| thehope a întrebat:

Am auzit ca daca un laptop ramane fara baterie timp indelungat sunt foarte mari sansele ca bateria respectiva sa nu mai functioneze.Este adevarat? Eu nu stiu sigur si mi-am ars incarcatorul de la laptopul meu sad

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În general, bateriile Li-ion de laptop NU trebuie să fie descărcate până la epuizare (adică laptop-ul să se stingă forțat din cauza epuizării totale a acumulatorului).
Dacă faci asta și o mai lași încă o lună așa, tensiunea în pile poate să scadă sub anumite limite, iar când o să o refolosești, controller-ul o să considere pilele ca fiind defecte (din cauza tensiunii prea joase), așadar nu o s-o mai încarce.
Bateria se "depozitează" cu jumate din capacitatea ei încărcată (40% recomandat, nu strică nici 50%) într-un mediu rece (15-20 de grade Celsius).
În condițiile astea, poate fi depozitată și ani, dar ea tot o să-și piardă din capacitate în timp, lucru ce se datorează reacțiilor chimice din interiorul ei. Bineînțeles, în cazul depozitării, pierderea capacității se petrece mult mai lent.
Un lucru de reținut: un acumulator are o "viață" de maxim 300 de cicluri de încărcare-descărcare.

5 răspunsuri:
| antonius74 a răspuns:

Ca nu mai functioneaza bateria daca nu o incarci mult timp nu am auzit, dar daca il tii la incarcat, desi bateria e incarcata, da, se strica acumulatorul.

| antonius74 a răspuns:

Se poate. avand in vedere ca se intampla destul de rar ca cineva sa nu-si foloseasca laptop-ul o luna, nu cred ca o sa aflam prea curand straight face....desi cred ca poate fi adevarat, deoarece mie mi s-a stricat recent bateria dupa ce nu l-am folosit vreo luna thinking

| thehope explică:

Pai eu am vorbit cu un electriciam si mi-a spus ca daca ramane bateria descarcata complet mai mult de o luna cred...va trebui sa imi iau alta ca nu o sa mai mearga straight face

| paul0013 a răspuns:

Nu este adevarat...stai linistit...happy

| maxibogdy a răspuns:

Nu este adevarat, din contra... (bogdy)