| WhatheWow a întrebat:

Wow! Adevărul e că nu am mai intrat de ceva vreme pe TPU și chiar eram curios să văd despre ce se mai discută laughing ...nimic nou iar schimbările vizibile sunt doar cele de conturi, avatare și ....bineînțeles reclame ( că doar din asta trăim )winking
Chiar am să vă rog să nu-mi mutați întrebarea căci până la final, printre rânduri, se va citi caracterul ei filosofic :-W
Spațiul virtual ( și nu mă refer doar la acest site ) e "o lume" în care putem jongla cu realitatea într-o mulțime de feluri; când vine vorba de realitate însă, nu facem altceva decât să ne împiedicăm de majoritatea lucrurilor pe care credem că le stăpânim pe deplin ( doar în teorie ).
Dacă în spațiul virtual suntem atotștiutori ( cu ajutorul celor de la Google bineînțeles ) de ce în mare parte din ceea ce cunoaștem nu reușim să practicăm în realitate?
Suntem mai buni profesori decât elevi?, ori realitatea e mai complexă?
De ce într-un loc suntem Regi iar în altul "cerşetori"?
Credeți că lumea virtuală acționează asupra unei părți a creierului pe care realitatea cotidiană nu o poate accesa, aplicând-o?

Răspuns Câştigător
| Klepto a răspuns:

On, off, delete, reply, ignore, unfriend, add to friend list, appear offline, totul este simplu si fara variabile. Totul este sub controlul meu, eu aleg, ce, cand, cum si de ce.
Sportul national este datul din gura, eu imi recunosc ipocrizia si minciunile(necesare), eu recunosc ca viata reala bate ( Y )ul, eu recunosc faptul ca nu reusesc sa pun in practica ceea ce stiu si ceea ce invat, deoarece imi da cu virgula in viata reala.
In mediul virtual pot sa gasesc raspunsurile, dar nu sunt nevoit sa le pun in practica, in viata reala am raspunsurile, dar este prea greu sa le aplic.
Rege sau cersertor? mai bine ciudat si perfect defect peste tot, macar am o constanta.

| Hombre a răspuns (pentru Klepto):

Mah, vrei o capra? Te asigur ca e credincioasa si nu da cu virgula. laughing
Al tau amic Hombre, corditor...pardon...crescator de capre.

26 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

"Dacă în spațiul virtual suntem atotștiutori ( cu ajutorul celor de la Google bineînțeles ) de ce în mare parte din ceea ce cunoaștem nu reușim să practicăm în realitate?" - eee, nu...Cum nu?
Am luat azi o reteta de la Gastronomie, am pus-o in practica in realitatea bucatariei mele si ghici ce?
A iesit un deliciu, toata familia m-a felicitat si eu m-am simtit ca o Regina!hee hee

Duminica faina!

| WhatheWow explică (pentru мιнαɛℓα36):

laughing Știi bine că nu la asta m-am referit dar e bine că ești optimistă. Mulțumesc, asemenea!

| Inferno a răspuns:

Nu stiu, eu sunt rege peste tot.

| WhatheWow explică (pentru Inferno):

Atunci...te invidiez. happy

| relian a răspuns:

Asa si ce te asteptati sa gasesti pe aici sau in general pe net? Probabil te gindeai ca pe aici misuna numai genii, aici gasesti marea cu sarea sau ce? Tu crezi daca intri pe net si apoi lipsesti o vreme cind revii lumea deja s-a schimbat? Omule lumea nu s-a schimbat si nici no sa o faca nici deacum incolo. Iara netul este un spatiu unde multi intra sa arate ca exista si ei in lumea asta prapadita.Altfel nimeni nu ar fi stiut ca si el exista.Si unde mai pui ca unia sint regi pe aici tot timpul.Probabil te consideri ceva mai sus decit ce se gaseste pe aici dar uiti un lucru.Te afli si tu printre noi sau pe aici, deci existi si tu.Acum ca majoritatea habar nau pe ce lume sint asta e altceva.Si nu toti pe aici sint atotstiutori cum tu crezi sau spui. Uite sa vezi cite intrebari se pun si asta arata ca cei mai multi pe aici nu-s atotstiutori.Si nu se reuseste sa se practice ce se stie pentru ca una este teoria alta practica.Lumea virtuala nu reactioneaza asupra niciunei parti din creier ci el reactioneaza avind la indemina un obiect de lucru.Aici multi sint regi asa cum si spun.Tu crezi ca in realitate o persoana de aici gindeste altfel? Tot la fel gindeste doar ca nu se poate manifesta, nusi poate arata talentele ca nul baga nimeni in seama.Aici pe net asa cum ai spus este tare si mare.Dar stai linistit ca si aici il poti incuia. Cerei sa iti explice ceva si te asigur ca n-o sa-l mai auzi sau vedea pe aici pe unde ai pus intrebarea.Nu trebuie sa acceptam orice raspuns.Cind cineva iti da un raspuns gen uite vezi aici pe linkul asta sau iti da un copy paste nu trebuie sa accepti, cerei sa iti explice el folosind cuvintele lui si o sa vezi ce surpriza o sa ai.O sa devina cersetor din rege.Incearca si o sa vezi cai poti aduce la starea reala asa cum sint ei in realitate.Eu nu dau doi bani pe raspunsul cuiva gen copy paste sau vezi aici la linkul asta.Pai cu alte cuvinte ma faci prost sau cum? Ce eu nu stiam sa caut pe google sau intr-o carte sa citesc o definitie? Cam asa vad eu lucrurile chestia asta este de fapt o jignire cind spui uite citeste aici.Du-te frate ca nu-s analfabet chair de scriu eu naspa.Si apoi oamenii care intr-adevar stiu ceva nu stau pe net, aia au preocupari, au slujbe etc.Pe net stau oameni ca noi care nu inteleg chestii, lucruri etc, plus unia care vor sa o faca pe profesorii, neavind altceva de facut.

| Mădă0611 a răspuns:

"Give a man a mask and he will show his true face." Oscar Wilde, true face nu inseamna intotdeauna ceva rau. In realitate exista riscuri, pe net ce poti pierde? Cel mult te alegi cu un ban pe IP, dar se rezolva si asta.

| Lizzu a răspuns:

Buna happy
Eu cred ca teoria o stim, o stie toata lumea. Cand vine momentul de a pune in practica e mai dificil, pentru ca in lumea reala exista si piedici si nu rezolvi totul cu un simplu click, nu?

Cred ca in noi fiecare stim ce si cum sa facem, doar ca e nevoie de rabdare si perseverenta in lumea reala.

Virtual e totul simplu.

| WhatheWow explică (pentru Lizzu):

Nu pot decât să-ți dau dreptate, Liza însă cred că uneori realitatea e atât de dură, încât răbdarea și perseverenţa nu reușesc să o facă maleabilă; nu o pot înmuia într-atât încât s-o putem digera mai ușor, lăsându-ne cu o indigestie dureroasă.
Eee, nu mă lua în serios că vorbesc doar prostii! laughing

| Lizzu a răspuns (pentru WhatheWow):

tongue

| Lizzu a răspuns:

Stop the fight laughing

| WhatheWow explică:

PS : O Duminică frumoasă tuturor! happy

| WhatheWow explică:

Mâine; astăzi e Duminică și mă odihnesc. laughing

| suffarstar a răspuns:

Pentru ca in realitate multi nu avem putere de exprimare sau curaj. Iti este mult mai usor sa asterni gandurile pe un forum de cat " face to face". Si bineinteles, specilitatea noastra, a romanilor, este teoria, ca la practica suntem varza. Sa vezi pe facebook ce de filosofi undercover, au niste statusuri de si Nietzsche ramane surprins.

Duminica faina!

| WhatheWow explică (pentru suffarstar):

Îmi place că ai amintit de Facebook laughing E într-adevăr un spațiu care dacă nu reuşeşte să scoată cuiva partea artistică la suprafață, cu siguranță că îi filosofeşte pe cei mai mulți.

| Analytical a răspuns:

Woww ahh tu! Ce mai faci, cum o mai duci, te mai doare capul? Sau ai descoperit analgezicul? Trebuie sa recunosc ca eu una, am ramas cam aceeasi. Stii tu, rutina etc. Ba nu. Nu-mi plac schimbarile de aceea parerea mea despre tine ramane intacta. Am glumit, imi plac. poti?
Ok, bun acum ca ne-am calmat cu tot alaiul asta de sarcasm, ca dor' nu ne-am mai vazut de muult ce mai! Anumite raspunsuri, idei, spiritisme raman intacte, de ce? Intreaba-i pe cei de la horoscop, nici aia nu stiu. Asa e omul facut, complex, dincolo de ce are nevoie vede in curtea celuilalt daramite in cusca cainelui. Nu, suntem creati, unicati, consacrati, sa fim diferiti. Si sa stii ca imi place sa exprim asta prin cuvintele mele chillite, nu de alta dar tu asa ma stiai "o luptatoare infocata" si sa nu pierdem sloganul. E greu sa te schimbi cand cineva te cunoaste, parca are anumite asteptari din partea ta si teama de a nu i le spulbera ramai constant. Inconstient faci bine, reactionezi si chiar si spui ceea ce nu vrei. E greu sa elucidam noi viata, omul ca si carcater, inteligenta, multi cautam si cautam pana numai putem raspunsuri. De ce? De ce asa? De ce. Anumite frustrai nu pot fi transpuse pe o coala alba, de multe ori nu suntem ceea ce suntem pentru ca ceilalti interpreteaza diferit. Suntem facuti diferiti, dar asemanator. Ciudat, misterul acesta nu-l vom putea prevede niciodata. De obicei dincolo de tot pe undeva. De ce ne zbatem? Sa facem, sa dregem, sa fim. Vreau sa exist- asta ii eticheta noastra. Suntem speciali, neintelesi si niciodata nu vei gasi raspunsuri adevarate pentru ceea ce numesti tu creatura. Mi-e mila de multe ori si nu-mi pot manifesta aceasta dorinta, cum? Daca nu exista? Exista prin noi, dar oare noi intr-adevar existam? Suntem o farama, de-o clipa, de-o secunda. Timpul, trecerea lui ne defineste dar nu ne si caracterizeaza. Ma contrazic? Stiu, dar cuvintele nu au ele in sine intelesuri. As putea sa-ti vorbesc cu sufletul, m-ai asculta? Mi-ai vorbi? Atunci cand ai sa poti asta ai sa ma intelegi, te intelegi, si mai departe. Lista mai poate continua dar nu prea sunt convinsa de inteligibilitatea cuvintelor mele si de intelesul multor spuse.
Pace, in suflet. Of ratiunea asta a ta!

Răspuns utilizator avertizat
| BornToDie9108 a răspuns:

Speak for yourself!
O seara plăcută!

| WhatheWow explică (pentru BornToDie9108):

Asta am încercat de fapt dar e mai greu de înțeles ( pentru cei ca tine )
De ce mai răspunzi dacă nu te regăsești în topicul întrebărilor mele? Aaaaa, poate pentru tricou! ...sau nu se mai dau?! laughing
Mulțumesc, asemenea și ție!

| BornToDie9108 a răspuns (pentru WhatheWow):

Te înşeli. Am răspuns din motivul că nu toate persoanele procedează în modul pe care l-ai descris. Tricou? Nici vorbă, nu am nevoie de el.

| WhatheWow explică (pentru BornToDie9108):

Cu toții ne înşelăm uneori, amice. Știi ce e nostim? Faptul că n-ai nevoie de tricou deși e Vară. laughing Păcat! Aveai și tu tricou imprimat cu TPU ...adică era o ocazie să porți o parte din spațiul virtual și în realitate; un fel de aplicație laughing

| BornToDie9108 a răspuns (pentru WhatheWow):

Nu am nevoie de tricoul imprimat cu TPU,ţi-o mai repet. Ba nu,nostim e altceva. Nostim e faptul că ai lipsit o perioadă, iar acum că ai revenit şi ai văzut că alţii ţi-au luat locul, mă refer strict la rank, simţi o invidie, o dezamăgire. Am aruncat o privire asupra profilului tău. Ai rank-ul 136. Oare cum de l-ai obţinut? Oare nu tot google ţi-a fost ajutorul numărul 1? Aaa...te deranjează faptul că ai coborît cîteva poziţii sau chiar mai multe. Deţineai cumva una dintre primele 20 de poziţii? Nu e nimic veşnic. Vrei ceva? Nimic mai simplu, luptă!

| WhatheWow explică (pentru BornToDie9108):

rolling on the floor Hai că ești tare... tare "blondă"! Știi care e problema ăstora ca tine? Pe lângă faptul că încerci și tu să te "masturbezi intelectual", nici măcar nu știi s-o faci cum trebuie. Părerea mea e că ai nevoie de puțină abstinență căci așa cum sexul îi determină pe unii să-și piardă judecata așa se întâmplă și-n cazul tău și cine știe, poate că dă rezultate.

| BornToDie9108 a răspuns (pentru WhatheWow):

Eu nu mi-am permis să-ţi spun cuvinte jignitoare şi nelalocul lor, în fond, acesta nu reprezintă decît nivelul de cultură pe care-l posezi. Te-a cam deranjat adevărul. Nu am dreptate? Atunci răspunde la întrebările ce ţi le-am adresat în răspunsul precedent.

| WhatheWow explică (pentru BornToDie9108):

1. În primul rând, tu ai fost cea care m-ai luat prima "peste picior " cu un răspuns sarcastic;
2. Faptul că te-am jignit nu reflectă gradul meu de cultură ci pur și simplu puerilitatea replicii tale avea nevoie de o altă replică pe măsură;
3. Se vede cât de mult cunoști după felul superficial în care ai încercat să-mi studiezi profilul. Puțin îmi pasă de rank și despre ceea ce crede cineva ascuns în spatele unui avatar despre mine. Sunt pe locul pe care sunt din cauza activității mele aici și niciodată nu am fost pe vreun loc mai înalt dar așa cum ți-am spus, replica ta a fost una puerilă și stupidă și cu siguranță că denotă nivelul tău de inteligență.
Mie îmi pare sincer rău că trebuie să-ți dau astfel de replici dar nu pot rămâne imun la un tratament ca ăsta.
Numai bine!