| Generalgrevious031 a întrebat:

Salut! Am un laptop HP 15-g011sq vechi cu 4 GB Ram si cu SSD Kingston 120 GB, acum rulez Windows 10 Pro si mananca multe resurse acest Windows, am incercat toate metodele de a face laptop-ul un pic mai rapid, dar degeaba.

Si intrebarea este ce sisteme de operare Linux imi puteti recomanda, pentru laptop-ul meu?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Laptop-ul tau functioneaza mai incet, deoarece are memoria RAM si SSD-ul mic pentu Windows 10-11.

Iti recomand doi pasi:
1. Scimba SSD-ul la unul de 512Gb (minim 256Gb)
2. Instaleaza "Linux Mint", 64 bit https://linux-mint.ro
Seamana cu Windows, are licenta grauita pentru toate programele instalate (inclusiv pentru Office), iar daca instalezi Wine, atunci poti rula si multe programe Windows (in special cele tip "portabile").
Studiaza Linux-ul timp de 1-2 luni si vei uita de Windows... happy

| RAY a răspuns (pentru Bula):

Care versiune
21.3

Virginia

Ubuntu Jammy

Suport pe termen lung (LTS) până în Aprilie 2027

21.2

Victoria

Ubuntu Jammy

Suport pe termen lung (LTS) până în Aprilie 2027

21.1

Vera

Ubuntu Jammy

Suport pe termen lung (LTS) până în Aprilie 2027

Vanessa

Ubuntu Jammy

Suport pe termen lung (LTS) până în Aprilie 2027

20.3

Una

Ubuntu Focal

Suport pe termen lung (LTS) până în Aprilie 2025

20.2

Uma

Ubuntu Focal

Suport pe termen lung (LTS) până în Aprilie 2025

20.1

Ulyssa

Ubuntu Focal

Suport pe termen lung (LTS) până în Aprilie 2025

Ulyana

Ubuntu Focal

Suport pe termen lung (LTS) până în Aprilie 2025

Faye

| Bula a răspuns (pentru RAY):

Ultima versiune: 21.3 Virginia
Poti incerca toate cele trei versiuni si instalezi care-ti place, in ce limba doresti (inclusiv romana).
Eu folosesc "Cinnamon".

| RAY a răspuns (pentru Bula):

O sa experimentez sa vad cum este, mulțumesc

| NLS a răspuns:

Cum a zis si Bula,
in primul rand, ar fi foarte de ajutor sa pui un SSD.
Dar Linux se misca binisor si pe HDD.
RAM-ul poate ramane asa.

Ca distributii, exista multe care nu mananca aproape nimic, DAR nu e indicat sa folosesti distributii pseudo anonime, cu o baza mica sau foarte mica de utilizatori.

Trebuie ceva "cunoscut", folosit de multa lume.

Si acestea ar fi:

1) Linux Mint, variantele MATE sau XFCE.

https://linuxmint.com/download_all.php

E aproape totuna daca alegi vechea versiune 20.3 sau noua 21.3.

2) Elementary OS

https://elementary.io/

3) Lubuntu sau Xubuntu

https://lubuntu.me/

https://xubuntu.org/

Le poti incerca fara sa le instalezi.

Le scrii pe fiecare pe rand, pe un stick de 8GB,
fie cu Rufus,
fie cu Balena Etcher

apoi le rulezi, si vezi cum se misca si cum arata.

Care iti place mai mult, il instalezi.

| adryang78 a răspuns:

Sunt sute de distribuții. Poți căuta pe Google "best lightweight Linux distro" și vei găsi destule rezultate.
Sunt multe distribuții pentru ce ai tu nevoie - Puppy Linux, Bodhi Linux, Lubuntu, Xubuntu, Linux Lite... Astea sunt doar câteva, pe care le-am testat personal. În prezent folosesc Bodhi și sunt mulțumit de el.