| mariazet45 a întrebat:

Am cumparat un laptop cu linux si as vrea sa ma contectez la internet cu el, dar cei de la internet spun ca nu pot sa ma coneceteze daca nu am widors, de ce se faca pc cu linux daca nu pot fi folosite, in Italia merg foarte bine si chiar sunt mai bune ca widors. Ar trebui sa iau un mondem diferit pentru a putea sa ma conectez sau e mai comod sa instalez widors? Nu imi permit acum sa cumpar licenta si nu cred ca e corect din partea mea sa folosesc o copie pentru instalare. Ce ma sfatuiti sa fac.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dap, au dreptate ceilalti, providerul isi bate joc de tine, cel care ti-a spus ca nu se poate, habar n-are. Cred ca poti face o reclamatie chiar la firma lor, pentru ca tu ai vorbit cu un angajat prost si patronul sigur nu are nevoie de probleme cu OPC-ul sau sa i se faca reclama proasta in presa, daca afla vreo televiziune. Ca astia abia asteapta sa sara cu gura (din fericire pentru noi), cind apare ceva de genul asta.

5 răspunsuri:
| bozo a răspuns:

Sa schimbi providerul de internet. In mod normal ei trebuie sa iti ofere acces indiferent de sistemul de operare. Eu am acasa tuner conectat la internet, FTP server si telefon mobil pe langa computer. Si toate astea nu au windows. Cere ajutorul unui om de specialitate. Cam 90% din providerii de internet sunt idioti asa ca sunt multe sanse sa fie si ai tai. Linux sigur nu este vina.

| psiholoaga a răspuns:

Daca iei alt modem si ramai pe linux si mergi tot la astia, nu ti-l vor configura. Daca nu tii mortis la linux, instaleaza windows. E mai raspandit si mai multa lume stie sa lucreze cu el.

| mariazet45 explică:

Scuze, m-am grabit cand am scris si nu stau prea bine cu engleza, altii nu stiu nici romaneste sa scrie si nu vad asa multe atentionari, sunt o persoana care a invatat aceste lucruri din mers fara studii in domeniu si chiar de una singura fara prea multe indicatii ''superioare ''Voi incerca sa invat si ceva engleza daca tot am inceput sa am acces la tehnologia asta moderna dar nu se poate sa fac aceste lucruri dintr-o data, ar trebui sa fiu macar mai atenta, pe viitor asa voi face, intrebarea mea este daca as lua un modem mai performant as putea sa il configuraz pe linux? E adevarat cei care m-au conectat sunt incompetenti dar nu prea avem alte solutii in zona in care santem.

| sleepersev a răspuns:

Problema este ac Linuxul este mai greu de configurat decat Windows-ul pentru utilizatorii obisnuiti. Net poti sa pui pe orice sistem de operare, protocoalele de comunicare fiind aceleasi. Probabil ca ei nu stiu cum sa configureze un linux si de aia au spus ca nu se poate. Sunt incompetenti

| wendy a răspuns:

In primul rand e windows, nu windors(in traducere "ferestre" nu "castig usi"). nu ar trebui sa te conditioneze nimeni sa folosesti windows pentru a te putea conecta al internet. iar daca providerul sustine ca doar cu windows te poti conecta la internet, inseamna ca de fapt nu stie ce si cum cu linuxul si nici nu vrea sa-si bata capul prea mult. ii poti "avertiza" cu o sesizare catre consiliul concurentei si opc si poate asa isi dau mai mult silinta.