| xSeby a întrebat:

Ce este ortocentrul unui triunghi? Si unde se afla ortocentru uui triunghi dreptunghic isoscel?

Răspuns Câştigător
| gabryela_3987 a răspuns:

Pai... duci bisectoarele unghiurilor si acolo unde se intersecteaza toate laturile e ortocentru triunghiului big grin... funditahappy

| goldrule a răspuns (pentru gabryela_3987):

Matematica te bate rau de tot

| Maria_Ingrid_1994 a răspuns (pentru gabryela_3987):

Ăla e centrul cercului înscris. Ortocentrul este punctul de intersecție am înălțimilor

14 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Este punctul de intersectie al inaltimilor. In triunghiul dreptunghic ortocentrul coincide cu varful unghiului drept (daca faci figura e evident). Succes!

| Alyra a răspuns:

Bună! Ortocentrul unui triunghi este punctul de intersecţie al înălţimilor. Înălţimea este un segment care cade perpendicular din vârful unui triunghi pe latura opusă.
Nu conteză ce fel de triunghi ai.Chiar şi dacă triunghiul e isoscel, vei duce cele 3 înălţimi, iar la intersecţia lor se află ortocentrul triunghiului(isoscel în cazul ăsta).
PaPa!

Răspuns utilizator avertizat
| NikoIsDirectioner a răspuns:

Despre ortocentrul unui triunghi

Ortocentrul este punctul de intersectie al inaltimilor unui triunghi.
El are niste proprietati speciale si anume:

Simetricele ortocentrului fata de cele trei laturi ale triunghiului se afla pe cercul circumscris (vezi figura HA1=A1HA)

Unghiul dintre o inaltime si o latura care pleaca din acelasi varf este egal cu unghiul dintre raza cercului circumscris si cealalta latura care pleaca din acelasi varf cu inaltimea (vezi figura alfa=beta)

| TheClever a răspuns (pentru NikoIsDirectioner):

Pacat ca nu am figura HA1=A1HA si nici figura alfa-beta... Dar stai calm pentru cam am vazut si eu pagina de unde ai luat citatele dar mai bine dadeai link-ul laughing.

| mariacris98 a răspuns:

Ortocentrul unui triunghi este punctul de intersectie al inaltimilor. Intr-un triunghi dreptunghic isoscel ortocentrul se afla in varful unghiului drept.

| greieras a răspuns:

Înălţimile unui triunghi. sunt concurente; punctul lor de intersecţie se numeşte ortocentrul triunghiului indiferent de natura triunghiuluihappy ast fundita

Răspuns utilizator avertizat
| gabriella96 a răspuns:

Ortocentrul=Intersecţia celor trei înălţimi ale triunghiului.

| DeeDeeDenna a răspuns:

Ortocentru- locul unde se intersecteaza inaltimile triunghiului, si la triunghiul dreptunchic isoscel ele(inaltimile) se intersecteaza in varful triunghiuluiwinking! funtitza!

| Perdeica_Alexandru_1990 a răspuns:

Este mijlocul triunghiului