| anonim_4396 a întrebat:

Am băgat cardul de memorie in laptop si mi-a apărut un virus. Am dat virusului remove, iar pozele de pe card mi-au dispărut.

Menționez ca, cardul nu este blocat si pozele inca sunt in aparat.

Ce pot sa fac sa reapară?

Multumesc happy

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Virusi nu apar asa din senin, de undesti tu ca e virus? virusi nu se arata sunt criptati tu esti antivirus banuiesc, se pot recupera, prima oara zi-mi eroarea exacta, daca ai un program remote control in pc sa vad cu ochii mei eroarea

| mihai69 a răspuns:

Pui cardul într-un calculator „curat" cu un antivirus la zi. Îl scanezi și îl cureți dacă mai e cazul. Apoi recuperezi pozele cu un program de recuperare date. Recuva e foarte bun, dar nu e și singurul.
Treaba cu „virusul ascuns în interiorul pozei" e o mare gogoriță. Virușii care infectează cardurile SD ale aparatelor foto exact asta fac - „ascund" pozele, fie prin setarea atributelor system și / sau invisible, fie prin redenumirea fișierelor cu alte extensii astfel încât sistemul nu le mai vede ca „poze".
Ex.: http://en.kioskea.net/......emory-card
PS sper că e vorba despre niște poze erotice, altfel cu siguranță ai greșit topicul!

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Se pot recupera, cu recuva de ex, dar ajungi de unde ai plecat.Virusul in sine a infectat fotografiile.Prin recuperarea lor nu faci decat sa recuperezi si codul sursa al virusului, aflat in fotografii. Daca le ai in aparat scoate pozele pe un alt card care sa fie,, curat,,. Sunt foarte putine programe de tip antivirus care sa stearga doar virusii, dar sa ramana fisierele.Asa ca ai de ales, recuperezi pozele si opresti antivirusul cat lucrezi cu ele, infectand desigur si calculatorul, sau renunti la ele si formatezi complet cardul dupa care dai si o scanare cu antivirusul pe card.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Ooo da, inca ceva.Nu mai folosi acel card in aparat pana nu il formatezi plus o scanare antivirus! O sa se repete problema actuala.

| mont a răspuns:

Incearca programe de recuperare a datelor, de exemplu file scavenger.