| NicolasAlx a întrebat:

Am niste casti sennheiser 518 si am inteles ca trebuie sa fac burn in. Ce e ala si pe ce volum se face si pe ce muzica se face? vreua sa mi spuneti cei care stiti sigur, pentru ca e treaba serioasa happy asa ca cel mai bun raspuns funda.

Răspuns Câştigător
| Utilizator1234 a răspuns:

Burn in-ul este mai pe romaneste un rodaj. Se face la orice casti/incinte mai rasarite pentru ca membrana difuzorului din fabrica (inerta din constructie) sa capete elasticitatea necesara redarii sunetului la potentialul real.

Nu te lua dupa ce spune lumea pe net ca ai nevoie de white noise la volum 87.33% in timp ce le tii intr-un colt cu energii pozitive si le reciti din Bacovia. Alea-s bazaconii. Lasa-le sa cante pe orice la orice volum cat mai mult timp chiar si cand nu asculti la ele. Mie mi s-a parut ca le-a luat intre 100-150 de ore pana la rodajul complet.

L.E.: Sa nu ai prea mari asteptari dupa burn in. Nu as putea sa fac o cuantificare in procente, dar schimbarile exista, sunt minore - in bine.

| NicolasAlx explică (pentru Utilizator1234):

Ok, am inteles. Inca nu pot sa ascult la ele ca am placa integrata a pc ului dar maine imi vine cealalta. Am ascultat la un sistem Panasonic de 700 w si se aude bine. Cred ca la placa de sunet se va mai auzis mai bine. Am asteptari sa se auda. Si multumesc.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru NicolasAlx):

Ai luat Xonar U3-ul pana la urma? La inceput si eu le foloseam tot pe U3 si le ducea fara probleme. Apoi am vrut sa scot mai mult din ele si am trecut la un DAC Audioquest Dragonfly; ca mai apoi sa le vand (nu din pricina calitatii). Presupun ca Panasonic-ul ala e combina sau sistem multicanal. Pot sa-ti spun doar ca nu are 700W, iar iesirea de casti nu-i tocmai cea mai fericita parte la nici un sistem de genul. Deci e posibil sa fie limitate de acolo. Chiar daca nu asculti la ele, lasa-le la rodat pe placa onboard.

| NicolasAlx explică (pentru Utilizator1234):

Te intreb si eu ceva: am smucit de cablul de la casti, in partea in care e adaptorul si se baga in jack. sau ce e. Si imi e team ca nu se aude la fel de bine. cablul este protejat putin, dar exista riscul sa se fi tras vreun fir ceva.

| NicolasAlx explică (pentru Utilizator1234):

Am luat si placa de sunet si se aude bestial multumesc happy sper sa nu fie problema de la fir. daca e o sa o rezolv. Mersi man. Asa ceva nu mi-a fost dat sa aud.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru NicolasAlx):

Felicitari pentru achzitie! E un set-up entry foarte bun (pot confirma ca fost utilizator). Nu-ti fa probleme prea mari cu cablul/adaptorul. Dupa cum am spus, sunt destul de rezistente si nu vei avea probleme decat daca faci abuz. Spor la auditie!

| NicolasAlx explică (pentru Utilizator1234):

Mai am o intrebare. ce impedanta sa folosesc cand ascult muzica? am setari pentru impedanta mai mica de 32 de ohmi, pentru 32 pana la 64 si peste 64. castile mele sunt pentru 50. am inteles ca mai mult nu e bine. dar sunetul se aude bine la prima setare, la 32. se aude perfect numai ca as fi vrut putin mai tare.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru NicolasAlx):

Acela e gain-ul pentru amplificare. Poti sa-l tii si pe high (peste 64 ohm) ca sa ai mai mult volum, nu se intampla nimic.

Oricum, 50 ohm e impedanta nominala, pe anumite frecvente, poate urca si la ~100 ohm. Nu-ti fa probleme din pricina asta. Daca simti totusi ca nu-i de ajuns nici cu gain-ul pe high (peste 64 ohm) va fi necesara achizitia unui amplificator de casti.

8 răspunsuri:
| Utilizator1234 a răspuns:

Apropos, cum ti se par la momentul actual?