| ƳourMind a întrebat:

V-ati inteles scopul vietii voastre? Daca da, care e acela?

Răspuns Câştigător
| Ἕvolutioղ a răspuns:

Asta e primul raspuns al meu [mi-am facut cont acum 10 minute]:
Eu, personal nu cred ca omul ar avea un scop in aceasta viata. Unii tind spre a avea o familie, altii spre a avea un job bun, altii sa aiba bani, altii sa se distreze etc, insa eu mai bine le-as numi teluri decat scopuri.
Un astfel de tel am si eu:
Vreau sa fac ceva ce va aduce schimbari [pozitive] intregii omeniri.Inca nu m-am gandit ce anume dar as vrea ca sa gasesc tratamente pentru cele mai grave boli,sa demonstrez ca bisericile doar ne manipuleaza [ ca si multe institutii de altfel precum medicina, parlamentul, scoala dar intr-o masura mai mica], sa demonstrez ca longevitatea vietii noastre depinde de ce mancam, sa demonstrez ca plombele sunt doar niste bombe cu mercur menite sa distruga omul...
As mai avea mai multe de spus dar nu te voi plictisi.
Odata va suna ceasul pentru fiecare.Nu vor mai fi zile cu soare, ore, minute,secunde.
Tot ce ai adunat vor trece in mainile altora; bogatia,celebritatea se vor risipi ca fumul de tigara; Nu va mai conta ce ai avut sau ai datorat; pica resentimentele, gelozia,frustrarea nu vor mai fi; la fel sperantele, ambitiile,planurile si promisiunile tale vor expira; victoriile si esecurile care pareau atat de importante vor fi uitate; la sfarsit nu va mai conta de unde vii si unde te-ai asezat; nu va mai conta dace esti frumos sau inteligent;
Te vei intreba acum ce va conta?
Cum va fi masurata valoarea vietii tale?
Nu va conta ce ai cumparat ci ce ai construit; nu ce ai luat,ci ce ai dat; nu va conta succesul ci ce ai lasat in urma; nu va conta ce ai invatat,ci ce i-ai invatat pe altii;
Va conta orice gest de integritate,compasiune, curaj ori sacrificiu care i-a ridicat, i-a insufletit, si i-a facut pe ceilalti sa-ti urmeze exemplul; nu va conta compententa ci caracterul tau; va conta nu cati oameni ai cunoscut, ci cati iti vor simti multa vreme lipsa;
Sper ca te-am ajutat.Salut! Apropo buna intrebare.Si scuze de greseli.

| ƳourMind explică (pentru Ἕvolutioղ):

Frumos spus...winking

| fuzzer a răspuns (pentru Ἕvolutioղ):

Chiar vrei sa ajuti intreaga omenire?

E ceva senzational, pacat ca eu unu nu-ti dau prea multe sanse.

Banuiesc ca esti femeie/fata, si ai vise mari. Simple iluzii!

| ƳourMind explică (pentru fuzzer):

Banuiesti gresit...
De ce nu imi dai sanse? Nici nu ma cunosti dar nu imi dai sanse...Cum vine asta?

| ƳourMind explică (pentru fuzzer):

Apropo mi-am adus aminte de un citat celebru de al lui Les Brown:
"Tinteste spre luna.Chiar daca nu reusesti, macar vei vi printre stele"winking
Deci merita incercat...

52 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa imi fac datoria la servici apoi vreau sa intru in armata tot ca sofer pe camion - trailer sau autobuz si daca ma satur pot opta pentru opozitiile la guardia civil (jandarmerie de trafic, patrula normala, etc).

| Zazu a răspuns:

Ce de scopuri are tineretul in ziua de azi.

| Narcis2007 a răspuns:

Scopul vietii mele e sa fiu foarte bun in ceea ce fac

| ƳourMind explică (pentru Narcis2007):

Bate cinciu"

| Analytical a răspuns (pentru ƳourMind):

Asta-i vorba mea. tongue

| ƳourMind explică (pentru Analytical):

Am imprumutat-o si eu... tongue Uite acum ti-o dau inapoi tongue

| Wehrmacht a răspuns:

Scopul vietii mele? Mai bine tac sa n-ajung in inchisoare laughing

| ƳourMind explică (pentru Wehrmacht):

Hai ma... e o tara in care ai dreptul la opinie proprie...

| SaveTheNature a răspuns:

Sa-mi vad stranepotii fericiti!
Acum am 28-dar cred ca asta e scopul final.

| Miauti a răspuns:

In afara de a trai si bla bla bla. mai e cineva cu scopul de a distruge lumea si de a transforma pe oameni sclavi? sau sant singurul?

| NOname a răspuns (pentru Miauti):

"...mai e cineva cu scopul de a distruge lumea si de a transforma pe oameni *in sclavi?"

Religia?

| Miauti a răspuns (pentru NOname):

Da mai dar daca folosesti religia tr sa astepti 500 de ani ca sa ajungi unde trebuie... doresc ceva mai rapid.

| NOname a răspuns (pentru Miauti):

Sadicule! tongue

| Nadeshiko a răspuns:

Eu cred ca scopul tutror in viata este sa ajute comunitatea. Sa ne ajutam intre noi si sa facem ca lucrurile sa mearga in tara asa cum fac cei care protesteaza impotriva proiectului Rosia Montana si a cainilor maidanezi. Fiecare sa faca ceea ce se pricepe si ceea ce-i place (sa-si urmeze visul) dar avand ca scop intrajutorarea. Cel putin asa gandesc eu...

| Doηηa a răspuns:

Pe primul loc este să devin o avocată de succes, iar pe locul doi, dar nu cel din urmă să-mi întemeiez o familie frumoasă(de preferabil un viitor soț cu bani, carieră laughing, eu merg pe zicala "Banii aduc fericirea!"!
Concluzia? Să duc o viață fără griji, să-mi fac toate poftele...doar o viață am până la urmă!
Care e scopul tău?

| ƳourMind explică (pentru Doηηa):

M-am razgandit dupa raspunsul lui Ἕvolutioղ.

| Doηηa a răspuns (pentru ƳourMind):

Fiecare cu părerea lui.

| sublime89 a răspuns:

Sa traiesc laughing

| Wøodenpints a răspuns:

De ce ar trebui să am un scop? De ce unul singur?

| ƳourMind explică (pentru Wøodenpints):

Reformulez pentru tinewinking:
V-ati inteles scopurile vietii voastre? Daca da, care sunt acelea?
Acum poti sa-mi raspunzi?

| Wøodenpints a răspuns (pentru ƳourMind):

Habar nu am dacă am un scop sau mai multe. Și nici nu mă strofoc să aflu. Pur și simplu, supravietuiesc și-mi trăiesc viața.

| ƳourMind explică (pentru Wøodenpints):

Vrei sa-mi spui ce intelegi prin a trai viata?

| Wøodenpints a răspuns (pentru ƳourMind):

Să nu mori. Și să aștepți ziua de mâine fără să știi ce se va întâmpla.

| Duucu a răspuns:

Să aflu. (punct)

| ƳourMind explică (pentru Duucu):

Si daca mori fara sa afli?

| Duucu a răspuns (pentru ƳourMind):

Voi fii mort deja, nu îmi mai dau seama de nimic.

| ƳourMind explică (pentru Duucu):

Sa spunem ca mori lent gandind la scopu tau!

| Duucu a răspuns (pentru ƳourMind):

Bun atunci.Să spunem că nu mă interesează dacă aflu sau nu despre moartea mea.
Eu vreau să aflu secrete, vreau să văd ce se află în spatele zidului. Vreau ca cele mai grele enigme să fie ușoare pentru mine...

| ƳourMind explică (pentru Duucu):

Bine gandit!

| ErrorFound a răspuns:

Sa ma perfectionez.
Nu vreau sa am un loc de munca stabil, vreau sa castig cat mai mult, sa aspir la mai mult si nu-mi stabilesc un tel fiindca s-ar putea sa imi intrec asteptarile.

In general, doresc sa ma distrez, lasand la o parte munca si mai gustand din viata in drumul spre succes, fiind sigur ca o sa ajung undeva.

| Crucified a răspuns:

Să trăiesc.

| ƳourMind explică (pentru Crucified):

laughing Poi toti fac asta

| Darkmagic a răspuns:

O intrebare foarte buna daca vrei sa masori iq-ul userilor...
Una-si tine parerile pentru ea, altul..."sa traiasca", altul, "sa nu moara"...big grin
Verze.
Iar daca ar fi sa ne luam dupa "raspunsul" castigator,...n-ar trebui sa mai traim deloc, ca tot e fara sens.
"Medicina" e...institutie, big grin acumulam valori si cunostinte degeaba, ca tot murim, etc. rolling on the floor
Urmandu-i logica, la ce naiba sa ne mai inmultim, ca tot crapam odata cu Soarele, pentru ce sa mai construim ceva, ca la un moment dat, se va termina si cu universul... big grin
Numai minunatii.
Bre! big grin
Scopul suprem al vietii oricarei creaturi, om, animal sau planta, e inmultirea, (nu aia aritmetica).
La animale functioneaza sub forma de instinct si e mai puternic chiar decat cel de conservare, la om instinctul de procreere a fost estompat de acumulari, "cariere" si placeri fara sens, DAR tot scop primordial ramane, iar daca respectivul decide sa faca un copil, atunci nici acele acumulari materiale sau spirituale nu vor fi degeaba pentru ca merg mai departe cu acel copil.
Acum normal, la 16-18 ani, nu are sens sa va arda de inmulteala big grin mai ales ca virginele de 15 ani au inventat sexul oral, dar mai tarziu, la maturitate scopul tot cel de procreere va fi predominant, in locul cretinismelor "sa nu mor", "sa mai traiesc nitel" sau "fiecare cu parerea lui"... big grin

| ƳourMind explică (pentru Darkmagic):

Poi daca m-as lua dupa raspunsul tau ar fi sa traim degeaba si sa sa ne inmultim ca iepurii... rolling on the floor laughing
Bun scop...
Si daca iti atingi acest scop ce faci dupa? Te omori pentru ca nu ar mai avea rost sa traiesti deoarece mi-am indeplinit scopul.

| Darkmagic a răspuns (pentru ƳourMind):

Eu ti-am raspuns logic, tu poti intelege ce doresti. big grin
Scopul primordial al ORICAREI creaturi, fie ca e vorba de om, animal sau planta, este acela de a procrea.
E genetic, altul mai important nu exista, poti sa cauti unde doresti... big grin

| Rakanishuu a răspuns:

De ce doar unul?

| dracu14 a răspuns:

Daca stau sa caut un scop vietii,viata va trece pe langa mine inainte sa-l gasesc...
acum sa fiu sincer,obiectivul meu este sa devin politician, sa-mi creez propriul meu partid politic, sa dau o lovitura de stat si sa instaurez dictatura, nimic complicat, nu?

| ƳourMind explică (pentru dracu14):

Nuu foarte simplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa ajut omenirea, o sa o fac mult mai frumoasa... ha ha ha sa traiesti si sa ai o viata financiara foarte buna, visele titlurile etc sunt pe primul loc suntem prea egoisti asta inseamna sa fi om ajuta i pe sarmani pe... nu ei sg trebuie sa se ridice cand este pe viata si pe moarte acolo se afla adevaratul spirit al omului.

| Scarbo a răspuns:

Scopul vietii mele este sa fac orice pentru a nu ma plictisi, indiferent daca asta imi face bine sau nu.

| Zabbyel a răspuns:

V-ati inteles scopul vietii voastre? Daca da, care e acela? de la varsta de 13 anisori love struck sa tintesc mereu Sus si sa traiesc mereu fericit love struck / inplinit

| ƳourMind explică (pentru Zabbyel):

Bravoo big grin

| Crucified a răspuns (pentru Zabbyel):

Nasolule, nici de aici nu eşti absent? laughing

| Cristina27061999 a răspuns:

Sa ma simt bine si sa nu mai imi pese de oamenii care stiu doar sa critice

| ƳourMind explică:

Ma uit la raspunsurile voastre si cred ca aveti scopuri cam mici pe care aproape fiecare dintre noi le va avea.
Gen :familie, casa, serivici...

| Zackachu a răspuns:

Scopul? Sa traiesc.

| valentin0127 a răspuns:

Scopul meu este sa ma simt bine, sa am servici, o familie si sa ma distrez!
Paa...winking

| Zambet2000 a răspuns:

Daaa! De a trai pe Terra!