| Paranormal12 a întrebat:

Un telescop de 40 mm ca diametru este bun? Ce se poate vedea prin el? Ison se poate vedea?

Răspuns Câştigător
| Andrei7520152 a răspuns:

Ison e mort. http://www.flightglobal.com/......olar-burn/

Unde stai? Stii ce inseamna magnitudine?

"Ce se poate vedea prin el?"

Luna, Jupiter, Venus. Depinde unde stai.

| Paranormal12 explică (pentru Andrei7520152):

Ce pacat ca Ison e moarta(cometa). Stau in Bucuresti si da, stiu ce este aia magnitudine.

| Andrei7520152 a răspuns (pentru Paranormal12):

Nu merita sa-ti iei un telescop daca stai in Bucuresti.

am avut un telescop cu un obiectiv de 60mm, ca acesta de aici http://www.astroshop.ro/omegon-telescop-ac-60-700-az-1/p,11267

Poti vedea Jupiter sau planeta Saturn cu cel mai puternic ocular, dar foarte foarte greu, nimic spectaculor si asta pe vreme foarte buna. in Bucuresti n-ai sperante. nu merita.

5 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

"Important este cat mareste 30x, 40x...80x"

poti folosi cel mai puternic ocular de pe raft. Tot nu vei vedea mare lucru daca telescopul in sine nu poate capta suficienta lumina.

| horia2012 a răspuns:

Nimeni nu poate sa-ti spuna "cat bate" un telescop. Important este cat mareste 30x, 40x...80x. Daca e innorat
nu vezi nimic, pozitia ta, anotimp...

| sublime89 a răspuns:

ISON nu mai exista. N-au mai ramas decat fragmente mult prea mici, care nu se mai pot vedea de pe Pamant.