| CaTaLyn18 a întrebat:

#1 Ce procesor mi-ati recomanda AMD sau Intel si vreau sa stiu de ce.
#2 Ce placa de baza mi-ati recomanda?
Mentionez ca am urmatoarele caracteristici la calculator :
-Procesor AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 4000+ 2.10 Ghz
-Placa de baza Gigabyte GA-M52S-S3P
-Placa Video : Nvidia GTX 650 1GB RAM
-Memorie RAM : 4.00 GB (folosesc 3. 00GB)
-Sistem de operare : Windows 7 Ultimate 32-bit

P.S : Mentionez ca calculatorul il am din 2008 si in timp i-am schimbat doar placa video

Răspuns Câştigător
| SpecialistIT a răspuns:

Salutare!

Iti recomand cu tarie MediaDOT, e un magazin serios, unicul magazin de gaming. Uite de asemenea ce showroom superb pot sa aiba: http://www.mediadot.ro/showroom

De asemenea, poti cere GRATIS update de bios la placa de baza, un lucru total recomandabil.
Tot GRATIS poti beneficia de ansamblare a PC-ului in cazu' in care nu ai timp sa nu te pricepi foarte bine la asta, tot la MediaDOT ( www.mediadot.ro ).

Ma bucur ca am putut sa te ajut. Sa te bucuri si tu de configuratie.
Daca te mai pot ajuta cu ceva, orice, te rog, nu ezita sa ma cauti.

Sanatate si bafta!

| CaTaLyn18 explică (pentru SpecialistIT):

Multumesc mult pentru raspuns

15 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In locul tau as schimba doar placa de baza si procesorul. in rest e ok. Mentionez ca ar fi OK sa treci pe Seven x64 bit!

| CaTaLyn18 explică (pentru anonim_4396):

Pai asta as vrea sa schimb dar nu stiu ce producator de procesoare si placa de baza sa-mi iau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CaTaLyn18):

Zi-mi bugetul maxim pe care doresti sa-l aloci acestor 2 componente.

| CaTaLyn18 explică (pentru anonim_4396):

Pai bugetul maxim maxim pentru aceste doua componente ar fi cam 1200lei (600lei procesorul ----- 600 lei placa de baza)

| anonim_4396 a răspuns (pentru CaTaLyn18):

De ce sa dai atat de mult pentru placa de baza cand poti sa iei una mai ieftina? Vrei sa faci overclock la piese?

| CaTaLyn18 explică (pentru anonim_4396):

Pai as vrea sa am de calitate excelenta... La procesor m-am gandit la http://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/fx-4350-42ghz-box/

| anonim_4396 a răspuns (pentru CaTaLyn18):

Nu am folosit AMD pana acum. Ti-as fi putut recomanda ceva de la Intel dar de la AMD nu ma pronunt, nu stiu cum se comporta.

| SpecialistIT a răspuns (pentru CaTaLyn18):

In primul' rand NU iti lua teapa cu garaju' e un magazin neserios. In al doilea rand, mergi pe FX-6300, care este cu mult, repet MULT mai bun.
Pret: http://www.mediadot.ro/......ox-vishera

| CaTaLyn18 explică (pentru SpecialistIT):

Multumesc pentru atentionare

| SpecialistIT a răspuns (pentru CaTaLyn18):

Ma bucur ca am putut ajuta. Bafta si multa sanatate!

| MCG a răspuns:

Pai e destul de bine zic eu ce ai acum, e decent! Foloseste Windows XP si poti folosi la maxim resursele iar in legatura cu procesorul...Intel Chipset e net superior fata de AMD

| CaTaLyn18 explică (pentru MCG):

Da am avut Xp inainte dar nu prea aveam ce sa ma joc si atunci mi-am bagat Windows 7.

| MCG a răspuns (pentru CaTaLyn18):

Cum sa nu ai ce? Spune-mi ce vrei sa joci pe xp si nu iti merge!

| daniel2forea a răspuns:

Procesor: http://www.emag.ro/......ELK4KBBBM/
Placa de baza: http://www.emag.ro/placa-de-baza-asus-socket-fm2-f2a55-m-lk2/pd/EBJ4NBBBM/
Nu il baga in seama pe MCG.
Intel nu este superior cu nimic fata de AMD. Daca explica si de ce mai ziceam.Cei de pe youtube care fac comparatii nu se gandesc la pretul procesoarelor.Ei doar iau un procesor mai puternic de la amd si unul de la Intel, dar nimeni nu vede ca procesoarele amd sunt mai ieftine :|
Ca raport performanta/pret AMD este mai bun!