| Dragotta a întrebat:

Voi ce credeti soarele are un nucleu? Daca nu am arde am putea pasi pe el fiindca nu stim exact daca este gaz

Răspuns Câştigător
| buldog a răspuns:

Soarele are nucleu cu siguranta. Doar este o stea, ce naiba?! Stelele sunt alcatuite din gaze, deci nu cred ca ar putea cineva sa mearga pe soare. Dar, ca sa ma apropii de ce ai vrea tu sa stii, daca soarele nu ar fi compus din gaze, oricum ai muri incercand sa pasesti pe el( exagerez cand spun "pasesti").
Einstein, in teoria relativitatii generale, descrie gravitatia ca fiind o forta nu ca oricare alta, ci o curba in spatiu-timp. Curba de spatiu-timp este mai mare cu cat energia corpului este mai mare(direct proportionale), iar conform celebrei ecuatii : E=mc la patrat(unde c este viteza luminii, E este energia si m masa corpului) energia creste proportional cu masa. Soarele are o masa de mii de ori mai mare decat pamantul...de multe miibig grin. Deci, in concluzie, forta gravitationala pe Soare este de mi de ori mai mare decat pe Pamant. Energia pamantului este mult mai mica decat energia soarelui(masa mult mai mica), odata cu energia curba in spatiu-timp, deci si gravitatia. Intelegi?big grin
Sper ca te-am lamurithee hee Hai ca ti-am facut teria chibritului aicihee hee
Bafta!

7 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Daca nu stii ce sa intrebi, stai cuminte ca-ti va fi mai bine decat sa intrebi asemenea neghiobii.

Apache
| Apache a răspuns:

Pai in lipsa dovezilor, degeaba zici nu?

| NoChanceForUs a răspuns:

Soarele,ca orice alta stea din oricare categorie, are un nucleu.

| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Soarele este alcatuit din plasma. plasma este considerata daca vrei o a patra stare de agregare. la chimie oamenii de stiinta spun ca plasma este ca un fel de gaz ionizat, in care electronii sunt indepartati din interiorul atomului din care fac parte, permitandu-le sa "traiasca" alaturi de ioni. dar asta este o definitie laborioasa. plasma este in consecinta o stare de agregare a unui corp, care poate atinge valori de temperatura foarte ridicate. nu cred ca ne dorim sa pasim pe soare. in primul rand pentru ca este imposibil sa te apropii macar de soare, si in al doilea rand nu cred ca am vrea sa aflam ceva pe viu.
cat despre nucleu... da, din cate stiam eu soarele, ca orice alta stea sau corp ceresc, trebuie sa aiba un nucleu, care genereaza forte si calduri imense, insa si altele despre care noi inca nu stim. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Verze mai sinteti, of.

| moniii_1083 a răspuns:

Hei!
Soarele e alcatuit din multe gaze...cel mai mare procent il ocupa hidrogenul! Si daca el arde inseamna ca starea lui de agregare este plasmawinking\
Si nu am putea pasi pe el!: