| Generalgrevious031 a întrebat:

Acum o saptamana, mi-am instalat pe laptop-ul meu sistemul de operare Q40S de la Linux si problema este ca uneori laptop-ul meu se misca foarte greu, inainte aveam Windows 10 si se misca foarte greu si acum se misca greu si consuma ceva resurse.

Laptop-ul meu este un HP 15-G011SQ
SSD 120 gb de la Kingston
HDD 1 tb de la Seagate
Memorie ram 4 gb ddr 3
Procesor AMD A8-6410 cu Radeon R5 Graphics

Nu stiu ce sa mai fac ca laptop-ul meu se functioneze perfect chiar daca e foarte vechi,
vreau sfaturi.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu un asemenea laptop mai slabut, trebuie sa instalezi un sistem de operare de 64 biti, care "mananca" mai putine resurse.
Ar fi indicat sa ai 2 memorii RAM identice, pentru a lucra in regim "Dual channel" (viteza aproape se dubleaza).
Iti sugerez sa instalezi Linux Mint, ultima versiune.

| Simpatic a răspuns:

Ar putea sa aduca o imbunatatire adaugarea a inca 4 GB de RAM, daca ai slot pentru asta si laptopul tau suporta, asta pentru ca m-am uitat in anumite configuratoare unele spun ca ai 2 sloturi altele doar 1, ciudat

uite cum poti vedea imediat cate sloturi RAM ai :

"You can check yourself by:

Pressing Ctrl+Shift+Esc to open TASK MANAGER.
Hover to performance tab and select it.
Under performance tab you'll see MEMORY option.
Choose that
Maximize the window.
In the right bottom corner you'll see following information: Ram type, Ram frequency, Ram installed, No.of Slots, Slots used etc."

laptopul tau in configuratia actuala este destul de slabut ca si performnata de aceea merge greu si cu Windows 10 si cu linux

poti cauta de asemenea o distributie de linux mai 'prietenoasa' cu resursele, citeste aici de exemplu ce recomanda unii useri https://www.reddit.com/......r_4gb_ram/

| flixbuster a răspuns:

Ai un procesor destul de slab, de acum 10 ani.

Ai tot pus intrebari legate de Linux, la una ti-am mai raspuns (atunci nu ai spus ce CPU ai, e bine ca acum ai spus) si ti-am recomandat Linux Mint 21 XFCE. Incearca-l!

Daca si cu Linux Mint 21 XFCE se misca prost, atunci ultima optiune ar fi un Debian netinst cu LXDE, Firefox si LibreOffice - OS-ul se va misca foarte bine (garantat, l-am instalat si pe Intel Atom) dar testul de performanta va veni de la web-browser (care consuma mai multe resurse decat OS-ul in sine).

| Mihai0101 a răspuns:

In ziua de azi sunt foarte putini 4gb ram si 8gb ram sunt putini dar 4 sunt foarte depasiti.Este timpul sa te gandesti serios la un alt laptop sau desktop depinde dupa nevoi pana in suma de 2000 de lei gasesti oferte decente si bune