Întrebare recomandată | Seven07 a întrebat:

Unii tac din înțelepciune, alții tac din prostie. Oricum ar fi, tăcerea lor vorbește "
Ce intelegeti voi prin asta... astept raspunsuri!
P.S : Mai bine nu raspundeti decat sa luati totul in gluma si sa faceti "caterinca"

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii tac din intelepciune-aici poate fi vorba de multe cazuri gen:doi se cearta, cel hazardat va urla continuu cel intelept va ceda intelegand situatia si penibilul de moment;
Sau: inteleptul nu va vobi cand cel care discuta nu are puterea sa inteleaga, vada, accepte realitatea situatiei etc.
Tacerea din prostie: si asta tot dintr-o urma de intelepciune vine(mai bine taci decat sa spui prostii-daca taceai filozof ramaneai).
Oricum ar fi tind sa cred ca oamenii nu tac din prostii ci datorita fricilor interioare, prejudecatile celorlalti, timiditate etc. Nimeni nu s-a nascut prost, nesansa de a avea persoana potrivita la momentul potrivit.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

angelofyourheart, de data asta sunt de acord cu tine (frumos răspuns) şi mă bucur că înţelegi de ce tac când mă insulţi şi îţi descarci frustrările pe mine (rădăcina cărora am văzut că ţi-ai explicat-o foarte bine şi, deci, realizezi că ai nevoie de ajutor).
Sănătate, angel, şi să fii iubit! : )

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Te simti jignita? Asta e ceva nou pentru tine! happy
Unii nu fac diferenta din a vedea adevarul si al nega(atunci aleg sa se simta jigniti).

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Daca emotional nu poti duce parerile altora la adresa ta pe care de altfel le oferi-gratuit(dar iti cam place sa ii faci praf pe altii.este usor sa ai nenumarate conturi unde votezi nefavorabil si ups a dispart un adevar care nu iti place) happy
Numaj jigni cu usurinta, numai raspunde in bataie de joc si poate numai oferi un cadru interesant despre modul tau de a gandi da a exista.
Toate cele bune si sa fii iubita!

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu mă simt jignită (deşi probabil aceasta ţi-a fost intenţia în postările şterse şi nu numai), căci nu îmi atribui afirmaţiile subiective, nefondate şi răutăcioase ale cuiva (un strain practic), considerate de el un adevăr.
Trebuie să fie un om cu o judecată obiectivă, dreaptă, superior mie (în acel moment), fără intenţii ascunse, ca vorbele lui să prindă o greutate pentru mine şi să mă pună pe gânduri. Altfel, sunt doar nişte răbufniri nervoase lipsite de importanţă şi demonstrează doar ranchiuna, disperarea şi neputinţa celui care le aruncă.
În astfel de cazuri cel mai des prefer să tac şi să-l las în ale lui. Nu merită atenţia şi efortul. : )

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Esti doar un produs al imaginatiei tale.mai trist este ca nici nu te cunosti cu adevarat happy
Spui lucuri marete, le cunosti sensul? Sau doar o insiruire de stari emotionale ce reda inconstientul din subconstient happy

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

angelofyourheart: "...numai oferi un cadru interesant despre modul tau de a gandi da a exista".

Tu vrei să ţi se dea liber la atacuri la persoană, iar mie îmi interzici până şi exprimarea liberă a opiniilor despre viaţă, existenţă, care nu te privesc şi nu te ating (în mod direct)? Eşti amuzant(ă), zău. Ai putea fi un dictator pe cinste. : ))

"Doar un produs al imaginaţiei" sunt acuzaţiile tale legate de conturi, voturi...iar tot ce urmează este doar o înşiruire de cuvinte goale, la fel de lipsită de sens şi de o bază obiectivă şi demonstrabilă. Păreri, subiectivităţi, dorinţe, scuze, cacealmale, măsluiri, invenţii... : ))

Aşa e când ajungi să ai ceva personal cu cineva - nu mai judeci raţional (deşi în răspunsul premiat constat că poţi).

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Cred ca te-ai aprins destul de tare. Nu e placut sa fii pus la punct, nu? si scopul discutiei nu era asta.
Numai e placuta filozofeala? Pacat devenise interesant sad

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă vezi aprinsă? : ))
Ca să mă aprinzi e nevoie de mult mai mult. Acum sunt doar amuzată...inclusiv de neputinţa ta de a contraargumenta, mascată cu o scuză puerilă pentru evitarea continuării dialogului.
Probabil o urmă de înţelepciune tot o ai (vezi punctul 3), dacă nu şi onestitate. : ))

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

La tine aroganta, stima de sine exagerata si lipsita de sens isi dau mana ca ele acasa.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ai început. : ))
Eu doar îţi arăt cam pe unde te situezi în realitate, că prea ţi s-a urcat la cap.hee hee

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Nu ai inteles jocul.pacat! Pe site esti o imagine un produs al mintii, un joc de idei si opinii.scopul meu nu a doat sa te jignesc.asta a fost alegerea ta.tu ai ales sa te simti jignita in baza maretei tale stime de sine, imagine, continut etc. Te las cu maretul tau dictionar de expesii lipsite de continut. sper ca viata ta sa fie mai plina de viata si iubire.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

...şi iarăşi pornim de unde am plecat. Vezi, nu mai bine tăceam sau vorbeam cu un perete?hee hee

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Toate cele bune happy

78 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cu alte cuvinte...şi tăcerea e un răspuns (deşi lasă prea mult loc interpretărilor).

| Seven07 explică (pentru NOname):

Tocmai aici intervine dilema mea tacerea e un raspuns intr-adevar dar... mintea omului poate percepe tacerea in multe moduri si de obicei niciodata cel corect. Exemplu : intr-o disputa cu o anumita persoana vazand ca nu reusesti sa ajungeti la un compromis, alegi sa taci din simplu motiv ca vrei sa inchei odata cu totul, dar el va intelege ca iti este superior si va continua, sau cineva vrea sa para interesant si incearca sa explice ceva care pare destul de extraordinar, dar o face gresit si induce in eroare, persoana respectiva fiind un prieten... ce ar trebui sa faci, aici intervine confuzia mea

| NOname a răspuns (pentru Seven07):

...şi pe tine te înţeleg, Cosmin.hee hee
Nu o dată m-am aflat în situaţii de genul... când vorbitul practic e inutil. Ce am făcut? Ceea ce am simţit şi mi s-a părut cel mai rezonabil: am ignorat prin tăcere (interpretările greşite contând prea puţin) sau, în cazul prietenilor, am schimbat subiectul cu unul mai plăcut (din moment ce ne simpatizăm, găsim destule; şi nu e nevoie să gândim la fel sau să ajungem mereu la un compromis).

| Duucu a răspuns:

Tăcerea nu aduce cu ea înțelepciune.
Spunea Buddha cum că furia e ca un cărbune încins, dacă nu-l dai afară prin vorbe sau fapte, TU te arzi.

| Seven07 explică (pentru Duucu):

Buddha a mai spus si : Un om înţelept trebuie să părăsească starea plină de întuneric, şi să urmeze calea luminii. Nefiind ataşat niciunui loc de pe lumea aceasta, el trebuie ca în retragerea sa să caute fericire acolo unde nu pare a fi nicio fericire." Lăsând toate plăcerile superficiale în urmă, şi nenumind nimic "al meu", omul înţelept trebuie să elimine (din el însuşi) toate tulburările minţii" si atunci pana la urma... e intelept cel care tace sau cel care spune?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama povestea ca trebuie sa stai 10 ani ca sa stii sigur atunci cand prietenul tau tace ca sa nu arate ca e prost. iar daca isi ia ceai inloc de cafea la masa stii ca e impotent.
cat despre ce fac eu, nu sunt prost numai in sensul in care am emotii. dar daca as putea sa suport oamenii fara sa obosesc in halul asta in conversatiile cu ei viata mea ar fi cu mult mai buna.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Cât te înţeleg...hee hee

| Seven07 explică (pentru anonim_4396):

Nu pot spune ca sunt prea inteligent dar nici prea prost, pot spune ca sunt undeva intre. Dar jur ca nu inteleg legatura dintre cafea, ceai, potenta unei persoane si aptitudinile tale in conversatii cu ceea ce am intrebat eu... probabil tu esti genial iar eu nu pot percepe ceea ce ai spus tu.

| NOname a răspuns (pentru Seven07):

Încearcă o perspectivă mai abstractă, artistică, mai ales că suntem la Filosofie.winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Seven07):

Probabil ca si de aceea oboseste cand explica ceva.
O ia pe ocolite si se pierde pe traseu.
Chestia cu ceaiul si cafeaua este intr-adevar fara sens.
Cine stie ce experiente a avut fiecare si de aici si concluziile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Seven07):

Probabil pentru ca mama a fost traumatizata de tata si avand in vedere feminismul inconstientul meu a simtit sa spuna ceva util despre persoanele care tac. uneori oamenii de la stiinta filozofie li se pare foarte important sa aiba o inteligenta curgatoare si care sa intimideze astfel incat se screm atat de tare sa gaseasca un raspuns original si logic cu o gramada de verbe si conjunctii. ma doare mintea sa citesc raspunsul pe care l-ai dat lui Noname deasupra mea.
de aceea mi se pare ca intotdeauna o femeie care isi cunoaste prietenul e mult mai cu sens decat am fi noi. sustin o filozofioara care nu trece de o discutie la bar, experienta si zen. restul imi transmite durere si vainglory.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Cum, sa scap de asta...nici nu stiu. doar incerc sa ii evit odata cu oamenii ok in general dar sunt lucruri pe care as vrea sa le fac si sa le pot face... fara sa imi pierd toata energia.
cred ca si eu imi exprim emotiile la fel de vinovat, simt sa multumesc si sa distrez oamenii care isi exprima viata sociala ma manipuleaza si ma intimideaza.
anyway fiind un neam lung, in republica am intalnit niste rude care aveau niste copii care alergau continuu si abstract ca niste porcusori fericiti. vreau sa-ti spun ca ieri am fost cel mai fericit om din lume. era acolo un copilas, avea milioane de expresii in fata aia plinuta si foarte imbujorata si de trei ori mai matura, de copil confuz, anxios, timid, maltratat. nu stiu daca ai vazut the elephant man si nu stiai ce se intampla cu omul ala dragut si bun pe parcursul fimului. am plans de cum l-am vazut pe copil, si i-am dat o imbratisare sufocanta si am fost cu el la mcdonalds si a dormit cu capul in bratele mele. il iubesc pe eugen atat de mult e cel mai bun prieten al meu din intreaga lume si in momentul acela cand stateam pe banca si iti scriam nu ma simteam singur, nu imi vine sa cred! sunt atat de fericit si nici nu ma gandesc ca nu va ramane pur in fata a toti oamenii care il batjocoresc sau care din mila ii dau eugenii
ma ucide, e prea bun, doamne dumnezeule, e prea bun si sunt foarte constient cand m-am dus sa aduc apa el stia ca trebuie sa aduca apa pentru mamaliga, un copil atat de mic si maladiv era sa imi ia resemnat galeata din mana, sunt constient ca oamenii or sa profite de bunatatea lui si o sa il puna sa munceasca pentru ca este curat nu stiu ca ce Noname, in fiecare dimineata se uita la un pui de vita am vazut si ma simt atat de murdar. uneori noaptea incerc sa ma gandesc cu ce am gresit dar imi spun ca nu ar fi de ajuns o noapte sa raspund
sunt atat de fericit! atat de fericit!

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Când te citesc, mă bucur că non-tăcerile pot exista.
Ar fi aşa o risipă...
Este foarte frumoasă povestea ta cu eugen şi eugenii şi-s fericită că eşti fericit, o meriţi.

...şi eu am fost dresată (de societate, de experienţe, de mine) să nu deranjez, să plac, să aduc un zâmbet, a devenit ceva inconştient, dar e atât de greu să o fac uneori, când sunt poate cioburi şi totul în jur epuizează şi deranjează; prefer şi eu eugeni şi animale, dragoste necondiţionată; sunt puri şi sinceri...şi îţi permit să fii şi tu complet sincer, pur, fără măşti de protecţie şi catifea, fără gratii, priviri duale, judecăţi şi aripi tăiate. Sunt ca un elixir de fericire şi libertate. O mostră de rai.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Nu-mi imaginez cum ar fi sa sufar de dorul tau si totusi ma bucur ca prin asta iti devin mai sigur.
e greu sa o faci uneori si nu trebuie sa o faci. ma gandeam, in relatia cu ceilalti ma simt cel mai bine spus, sclav. in relatia intre doi africani, cu cat sclavul devine mai atasat de stapan, ii imita gesturile si este mai devotat, cu atat mai mult stapanul se detaseaza de el, sclavul nu devine egal fiind obedient
https://www.youtube.com/watch?v=GEwDcYf8lyo

| Alina570 a răspuns (pentru anonim_4396):

Niciodata nu am tacut. Ma intreb daca de vina este euforia-ti fabricata, nevoia persistenta si ridicola de atentie sau permanenta incoerenta in care constient te balacesti dandu-ti impresia ca te transforma in cine stie ce geniu (da, iti urmaresc mesajele de ceva timp) care te fac sa compari niste oameni care, printr-un gest marunt, incearca sa-si exprime compasiunea fata de cineva aflat la nevoie, cu niste animale cu chip de oameni care in cel mai bun caz ar trebui sa locuiasca in cocine impreuna cu porcii. Hei, tipule, pe bune, inceteaza cu "iarba" aia pe care o iei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alina570):

Nu ma deranjeaza parerea ta pentru ca stiu ca esti mai proasta decat mine

| Alina570 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te deranjeaza destul incat sa-mi raspunzi. Ba si mai mult, faci concursuri copilaresti de desteptaciune si prostie. Inseamna ca nu e totul pierdut. Poate daca l-ai ruga pe doctor sa-ti schimbe medicatia ar ajuta.

| Seven07 explică (pentru NOname):

No Name... daca ai fost "dresata " de societate, de experiente, si mai grav, de tine sa nu deranjezi, sa placi, sa zambesti indiferent de tot atunci nu e ceva ok. Uneori e important sa spui ceea ce trebuie spus fix cand trebuie spus. Nici eugeniile, nici animalele nu sunt pure si nici sincere, iar daca vrei poti fii tu indiferent de risc, gratii, priviri duale, judecati si aripi frante? Astea le obtii cand n-ai incredere in tine. Daca ai ambitie esti tu fara masti si nu iti pasa de perspectiva celorlalti, nimeni nu e atat de perfect incat sa judece pe altcineva, iar daca esti privita ciudat inseamna ca oamenii nu te cunosc. Cei ce vor sa taci stiu ca esti mai buna ca ei si de aici si aceste "gratii ". Stii nici eu, nici tu nu suntem cei mai buni, dar spre deosebire de tine, eu am realizat ca daca vreau sa trec prin lumea asta de canalii si sa supravietuiesc, trebuie sa cred cu tarie in fiecare zii ca eu sunt cel mai bun, chiar daca uneori ma lovesc de realitate si cad, intotdeauna ma ridic. ASTA E AMBITIE!

| Seven07 explică (pentru anonim_4396):

Ceea ce spui tu e ilogic, nu te poate durea mintea, dar inteleg ce vrei sa spui. Imi pare rau dar asta e felul meu de a fii, asta sunt eu, asta e SgS Cosmin si stiu nu toti apreciaza asta dar parerile ma lasa rece. Nu pot sa imi schimb modul de a fii pentru fiecare persoana care nu poate interpreta vorbele scrise de mine. Nu vad nimic util in ceea ce ai spus tu despre persoanele care tac. eu nu incerc sa gasesc un raspuns logic sau original, asta e felul meu de a fii, daca arat decent si nu port ochelari, nu inseamna ca sunt un needucat care face tampenii si pune litera "K" in orice cuvant. Sunt nascut sa scriu, cat despre durerea pe care o primesti... invata sa respingi negativitatea si rautatea si sa te ridici deasupra urii.

| NOname a răspuns (pentru Alina570):

Chiar a fost nevoie să fii răutăcioasă gratuit?

| NOname a răspuns (pentru Seven07):

Eşti mai bun. Bravo ţie!

Vezi, a fost de ajuns să fiu deschisă şi sinceră cu eugen al meu şi să-i vorbesc cum am simţit, de faţă cu toţi, ştiind că o să mă înţeleagă, ca să vină unul ca tine să mă judece (în funcţie de ce crede el că a înţeles) şi să-şi măsoare muşchii pe lângă ai mei, să-mi spună cât e de superior şi să-mi dea lecţii de viaţă. Aşa e în societate. Nu te lasă să-ţi laşi garda jos, să respiri liniştit şi liber, sinceritate însemnând şi vulnerabilitate şi se pedepseşte.
De ce aş iubi pe cineva care nu mă acceptă aşa cum sunt şi-mi pune mii de condiţii pentru a mă putea iubi? Fiecare încearcă să ne schimbe după placul său, începând cu părinţii şi terminând cu religii şi cei ce ne conduc şi ne transformă în numere şi statistici. Pentru mine, este mult mai simplu şi plăcut în lumea copiilor şi animalelor (îl înţeleg pe Michael). Nu există această rivalitate stupidă şi presiune să devii altcineva, să trăieşti într-un fel anume, să te cantonezi în şabloane... Şi nu că nu pot, dar nu-mi place şi nu vreau.

| Alina570 a răspuns (pentru NOname):

I-am spus doar ce gandesc. De mult timp am vrut sa fac asta si am considerat ca acesta este momentul oportun. Imi pare rau daca tu crezi ca am fost rautacioaasa cu prietenul tau si pentru ca te simti ranita din cauza asta. Nu aceasta a fost intentia mea, nici sa fiu rautacioasa si nici sa te ranesc pe tine.

| NOname a răspuns (pentru Alina570):

Cred că datorezi scuze altcuiva.

| Seven07 explică (pentru NOname):

Nu confunda draga mea... lectiile de viata sunt ca sa le inveti, nu sunt mai superior sau mai bun, doar incerc mai mult, nu trebuie sa iti lasi garda jos pentru ca e o jungla si daca iti lasi garda jos pentru 1 secunda si respiri esti mancat. Confunzi ce am zis eu si te citez " De ce as iubii pe cineva care nu ma accepta asa cum sunt si imi pune mii e conditii pentru a ma putea iubii ", stii si acum urmeaza sa citez unul din principiile mele, "Prefer să fiu criticat pentru ceea sunt decât iubit pentru ceea ce nu sunt." nu ai inteles, eu nu vreau nici sa fiu superior, si nici sa ma dau mare... vreau doar sa insuflu incredere.Dar daca tu nu vrei si continui sa accepti sa fii o victima a societatii astea de 2 lei, atunci nu cred ca poti intelege tot ceea ce spun eu aici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Seven07):

Cosmin, eu am spus-o mult mai calm. si sartre se exprima cumplit, nu inseamna ca nu apreciez ideile lui. da, sunt sigur ca am multa ura si poate odata cu ea pot sa scap de durere.
era un motto ignatian in evul mediu ceva gen let me feel guilty before all the birds and the trees. ar fi o lume noua pentru mine. cred tare ca esti nascut sa scriilaughing, you're too good to be true...

| Seven07 explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu cat de calm esti tu in ce scrii dar eu imi pun sentimentele referitoare la ce scrieti voi aici pentru ca asta am facut mereu. Daca nu scapi de ura, ea te va macina si te va distruge... Ura produce durere, si razbunare si mult mai multa ura si rautate, e un cerc APROAPE indestructibil, dar totul are o slabiciune. Nu stiu daca tu crezi faptul ca eu sunt nascut sa scriu, ar eu stiu asta, and not, i'm not so good, i am just SgS

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Cand imi iei apararea, Noname, sunt un strain!, ma topesc.laughing

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Te fac ciocolata caldă, sorbită cu o tăcere bună. : ))

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alina570):

Mi s-a parut ca vii tocmai la final foarte rea si mult prea superioara sa ma vezi.
multumesc pentru ca ma faci sa vad ca manipulez emotional, sunt ipocrit, hedonist, borderline si schizoid...lucruri care ma fac sa fiu eu, si nu stiu cum mai exact as putea reactiona, si ce as inlocui, poate o extinctie de care am avea nevoie toti...cum orice ideologie, oricat de perfecta ar fi poate fi vazuta ca o incalcare a libertatii mintii altora si de aceea e imposibil sa te pui cu un limbaj reflexiv sau cu orice alt limbaj.
cat despre oameni si animale, elephant man e cel mai sensibil film din lume in care si eu m-am regasit, iar a privi un animal e cel mai pur lucru. ai vazut vreodata au hasard balthazar?
de multe ori vezi un om care arata ca un caine dar nu l-ai imbratisa pentru ca nu-i asa?, e om. am patit lucrul asta si ma intrebam de ce vin cainii la mine si oamenii nu. ce face normalitatea din noi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Poti sa simti cat de cald si plin de vin si miere sunt de acolo?
dar cum poti sa ma torni?

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

: ) Da, magic şi îmbătător, ca şi simţitul ce transcende spaţiul şi timpul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Iti dai seama ce tot ce simtim e facut din chestii cu mult mai ciudate si fragile? imi imaginez ca atunci cand fierbi oua crezi in cele 100 de grade in timp ce eu in acel moment cred in mersul pe care il fac incat uit sa gandesclaughing
stii ca era o filozofie zeit, spunea ca timpul exista doar in mintea noastra si e static.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Stati(sti)c deja începe să-mi sune obscen. : )))

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Vai Nonamelaughing))
*mustaceste ca un iepure*

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Am vizionat The elephant man. E minunat. Atât de profund, complex, tulburător...frumos şi trist.
Îmi place nespus John Merrick, cu atât mai mult, cu cât povestea e reală. Victima şi eroul societăţii duale. Pur, nobil, sensibil, bun şi triumfător.
Este mai frumos decât majoritatea oamenilor de atunci...şi de acum. Contrastul e izbitor. O splendoare de om!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Trebuie sa il revad dar am un tonic foarte...
un porumbel hei!
vorbeam cu fratele meu dimineata asta ceva gen rai si iad si viata vesnica,, doar nu o iei pe bune, gabriel, nu trebuie chiar sa crezi in asta'',, in rai si iad si viata vesnica?'',, da!''

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Frate? Gabriel? Câte noutăţi...
Nu fi porumbici-bosumflici. Nici în copilărie nu vă jucaţi probabil cu aceleaşi jucării.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

,,te spun lui mama ca m-ai facut gay''laughing
numele e o povara teribila pentru mine

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai un nume frumos, Gabriel, o etichetă elegantă (care, cel mult, reflectă gusturile bune ale părinţilor; nu e meritul nostru).
Iar "ga(br)y(el)" nu e vreo insultă (decât dacă accepţi să o iei aşa, supunându-te prejudecăţilor şi răutăţilor unora) şi nu te poate face cineva gay, ci natura, libertatea de a fi tu (mai devreme sau mai târziu). Atracţiile tale mai ieşite din comun le găsesc frumoase - parcă ar fi doar încă o confirmare că eşti un om deosebit...şi îmi face o deosebită plăcere şi onoare să pot discuta cu tine. : )

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Ai prins legatura subconstienta Nonamelaughing, numele meu e o povara doar in contextul in care e folosit, dupa el urmeaza intotdeauna ceva diplomatic sau rau. foarte strain de mine. esti intima si ma faci sa rad, o iau fericitlaughing

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Fericită şi eu! : ))
Mi-e drag de tine.

| Alina570 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu m-as lauda ca ipocrizia si si manipularea sunt ceea ce ma reprezinta pe mine cu adevarat dar, in fine, fiecare cu ce-l face fericit. Poate nu trebuie sa schimbi nimic, pate doar unghiul din care privesti lucrurile. Poate te va surprinde, dar majoritatea suntem ca tine, vrem aceleasi lucruri ca si tine, asa cum tu ai vrea ca noi sa te cunoastem pe tine, asa si noi am vrea sa ne cunosti pe noi. Problema este ca noi suntem mult mai multi si de aceea credem ca avem dreptate, deci s-ar putea ca tu sa fi nevoit a face primul pas, iar asta nu ar insemna ca te auto-desfiintezi ca persoana. Mai tii minte ce gentleman era John Merrick in orcie situatie, oricat de rea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alina570):

Ma faci sa ma simt ca un curvlaughing
imi place cum ma iei la suturi pana aflii ca sunt mai putin decat par, nu mai mult decat un evreu sau un negrulaughing
de fapt vreau sa ma cenzurez atat de tare. imi vreau steaua lui david. doar, te ador! hehe

| Alina570 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci eu sunt o nazista care pune steaua galbena pe pieptul unui "nu mai mult decat evreu". Vroiam sa te intreb ce s-a intamplat cu celalalt termen care incepe cu "si", de ce nu mergi pana la capat, dar mi-am dat seama, nu e vina ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alina570):

Pot sa spun macar ca nu asta a fost mesajul? te rog, opreste-te
ai spus ca am gresit ceea ce a insemnat ca ai facut un bine, dar daca continui sa ma critici nu mai ajungi unde trebuie, intr-un final e prea mult tratament, si tot rezultatul tau etic mi se pare imoral

| Alina570 a răspuns (pentru anonim_4396):

Care a fost mesajul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alina570):

As fi putut spune la fel de bine nimic inloc de evreu dar era legat numai de mine cum ma simt, am dreptul sa ma simt ranit fara sa spui ca e gresit, nu? pentru ca e rana mea. as fi putut spune ca vreau o svastica dar nu sunt la fel de tare sa fiu ca tine, doar de acord cu tine si de aici steaua, in orice caz a venit din admiratie si putin haz pentru mine insumi

| Alina570 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca o regula de baza de acum incolo, nu este in intentia mea sa te ranesc. Nimic din ceea ce spun sau voi spune are ca scop sa te jignesc in vreun fel. In orice caz, esti foarte abstract si lasi loc multor interpretari.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alina570):

Multumesc mult!

| Alina570 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai pentru ce! Iti multumesc si eu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa continu cu ceea ce a zis NOname...
http://www.tpu.ro/......i-raneste/
(asta este O SITUATIE)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din ciclul "mai bine taci si dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice indoiala" sau "dumnezeu este tacut, daca si oamenii ar invata sa taca..."?

Nu inteleg intrebarea. Nu la modul ca ar fi complicata ci la modul ca este deja explicata. Puteai la fel de usor sa scrii 1+1= 2, ce intelegi tu prin asta? Da, oamenii au diferite motive pentru a tace, asa cum au diferite motive pentru a nu face asta. Sa nu ne purtam ca si cum am redescoperi roata (nu e o aluzie la tine, vorbesc in general).

Care e faza cu "PS" in care cereti persoanelor cu intentia de a trola sau glumi sa se abtina de la asta? Tu chiar crezi ca cineva vine sa troleze dar, cand ajunge la PS-ul tau, isi trage o palma peste frunte si, intr-o stare asemanatoare sevrajului, se abtine de la a comenta? Aceste "PS-uri" reprezinta 90% din motivul pentru care eu (de exemplu) va trolez. Sincer, nu mai traiti in tara minunilor si realizati ca atunci cand faceti o chestie de acest gen veti avea parte exact de reactia pe care incercati sa o evitati.

| Seven07 explică (pentru anonim_4396):

"PS" Oamenii "inteligenti" cu ghilimelele de rigoare, cred ca e amuzant sa incerci sa iti bati joc de chestiile astea. Bun pentru tine e ca 1 + 1 = 2 pentru mine nu, esti mai bun, bravo tie!

| Alina570 a răspuns:

Daca toti care ti-au raspuns ar fi tacut...

| Seven07 explică (pentru Alina570):

Ce vrei sa spui in legatura cu asta?

| Alina570 a răspuns (pentru Seven07):

Ceea ce parea la inceput o simpla dilema s-a transformat inca o data intr-o scena pentru discursurile tale motivationale eronate si infatuate.

invata sa respingi negativitatea si rautatea si sa te ridici deasupra urii?! Chiar asa?! Cred ca asta este ceea ce se intampla cand stai numai in casa si citesti numai Rebreanu.

| Seven07 explică (pentru Alina570):

Nu draga mea, dar asta trebuie sa faci, sa te ridici deasupra urii si sa respingi negativitatea si rautatea... altfel te sinucizi singur laughing Nu nu stau numai in casa si citesc Rebreanu, Citesc o gramada de lucruri, in foarte multe locuri. Daca tu critici asta este strict problema ta... Nu este o scena pentru discursurile mele motivationale, este o scena pentru proasta ta intelegere a vorbelor mele, avand in vedere ca tu critici pe toti si te crezi atat de perfecta

| NOname a răspuns (pentru Alina570):

...sau asculţi prea mult rap. : ))

| Alina570 a răspuns (pentru Seven07):

Tu spui nu, eu spun da, mai folosesti cate un pleonasm, mai arunci in vant cate un argument nici pe departe adevarat sau relevant. Inca o data, cantareste lucrurile mai bine inainte de a te ambala si a pierde proportille.

| Seven07 explică (pentru Alina570):

Ti se pare o competitie dar eu nu spun nici nu nici da eu spun ceea ce cred eu... ca folosesc pleonasme au toate rolul lor, ca din punctul tau de vedere argumentele mele nu sunt relevante? Oare... poate nu intelegi tu, asta nu inseamna ca nu e relevant. Eu cantaresc bine ceea ce spun si gandesc pentru ca am ceva ce se numeste CREIER si inca ceva ce se numeste IMAGINATIE, unite sunt INVINCIBILEwinking

| Alina570 a răspuns (pentru Seven07):

Nu este nici o competitie, nu este nevoie sa diseci fiecare cuvintel al meu si nu este nevoie sa te auto-adulezi (e ridicol, semeni cu Baronul Munchausen cand faci asta, pe bume). Tot ce vreau sa intelegi este ca atunci cand dai un sfat esti responsabil. Nu este loc pentru iluzii desarte refulate sub forma unor retorici de doi bani. Daca nu esti capabil sa vezi imaginea de ansamblu, renunta, ramai aici pe Filozofie si Stiinta si tine cate discursuri doresti. De exemplu, daca nu esti in stare sa realizezi ca ura nu este neaparat un scop ci este de fapt chiar sanatoasa atunci cand o folosesti ca pe un instrument, ia in considerare optiunea silentioasa a dilemei tale.

| Felix_Remus_1990 a răspuns:

Eu,dupa parerea mea zic asa:Inteleptul cateodata trebuie sa taca, deoarece asa e mai bine decat sa vorbesti prosti.Prostul tace ca nu stie, dar poate sa si vorbeasca prostii. Tacerea lor vorbeste in sensul ca ceva e in neregula cu ei adica unii oameni presupun ca-s ''traumatizati'' daca pot zice asa sau in depresie.

| Seven07 explică (pentru Felix_Remus_1990):

Si revenim de unde am pornit eu

| StefanR0 a răspuns:

"Unii tac din intelepciune" adica,daca traiesc/lucreaza intr-un colectiv in care el e singurul care mai stie cate ceva, prefera sa asculte tot ce zic "prostii" si sa faca tot ce stie el.
"altii tac din prostie" adica persoanele care sunt paralele cu subiectul prefera sa mimeze si sa confirme din maini/cap, fara sa stie despre ce e vorba.
Indiferent ca esti prost sau destept, intotdeauna faptele tale iti vor dovedi adevarata caracteristica a caracterului tau, la asta face referire si ultima parte.

| Kaido a răspuns:

Oricum ar fi tind sa cred ca oamenii nu tac din prostii ci datorita fricilor interioare, prejudecatile celorlalti, timiditate etc. Nimeni nu s-a nascut prost, nesansa de a avea persoana potrivita la momentul potrivit.