| TheoP a întrebat:

Vreau si eu va rog repartizarea pe straturi a fierului va rooooooooog mult happy

Răspuns Câştigător
| passarisMB a răspuns:

Structura atomica:
Numarul de straturi: 4
Primul strat: 2
Al doilea strat: 8
Al treilea strat: 14
Al patrulea strat: 2

3 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Ca sa-ti dau un raspuns ajutator, gandeste-te la completarea straturilor, substraturilor si orbitalilor pentru invelisul electronic al atomilor. Alea cu 1s, 2s etc. Cred ca stii la ce ma refer. Bafta!

| aladinbeci a răspuns:

Pai si atunci cum vrei sa faci o aplicatie concreta daca nu stii teoria? Ia manualul, citeste teoria, revezi exemplele rezolvate in clasa si ai sa vezi ca raspunsul este foarte usor de gasit. Este chiar o intrebare simpla. Bafta!

| CryChristiAN a răspuns:

De fapt, repartizarea electronilor pe straturi, substraturi si orbitali se face conform regulei lui Hund. Si mai degraba, daca ''intram'' mai adanc in structura atomului de fier, pe langa straturi, vomj vedea ca acestea sunt compuse din substraturi, iar substraturile din orbitali. Deci, mai intai se completeaza orbitalii, apoi substraturile si in final straturile, care, cum am zis mai sus, cu ajutorul regulii lui Hundhappy. Daca mai ai intrebari, nu ezita sa ma cauti.
Sanatate si o zi buna!