| anonim_4396 a întrebat:

Viața și Universul par a-și urma cursul firesc fără sa conteze ca ne punem întrebări legate de ele. Poate fi, faptul ca ne punem atât de multe întrebări, o alta etapa a evoluției? Dacă ar fi așa, cum vedeți omul și viața ca urmare a transformărilor aduse de aceasta etapa?

8 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Suntem tot atat de curiosi cum eram acum 100 de ani, numai ca in prezent stiinta ne permite sa formulam intrebari mai complexe.

| sabin89 a răspuns:

În privinţa asta, a punerii întrebărilor, eu cred că mergem în sens invers. Mult mai mulţi gânditori şi oameni care îşi puneau întrebări erau cu milenii în urmă. Gâneşte-te numai la Grecia antică, în perioada ei clasică - secolele V; IV... câţi filosofi şi câţi oameni care îşi puneau întrebări (despre viaţă şi univers) erau pe atunci. În zilele noastre tot mai puţini îşi "obosesc" mintea cu aşa ceva. Acum, frigiderul să fie plin, berea pe masă, muzica (sonorul) la extrem şi dă-i să meargă.

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Oamenii nu s-au schimbat prea mult de-atunci, facem parte din aceeași faza a evoluției. La vremea respectiva nu dispuneau de așa multe metode de a petrece timpul liber, lăsând la o parte ca cei despre care știm ca-și petreceau timpul in mod constructiv sunt doar câțiva comparativ cu marea masa de oameni. Restul cu ce se ocupau?

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Restu se ocupau cu munca, cu carca erau sclavi laughing nu era ca astazi sa stai acasa sa o fredoenzi si statu sa te ajute mocalaughing cine muncea avea cine nu la gara laughing sau la galera voiam sa zic laughing.Tu crezi ca omu ar evolua ca isi bate mintea cu ceva? De cand aparu si pana astazi n-a evoluat sub nici o forma, a ramas la fel laughing deci vorbarie multa eventual saracia omului laughing era sa zic a romanului laughing

| RAY a răspuns:

Inferno are dreptate, sper ca omul sa devina mai rational

| doctorandus a răspuns:

Omul, ca si pisica, e o fiinta curioasa.

| T0T a răspuns:

Universul își urmează același curs dar viața nu poți spune(cel puțin nu cea umană) că se desfășoară complet la fel. Evoluția noastră a fost posibilă datorită acelor întrebări. Întrebările alea și aflarea răspunsurilor fizice nu ne-au făcut numai să putem noi să înțelegem mai bine universul ci și să evoluăm tehnologic, să ne ușurăm viața.

| GulubuntzBudulush a răspuns:

Esti prea cu upusu si cu bupusu