| NVRE a întrebat:

Cum pot sa am fullscreen pe kali linux (in virtual box)?

6 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Pe bune?!?
vrei sa faci hacking dar nu te duce mintea la cel mai amarat lucru auto-intuitiv?!?
apesi pe view si apoi full-screen
chiar nu e
A B S O L U T... E V I D E N T?!?!?!?

| NVRE explică (pentru ziftode):

Inteligentu-le ma refeream sa se vada pe tot ecranul (fara barile negre)!

| ziftode a răspuns (pentru NVRE):

Ah, pai trebuia sa spui mai explicit tongue
schimba rezolutia in guest
si, acum o sa te fac sa consideri ca, "inteligent-ule" a fost un compliment tongue

daca nu merge aduci, deschizi un terminal si acolo scrii:

sudo apt install open-vm-tools open-vm-tools-desktop

asta ar trebui sa iti rezolve problema la modul ca oricat de mare ar fi fereastra (inclusiv full-screen) rezolutia guestului o sa se schimbe sa faca fit, in loc sa te chinui tu sa schimbi rezolutia la niste rezolutii fixe

| NVRE explică (pentru ziftode):

E: Package 'open-vm-tools' has no installation candidate
E: Unable to locate package open-vm-tools-desktop

| ziftode a răspuns (pentru NVRE):

Naspa
inseamna ca in kali-linux astea nu sunt
sau
TU AI FACUT UPDATE LA SYSTEM?!?
apt update
apt full-upgrade
amandoua trebuiesc date, si sper ca ai instalat ultimul iso, kali este rolling distribution, asta inseamna practic 2 lucruri:
1. nu are versiuni (iso-ul de instalare are, dar systemul in sine, nu), si se updateaza continuu
2. daca ramai in urma (nu updatezi 2-3 luni, sau folosesti un iso de instalare mai vechi) s-ar putea un update ori sa nu mearga, ori sa iti strice sistemul

3-4 saptamani de la release-ul unui nou iso de instalare si primul update se face la ceva de gen 700 de pachete, atat de, des se updateaza

de asemenea, am cautat rapid pe internet o solutie, si am gasit:
https://docs.kali.org/general-use/install-vmware-tools-kali-guest
insa se comporta ca si cum ar fi in sistemul lor de packete (iar site-ul e chiar la kali, deci ar trebui sa fie corect ce spun ei acolo)