| anonim_4396 a întrebat:

V-ati gandit vreodata ca prezentul nu exista? De fapt noi traim doar in trecut. Viitorul nostru este din trecut.
Chiar murim dupa ce murim? Daca o sa incepem o noua viata dupa moarte? Sau ne trezim la realitate din iluzie si din vis?
Pentru ce scop ne nastem pe pamant?

6 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Dimpotriva.
Doar prezentul "exista".
Trecutul a existat, viitorul o sa existe. Poate.

| T0T a răspuns:

Ce ai spus nu are nici un sens sau logică. Felicitări.

Răspuns utilizator avertizat
| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Normal ca exista prezentul. in mintea noastra preferam sa il ignoram si sa ne transpunem in viitor sau trecut. lucru ce poate fi si extrem de util pentru a trai bine. pentru ca ne permite sa gandim si sa prezicem pericole viitoare ce vor ameninta prezentul de atunci. persoanele cu Alzheimer(care uita tot timpul) traiesc mai mult prezentul decat noi dar e foarte rau.
nu exista dovezi adevarate si testate ca ar exista o alta viata. vom ajunge probabil unde tii minte ca am fost inainte sa ne nastem.

| aDEeLAa a răspuns:

,, Viitorul nostru este din trecut ''. Aici vrei sa spui ca se intampla aceeleasi lucruri ca in trecut? De exemplu, istoria ti-ar putea sustine afirmatia asta foarte bine. ( nu sunt foarte documentata istoric sa-ti dau un exemplu concret, insa, vag as putea aduce in discutie domnitorii... De exemplu, Alexandru Lapusneanul a fost tradat de boieri (1552-1561; 1564-1568) iar mai tarziu si Mihai Viteazul ( 1558-1601 ) a fost tradat. Stii, cum si in privinta aparitiei omului sunt mai multe teorii ( Divinitatea, Big-Bang etc ) asa si in privinta prezentului, mortii, viitorului. Ca sa iti faci o parere poti citi cat mai multe carti pe tema asta si ti-o insusesti pe cea mai apropiata de sufletul tau. Personal, nu cred ca viitorul nostru e din trecut. Poate oamenii reactioneaza ca cei din trecut... Prezentul ni-l facem cun mana noastra. Nu cred ca exista,, ceve scris '',,, destin '',,, noroc ''. Oamenii mereu au dreptul sa aleaga.
Moartea e si ea un subiect controversat. Exista multe teorii (la unul din felurile de SATANISTII, de pilda oamenii nu mor, ei se reincarneaza in animalul preferat, la crestini doar corpul moare sufletul ajunge in rai sau in iad ( deci, incep o noua viata dupa moarte ). Chestia cu iluzia si visul suna interesant insa n-am mai auzit-o. Cum ti-a venit ideea? happy
Cat despre scop. si asta e controversat. Crestinii au o parere (pot vedea viata asta ca o incercare pentru lumea cealalta ), fiecare cu parerea lui. Scopul meu e sa-i ajut pe altii si sa ma realizez profesional. asta imi doresc ( nu stiu daca v-oi reusi... ) Deci, scopul e sa faci ce-ti place din punctul meu de vedere. ( O sa pun si eu intrebarea cu scopul )