| turasel a întrebat:

Vreau si eu cateva "trucuri psihologice" bune, mersi anticipat.

Răspuns Câştigător
| Mișika a răspuns:

Trucurile psihologice, sunt de mai multe feluri, aplicarea lor tine de caracter, depinde ce vrei sa obtii, exista cazuri in care folosesti minciuna pentru a afla adevarul, motivul este crearea unei stari de siguranta si incredere temporara care sa ajute procesul de obtinere a informatiei. Psihologia folosita in cazuri particulare, care implica o buna cunoastere a receptorului, sau chiar invers, o folosesti atunci cand trebuie sa iti justifici faptele in fata unei persoane necunoscute, iar riscul de a gresi, este mare, alegi adevarul sperand ca persoana sa accepte curajul.
Psihologia inversa, folosita in cazul in care esti in posesia unei informatii superioare cu referire la subiect, si astfel folosesti argumentul oponentului tau spre a-ti impune punctul de vedere.

1 răspuns:
| DannaK a răspuns:

Nu exista "trucuri psihologice", trebuie sa ai asta in sange sau macar ceva experienta de viata, altfel n-ai nicio sansa sa folosesti psihologia.