| anonim_4396 a întrebat:

Am înțeles că există site-uri gen video-chat unde sunt oameni care ii invata pe altii sa vorbeasca in limba engleza gratis.
Nu stiu de ce ar face asta dar mai multi oameni in decursul vietii mi-au povestit ca ar exista asa ceva si eu nu am dat atentie.

Acum am nevoie urgenta sa invat urgent engleza, nu dispun de bani prea multi de dat pe la meditatii.

Cu programe si aplicatii am incercat, stiu mii de cuvinte.
Problema mea este ca nu inteleg cand ma suna cineva ce vrea sa spuna, mai ales atunci când nu pune pauză intre cuvinte!

Voi stiti asemenea site-uri unde as putea vorbi cu vorbitori nativi de limba engleză care sa aibă timp si rabdare?

Răspuns Câştigător
| DoctorWh0 a răspuns:

Limbile nu au nimic de a face cu "urechea muzicala".
Nu toata lumea are "ureche muzicala" si toata lumea stie macar o limba.
Limbile se invata prin mult exercitiu si multa vorba. Eu am putut sa ajung la un nivel destul de avansat de cunostinte deoarece am avut prieteni si oameni dispusi sa vorbeasca cu mine in engleza, in ciuda faptului ca eu eram bata.
Nu exista niciun secret magic care daca il stii inveti engleza sau alta limba in 24h. Nu te ambala tu repede ca nu intelegi o propozitie care ti-a spus-o un jmekherash din UK. Si ce? Asta e, mare branza. Tu macar stii 2 limbi.

5 răspunsuri:
| DoctorWh0 a răspuns:

Eu am invatat engleza singur. Acum sunt fluent in aceasta limba. Inteleg tot ce vrei tu in engleza si pot sa iti scriu tot ce iti doreste sufletelul tau.
Eu unul nu mi-am batut capul cu meditatii la engleza sau tutoriale pe Youtube sau alte platforme. In cazul meu, subliniez, CAZUL MEU, nu au fost necesare. Eu am invatat din mers. Am inceput prin a cauta informatii in Romana dar nu gaseam nimic, asa ca m-am dus frumos pe Google Translate si am dat copy paste la ce gaseam. Dupa ceva timp, luni de zile, am inceput sa inteleg fara translate diferite cuvinte. Dupa mai mult timp, am inceput sa ma uit la tutoriale si alte videoclipuri fara subtitrari, si asa am mai invatat mai multa engleza. Dupa am inceput sa vorbesc cu oameni din tari straine si asa am inceput sa-mi dezvolt vocabularul. Eu am inceput de la 0, adica nu stiam absolut nimic. Daca a functionat pentru mine, poate va functiona si pentru tine.

| iuliaOK a răspuns (pentru DoctorWh0):

Da' voi n-ați făcut engleza la școală?

| DoctorWh0 a răspuns (pentru iuliaOK):

Ba da, dar a fost o pierdere de timp.

| zilog a răspuns (pentru iuliaOK):

Da dar de la școala mea până acum au trecut muți ani
Sau aș putea spune ca au făcut colegii mei engleză
eu am fă©ut franceză rusă pânâ în clasa a 8 a, apoi la liceu până la sfârștitul clasei ai 12-a nu ne-a stresat nimeni cu aproape nici un fel de limbă străină ci orele de franceză și engleză erau aproape ore de pauză nu veneau profesorii sau ne lăsau să învățăm pentru alte materii.
De si eu când am dat BAC-ul am avut examen si la limba Franceză și la limba Engleză și ne-au pus să facem niste propozitii
gen taranu si taranca sapa morcovi eu privesc pe fereastră si alte lucruri de genul asta usurele si eu inteleg tot dacă mă uit la filme sau la stiri dar aici oamenii sunt atat de handicapati mintali in cat nu pun pauza intre cuvinte ci lipesc câte 6 sau 8 cuvinte dintr-o răsuflare fără să îmi dau seama unde incepe și unde se termină alt cuvânt si vorbesc repede cam 4 cuvinte pe secundă si nu spun toate cuvintele plus ca au cuvintele lor speciale pentru ei de la ei pentru ei din acest oraș au un accent mai special
si sunt cum ar fi moldovenii de peste prut fata de răgățeni
Nici ei nu se înteleg cu englezii din aceiasi tara din Londra
atat de mult difera engleza de unde sunt eu cu engleza oficiala

| zilog a răspuns (pentru DoctorWh0):

Nici eu nu am facut niciodata in viata nici o ora de meditatie la nimic si am ajuns sa fiu printre cei mai buni 5 oameni care reparau hdd-uri din Europa in anul 2009.

Cred ca problema la mine este ca nu am ureche muzicala
Pt ca daca citesc lucruri in engleza inteleg
Sau daca ma uit la filme
Eu inteleg docunentatie tehnica pe cuvantul meu de onoare ca am zile in care citesc repede repede manualul tehnic de pe la cânte un convertizor de frecventa care are 300 de pagini si il si inteleg in limba engleza apoi programez conform explicatiilor din acel manual acel convertizor ca si cand am avut doar 12 ore sa i vat un limbaj nou de programare pe care trebuie sa il si utilizez pentru a prpgrama un echipament care in medie costa chiar si 3000 euro bucata si pana avum nu am distrus nici unul.
PRPBLEMA MEA ESTE CÂND VORBESC CU CINEVA LA TELEFON
PARCA UIT INSTANTANEU TOATA ENGLEZA
NU AM NICI O IDEIE
DE EXEMPLU ADINEAURI MA SUNAT CINEVA SI NU IMI MAI AFUCEM AMINTE DELOC CUM AS PUTEA SA II SPUN SA REPETE INTREBAREA PT CA LA MINE A FOST GALAGIE SI NU AM PUTUT AUZI CE A SPUS

| DoctorWh0 a răspuns (pentru zilog):

Limbile nu au nimic de a face cu "urechea muzicala".
Nu toata lumea are "ureche muzicala" si toata lumea stie macar o limba.
Limbile se invata prin mult exercitiu si multa vorba. Eu am putut sa ajung la un nivel destul de avansat de cunostinte deoarece am avut prieteni si oameni dispusi sa vorbeasca cu mine in engleza, in ciuda faptului ca eu eram bata.
Nu exista niciun secret magic care daca il stii inveti engleza sau alta limba in 24h. Nu te ambala tu repede ca nu intelegi o propozitie care ti-a spus-o un jmekherash din UK. Si ce? Asta e, mare branza. Tu macar stii 2 limbi.