| Dina_4795 a întrebat:

Totusi, de ce este posibila receptia undelor radio pe planeta noastra?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Undele radio se propaga pina in straturile superioare ale atmosferei terestre. Apoi sereflecta inapoi catre aparatele noastre.Nu le receptionam direct de la antena emitatoare; de aceea exista in unele cazuri perturbari ale receptiei sau distorsionari.Atita timp cit vom avea atmosfera, strat de ozon si nu vor interveni probleme de schimbare a magnetismului pamintului, vom continua sa receptionam undele radio.Numai bine.

5 răspunsuri:
| Skylar a răspuns:

CE naiba...e ca si cum ai intreba: Totusi, de ce este posibil bautul apei de la chiuveta in casa.

| carpediem a răspuns:

Pentru ca exista...nu? Adica cum de ce e posibila receptia? Vorba lu' Ophiel. Ce naiba intrebi de fapt!?

| Azm a răspuns:

Cum adica "pe planeta noastra"? Ce te face sa crezi ca este posibila NUMAI aici si nu oriunde in univers?

| Azm a răspuns:

Vancea, stii tu ceva, da' nu stii bine. Ori ai chiulit de la orele de fizica, ori n-ai invatat bine lectia despre undele electromagnetice. Undele radio de diferite lungimi de unda, sint reflectate de diferite medii. Mai studiaza si apoi iti poti da cu parerea privitor la problema undelor radio si care sint mediile pe care le penetreaza sau cele de care sint reflectate.

| TipaSecsiii88 a răspuns:

Ca sa te miri tu laughing ca intrebari