| VyKond a întrebat:

Aceasta placa de baza : http://www.asrock.com/mb/overview.asp?Model=H61M-DGS
suporta aceasta memorie :
http://www.mediagalaxy.ro/......z-9-9-9-24

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Da o suporta insa nu doar la DDR trebuie sa te uiti cind cumperi sau stiu si eu ce mai vrei sa faci sau sa stii.In primul rind DDR-ul trebuie sa fie atit acelasi la memorie cit si cel suportat de placa de baza asa cum tiau spus si ceileanti pe aici si mai trebuie adaugat inca ceva care la fel este si mai important.MHz-tii trebuie sa stii exact citi suporta placa de baza si sa stii ce vrei tu sa pui.Deci in cazul de fata placa ta de baza suporta pina lamax 1600 MHz, iar memoria ce tu vrei sa o pui este ceva mai slaba decit maximu cel suporta placa de baza.Memoria ta este de 1333MHz deci de o viteza mai mica, ca urmare ar fi bine daca ai putea sa pui un ram de 1600ar fi super.Cifrele astea cu MHz de fapt arata viteza acelui ram.Deci 1600 este un ram mai rapid decit 1333 si bineinteles safie DDR3.Dar suporta orice ram de la 1600MHz in jos cu conditia sa fie DDR3.

| taken a răspuns:

Placa de baza despre care vorbesti:
http://www.emag.ro/......E1X9KBBBM/
suporta memorie RAM DDR3.
Memoria RAM pe care ai aratat-o este DDR 3 deci va fi suportata de placa de baza(placa asta de baza suporta maxim 16 GB RAM).

| Constantin_Mircea_1988 a răspuns:

Il mai completez pe taken. verifica si in manualul QVL seria memorii pe care vreo sa o cumperi daca exista.

| VyKond explică (pentru Constantin_Mircea_1988):

M-am uitat la QVL la AsRock si nu e memoria, dar ma gandesc ca memoria a aparut mai nou decat placa de baza si nu au trecut-o inca... Ce zici?

| Constantin_Mircea_1988 a răspuns (pentru VyKond):

Nu memorile nu apar decat pe serii (ddr2, dd3), Iar placile de baza sunt testate cu mai multe memorii de la diversi producatori, capacitati diferite etc.iar cele care dau cel mai bun randament si cea mai buna stabilitate sunt bagate in qvl. Eu am un Asus ca placa de baza (sunt cele mai stabile placi) si am luat un 4 gbddr3 din qvl si nu am avut nici cea mai mica problema

| VyKond explică (pentru Constantin_Mircea_1988):

As zice ca Gigabyte se descurca mai bine in placi de baza.Si voiam sa iau acest produs: GA-P61-S3 si m-am uitat in QVL si are o memorie CORSAIR ( seria CMV4... nu mai stiu cat si un 1 pe undeva, e de 2 gb) si eu am gasit tot cu seria CMV4... si are doar 2 in loc de 1 si are 4 gb. Merge memoria pe placa?