Rapplex):

De ce minti, crezi ca nu stiu ca ai asta pe noptiera: http://www.phantasmpsiresearch.com/Satanic%20altar%201.jpg
Acum pe bune, satanistii moderni si traditionali sunt alta mancare de peste, chiar daca ai fii satanist, bravo tie, poate maine devin si eu...
Numai un tampit te-ar face satanist daca nu crezi in Dumnezeu. Plus ca satanistii confirma existenta lui D-zeu, dar asta e partea a 2-a. Sau daca asculti metal, rock... Eu de exemplu ascult Slipknot, intr-adevar au unele melodii in care fac pe marii satanisti, dar este fals. Profesorul de religie? Eu m-am certat cu profesorul meu de religie, efectiv tipam unul la altul (bine, era si galagie in clasa).Dar il contraziceam doar ca sa-l determin sa-mi dea cat mai multe informatii, sa argumenteze tot ce spune. Si da, sunt mai multe motive pentru a crea un zeu. Nu uita ca noi am crezut ceva timp in Zalmoxis.

| Rapplex a răspuns (pentru ProjectJackpot):

"De ce minti, crezi ca nu stiu ca ai asta pe noptiera: http://www.phantasmpsiresearch.com/Satanic%20altar%201.jpg" Daca tu crezi asta despre mine, discutiile intre noi nu`si au rostul;). Daca tu nu intelegi ce este un ateu, ar fi mai bine sa te informezi si apoi poate vom mai putea purta discutii.Cat despre muzica, nu muzica te face crestin, satanist, ateu etc., ci doar propria ratiune.In privinta lui Zamolxis, care a fost zeul dacilor, este un lucru ciudat.Crestinii din ziua de azi afirma ca sunt crestini desavarsiti si contesta existenta altui zeu in afara de D-zeu, dar totusi provin din stramosi ce credeau in zei, patetic.

| ProjectJackpot explică (pentru Rapplex):

Nu-mi spune ca n-ai inteles o gluma atat de simpla. Am notiuni, nu-ti face griji.Nu am cum sa te cred satanist din moment ce nu crezi in divinitati.
Si chiar daca ai fi (IPOTETIC), nu mi-ar pasa.

| Rapplex a răspuns (pentru ProjectJackpot):

Atunci totul e ok.

| BrD a răspuns:

Intrebarea era: "Daca sunteti atei, de ce va intereseaza religia sau parerea crestinilor?"

Pai de ce crezi ca ateii vorbesc mai mult decat crestinii? Nu e o regula. Daca se iveste subiectul poti vorbi. Si daca stii religia e facuta de oameni, de ce mai crezi ca exista dumnezeu?

| BrD a răspuns:

Hai sa citim legendele olimpului, facem o pagina pe fb despre asta, promovam tot ce scrie acolo si ne apucam sa credem. Inventam 10 porunci pentru barbati si 9 pentru fete (ca la ele porunca cu ravnitul la femeia aproapelui nu prea are importanta), in poruncile astea bagam o porunca absoluta ca daca nu crede in ce scrie acolo il mananca molustele si gata religia. Hai sa credem!

| ProjectJackpot explică (pentru BrD):

Esti invitatul meu. Urmeaza-ti propriile reguli! Fa-ti singur poruncile divine.

| BrD a răspuns (pentru ProjectJackpot):

Eu sunt agnostic happy

| ProjectJackpot explică (pentru BrD):

Foarte bine, nu trebuie sa crezi orice tampenie pe care o inventeaza religia sub pretextul ca asta vrea Dumnezeu.

| BrD a răspuns (pentru ProjectJackpot):

De fapt trebuie sa traiesti aici, pe pamant. trebuie sa traiesti ca si cum nu ai stii ca exista vreun dumnezeu, pentru ca daca ar exista si ar fi fi vrut ca sa traiesti dupa anumite reguli, ti le'ar fi spus personal.

| ProjectJackpot explică (pentru BrD):

Sau ti-ar fi trimis un email pe adresa personala, am inteles.

| Rapplex a răspuns (pentru ProjectJackpot):

Ai dreptate, problema consta in faptul ca D-zeu este creat de oameni(religie), nu oamenii de D-zeu.Asta nu intelege nimeni.

| ProjectJackpot explică (pentru Rapplex):

Exact. Nu stim nimic concret. Acum urmeaza intrebarea: "sa-i credem pe stramosii nostri ca au scris adevarul?".

| Rapplex a răspuns (pentru ProjectJackpot):

Pai cam pe asta se bazeaza religia(D-zeu), pe credinta oarba. Daca stramosii nu scriau, mai avea cineva azi habar de vreun zeu?

| niko200 a răspuns:

Iti spun eu chiar daca sunt crestina.

Ei vorbesc mult de Dumnezeu, dar Il vorbesc de rau.cu insulte, pun intrebari stupide probabil ca sa nu mai credem in El, dar Dumnezeu sau sfintii etc. nu trebuie sa fie un subiect de discutie (in conditiile in care este batjocorit etc.)

| Aleka99 a răspuns:

Normal, ateii sunt cele mai calme persoane.Sunt si stiu cum e.Nu te enervezi, Injuri destul de mult, dar nimeni nu observa.Si cand vine vorba de Dumnezeu sau Satana nu comentezi.De ce? Pentru ca tu nu esti de partea nimanui.Nu crezi in nimeni.Crezi numai in tine.Si totusi ateii stiu cele mai multe lucruri si despre Dumnezeu si despre Satana.Pur si simplu cantaresc aceste 2 puterii ca fiind egale.Nu-i greu.Dar asa scapi de griji.

| sergiu27 a răspuns:

Ce va intereseaza pe voi de ateizm dar poate chiar voi sunteti atei