| Nikoleta_Niko_1994 a întrebat:

Am memoria din Local Disk (Chappy-cel cu drivere si programe-aproape plina. Stie cineva un mod prin care o pot elibera fara sa-mi reformatez calculatorul?

6 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Aia nu e memorie, e spatiu de stocare! RAM-ul e memorie!
Mai goleste si tu folderul Temp!

| halogen001 a răspuns:

Hard diskul se imparte in partitii, de obicei 2 partitii: C si D, C e cu windows-ul (drivere, programe, jocuri), D cu date( poze, filme, programe pentru instalat). Se poate mari C cu spatiu luat din D.

Se restrange putin partitia cu date mai spre dreapta si in spatiul ramas liber intre partitia C si partitia D se poate extinde partitia C si daca ai destul spatiu pe hard disk pe partitia D, vei obtine o partitie C suficient de mare chiar si cu 30 - 50 GB in plus.
Pentru operatiuni de modificare partitii se poate folosi cu usurinta un manager de partitii cum ar fi http://www.partitionwizard.com/free-partition-manager.html

Pentru curatare mai e un program bun Ccleaner http://www.piriform.com/ccleaner/download/standard

| iSwag a răspuns:

Poti incerca cu Disk Cleanup (Start >Search programs and files > Disk Cleanup). Acum cativa ani eu am "eliberat" vreo 7 GB.
Si... alta metoda logica ar fi sa stergi programele, fisierele, etc nefolositoare. Nu cred ca folosesti frecvent ~100 GB.

| Nikoleta_Niko_1994 explică (pentru iSwag):

Daca mi-as da seama care sunt programele nefolositoare, probabil ca le-as fi sters pana acum. O sa incerc prima varianta, mutumesc. :*

| Moraru_Claudiu_Remus_1976 a răspuns:

Sunt doua metode:
1 : Te plimbi pe la Program Files, Users, etc. si stergi ce stii tu ca nu mai folosesti.(NU te baga la Windows)

2 : Folosesti un program special ca Windows Cleanup Tool sau CCleaner, etc.

Recomand si o defragmentare a partitiei dupa ce l-ai curatat.

Sper ca am fost de folos si mult noroc.