| Skarr a întrebat:

Am castile beyerdynamic dt770 pro 80 ohm. Am observat ieri ca daca am volumul mai tare si e o melodie care are mult bass. In speakerul drept se aude un fel de bazait mic. De ce?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Membrana castii se loveste de carcasa, ceea ce da acel sunet "cu bazait".
Scazi volumul (in special basii) sub limita la care apare fenomenul, astfel sunetul va fi mai curat si nu vei distruge castile.

| hacktek a răspuns:

Volumul este amplificat prea tare. Dacă vei continua să le foloseşti la un volum la care casca bâzâie, rişti să le spargi membrana, şi să nu le mai poţi folosi deloc.

| Skarr explică (pentru hacktek):

Nu e amplificat nici aproape de maxim si se aude. Are legatura cu basul nu cu volumul.

| hacktek a răspuns (pentru Skarr):

Atunci membrana e deja spartă, sau casca nu suportă acea frecvenţă de tonalităţi joase (bass).