| Dina_4795 a întrebat:

Totusi. de ce receptia undelor TV este mai dificila decit a undelor radio?

Răspuns Câştigător
| Skylar a răspuns:

Largimea de banda, si intensitatea cred thinking

5 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Largimea de banda diferita ar fi primul si cel mai important motiv.

| georgesur a răspuns:

Dina,te-ai grabit cu fundita! Raspunsul lui "Larix" este mai bun decit cel al lui "Ophitel",caci desi este si el incomplet, macar nu contine prostia cu "intensitatea".
Semnalul canalelor de televiziune emis in "eter" are frecventa mai mare decit cea a posturilor de radio, de aici atenuarea mai mare cu distanta, si propagarea mai aproape de linia dreapta.
Ex: in Banda IV (UIF), frecventele canalelor TV sunt cuprinse intre 470 MHz şi 582 MHz, iar a posturilor de radio UKV(UIF) intre 88 - 108 MHz.
In afara de banda si frecventa semnalului emis, la semnalul TV,este mult mai vizibila/deranjanta orice distorsiune, interferenta, atenuare.

| nutepriveste21 a răspuns:

Cand pui aceasta intrebare de ce nu specifici pe ce te bazezi si cum ai ajuns la aceasta concluzie? Ai studiat fenomenul in profunzime? Da detalii si mai vorbim.

| Dina_4795 explică:

Nutepriveste21. nu am studiat fenomenul in profunzime. vreau doar sa aflu parerea d-voastrawinking

| Dina_4795 explică:

Georgesur.pai de ce nu ai raspuns mai inainte. sad Explici destul de bine. Fainwinking