| InteligenceGuy a întrebat:

Unde se afla ortocentrul unui triunghi obtuzunghic? Si daca poate cineva sa imi explice cum trage inaltimile.

Răspuns Câştigător
| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns:

Buna.
1.Deseneaza un triunghi cu un unghi mai mare de 90'.
2.Du mai intai inaltimea din varful obtuz pe latura opusa(perpendiculara)
3.prelungeste laturile care formeaza unghiul obtuz.
4.Sa zicem ca unghiul obtuz e in varful A si triunghiul e ABC.Du din B perpendiculara pe prelungirea lui AC si din C perpendiculara pe prelungirea lui AB.
5.Acum ca ai dus toate inaltimile prelungestele pana de intalnesc.Noteaza punctul in care se intalnesc cu H. si tine minte ca ortocentrul reprezinta intersesctia inaltimilor in orice triunghi, fie el obtuzunghic, dreptunghic sau ascutitunghic.Pa Pa

3 răspunsuri:
| Decebalul a răspuns:

Inaltimiea unui triunghi se trege punand echerul cu unghiul drept pe latura opusa varfului din care tragi inaltimea, apoi pui semn de unghi drept in locul unde a atins latura. Ortocentrul unui trinughi obtuzunghic este pe latua opusa unghiului obtuz, daca nu ma insel pe la mijloc. Sper ca te-am ajutat! happy

Răspuns utilizator avertizat
| Spataru_Doina_1979 a răspuns:

"cum trage inaltimile"? lol happy