| LaviniuA a întrebat:

Voi cum va mentineti ca si iubitori de intelepciune?

p.s. Azi aniversez 1000 de intelepciuni pe siteul asta laughing sper ca ati beneficiat la maxim de pe urma lor laughing

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Mă uit pe Publi24 la fata noua in Timișoara stau doar câteva zile ))))))) înțelepciuna vine pe măsură experiențelor, sfatul meu este sa te încerci mereu, niciodată să nu rămâi închis în zona de confort, înainte de a încerca gândește-te profund, daca ai peste 18 ani ar fi înțelept să te măriți cu mine )))))))))

| johnnny123 a răspuns:

Ai început numărătoarea de la 1000?

Răspuns utilizator avertizat
| Seba2013 a răspuns:

Războiul de Treizeci de Ani si NOMINALISMUL spun ca nu exista intelepciune. La ei totul este descriptivism fara o ordine anume.

Intelepciunea este un corp/organism/universal. Aceasta totalitate a corpului a fost redusa la elemente. Nu mai stim ce este specia, generul, diferenta si identitatea. Structuralismul Gestalt spune ca totul/universalul nu este egala cu partea.

Si daca exista lucrurile astea stiintifice cum facem sa gandim in termeni de cauze/legi ci nu de aparente?

| LaviniuA explică (pentru Seba2013):

Nu stiu, il rugam pe Bunelu de sus sa ne dea intelepciunea si legile?

| Seba2013 a răspuns (pentru LaviniuA):

Extensiunea finita a fost trimisa pentru mine de aia ti-am raspuns. Tu nu te poti mentine din cauza nominalismului care a cauzat discontinu ci nu continu. Eu nu fragmentez ci sunt constitutiv. Cred in segmentul, axiología, unitatea si analogía structurii (intelepciunea inseamna si armonie). Cred in limbajul natural (adevar) nu cel artificial. Sunt inductiv (speculativ) nu deductiv la tot ce este aparenta si trecator. Eu cred intr-un limbaj care ramane pentru totedeauna.

Pe axul semantic apare axul contrariilor. Vezi Deixis.

| Xox0 a răspuns:

Felicitari draga. La cat mai multe intelepciuni!