| MindBlowing a întrebat:

Voi ce pareri aveti, Divinitatea are insusiri si sentimente umane precum mila, compasiunea, posibil si ura? Sau este doar o entitate rece, fara sentimente, avand ca insusiri doar inteligenta pura si adevarul?

Răspuns Câştigător
| Hăgiul a răspuns:

Ryuk, omul le are pe toate. Ce sa mai zic de Dumnezeu...

7 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu este sursa dragostei.El este un Dumnezeu plin de mila,de bunatate, si indurare.El este dragoste,dar si dreptate.El este atotputernic, dar si bun.El este suveran, dar si ingaduitor.

| danut a răspuns:

Crestineste, noi suntem creatia lui Dumnezeu, cum ar fi putut fi implementate aceste insusiri omului de catre Creator DACA aceste caracteristici nu-I erau cunoscute? Si inca ceva, Biblia spune ca Dumnezeu este dragoste, nu are dragoste ci este generatorul universal al dragostei din care se trag toate celelalte insusiri enumerate de tine, mila, iubire, compasiune, etc.

| Necrophagist a răspuns:

Biblic vorbind, compasiunea şi mila fiind divine, noi avem sentimente divine.Ura e doar absenţa divinului.

| emy a răspuns:

Da, le are pe toate, mai putin ura. Dumnezeu este dragoste, deci nu poate sa urasca.

| 1fluturas a răspuns:

Cine este Divinitatea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca este o entitate,duh sfant, care a creat totul, inclusiv legile dupa care se guverneaza tot universul.toate principiile ce activeaza in univers, si care sant drepte si bune.tot ce e rau vine de la incalcarea acestor principii fiindca am fost lasati liberi sa alegem.multi spun ca Dumnezeu ar trebui sa faca in asa fel incat sa nu mai existe raul.e culmea ca ei insisi gogaie despre atractia universala care functioneaza pe baza unui principiu. esti ceia ce gandesti.gandesti negativ, vibrezi energetic negativ, deci jos de tot.intre pacate rele,necazuri,probleme. unul nu am auzit, care sa o duca rau, sa aiba necazuri si sa spuna; este efectul indepartarii mele de Dumnezeu.de vibratiile pozitive si puternice, guvernate de prinsipii pure si inalte.asta trebuie sa faca omul care are gandire, si care este incununarea creatiei.sa stapaneasca pamantul si sal supuna,dar conform principiilor divine nu dupa bunul plac si dupa aia sa spuna; vai de mine da,e incalzire globala,sant boli,poluare, crime, si Dumnezeu nu face nimic.e rusinos si nedrept.fiindca cel ce a facut toate,intr-un mod oarecare ne va echilibra cumva,gandurile rele,si faptele,si efectele faptelor noastre rele,s si a vorbelor noastre rele,dar ca ne va place atunci sau nu ramana sa vedem.ce stiu eu sigur e ca gradina mea e aranjata frumoasa,cu rasaduri bune, cu pomi, legume.dar ies si buruieni.pe acelea le tai si le arunc in foc.imi pare foarte normal ca Dumnezeu sa faca la fel cu gradina lui.societatea in sine,nu inchide criminalii si hotii si cei ce nu se supun legilor? mi se pare normal ca acei care acuza pe nedrept,omoara,hulesc, sa fie inchisi sau distrusi pe vecie, ei neavand loc intr-o lume perfecta.noi santem imperfecti cu totii, dar avem o nadejde si o speranta.cine ne-a dat-o si de ce?

| Sebastian_5003 a răspuns:

Avand in vedere ca Dumnezeu a creat lumea din iubirea Sa de oameni, clar are sentimente. Dumnezeu este bunatatea, ingaduinta, mila si tot ce se poate afirma despre El.Dar in niciun caz nu detine ura sau vreun alt sentiment rau.Afirmam ca este atotputernic, atottiitor, creatorul a toate, dar le si putem nega, nu in sensul ca nu le detine, ci le depaseste. Oricum omul cu mintea sa limitata nu poate ajunge pana acolo incat sa inteleaga Divinul.