| NVRE a întrebat:

Cum sa folosesc Hydra (in kali linux)? Adica care ce folosinta are fiecare comanda gen -l -P etc(ce fac)?
Si cum as putea sa fac un attack (cu brute force evident) la un cont de Facebook, Instagram, etc?(exemplu).

10 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

HAIL HYDRA!

esti dus de-a binelea mama, serios!
nici macar nu vreau sa iti fac morala pentru ca, kali linux e numai white hacking, verifici securitatea proprie, etc.

vreau sa spun ca ESTI DUS CU SPUME!
no offence (adica nu vreau sa te insult, imi pare rau daca o iei personal dar e doar o constatare, si o sa vezi imediat ca o cam meriti)

minumum de ultima decenta in securitate spune ca: dupa un numar de login-uri nereusite, se blocheaza respectivul cont pe o perioada de un minut, urmatoarele 5 login-uri, blocat 10 minute, samd pana dupa 5-10 blocari, se blocheaza contul de tot si se asteapta contact din partea proprietarului contului
ASTA E MINIMUM DE DECENTA!
chiar crezi ca Facebook, Instagram NU au asa ceva?!?
chiar crezi ca o sa verifici forta bruta mai mult de 2-300 de variante din cele cateva milioande de miliarde posibile?!?

| NVRE explică (pentru ziftode):

Imi merit ofensa dar totusi daca kali linux e doar pentru LAN(reteaua locala) atunci Nasa o fost sparta cu cmd --_--?

| Bogdan70001 a răspuns (pentru NVRE):

HO ca nici pe el nu-l duce capul prea mult si ai si tu dreptate.
Kali Linux este doar o distributie de Linux ce-ti pune la dispozitie anumite unelte pe care le poti gasi si p net.Adica daca pierzi putin timp poti face si din Ubuntu Kali Linux big grin

Daa, in special Kali are unelte de testare a securitatii tale, dar asta nu insemna ca nu poate fi folosit si pentru hacking-ul adevarat.Conteaza doar sa stii ce iei de pe net

Un exemplu ar fi Fluxion (acum nu cred ca mai merge, dar candva a mers) care era un program facut pentru a sparge parole de WiFi, nu venea preinstalat in Kali, dar putea fi folosit in el.

Dar sa stii ca si tipul are putina dreptate.nu vei putea sa spargi vreodata parole de Insta, Facebook sau altele cu Bruteforce.Da acum ceva ani mergea, dar acum (stiu ca ma repet happy ) chiar nu mai are rost sa incerci

| ziftode a răspuns (pentru NVRE):

Cred ca nu ai inteles nimic de nimic, white hacking a fost doar o idee in trecere, si vorbesc foarte serios si fara nici o propaganda de gen "nu ar trebui sa faci aia si alalta ca NU E FRUMOS", cand spun:

ai mai multe sanse sa SPARGI FACEBOOK SAU INSTAGRAM SAU CHIAR NASA, decat sa obtii o parola cu brute-force via login

brute-force se foloseste NUMAI la decriptare locala, de gen, am reusit sa pun mana pe fiserul cu parole, si il bag in brute force ca sa vad parolele in clar, lucru care imi aduce aminte din nou de RTOLD (registrarul oficial de domenii.ro) care au fost sparti si care aveau respectivele parole in clar (nu trebuiau decriptate, DELOC)... ce imbecili

iar daca nu intelegi principiu de blocarea contului la parola gresita introdusa repetat (ceea ce o sa faci tu de fapt, ca asta e brute force peste login) atunci, crede-ma sincer ca mai bine te lasi de sportul asta

| Noone09 a răspuns (pentru ziftode):

Si tu esti dus... brute force nu functioneaza chiar asa ideea e ca compara parole asemanatoare si vede care e cea mai buna sunt mai multe de discutat de exemplu parola pe care o folosesti tu pentru Facebook arata ca ceva de genul 1c:23:wqed:eq21;:2e1w; intelegi? iti recomand sa mai aprofundezi subiectul

| Noone09 a răspuns (pentru ziftode):

Ai dreptate si tu oricum e destul de profund sub pentru a fi explicat in cateva randuri

| ziftode a răspuns (pentru Noone09):

Multumesc, ca, confirmi exact ce am spus eu
ce ar fi TU sa aprofundezi subiectul si sa cauti care e diferenta dintre brute-force cu si FARA dictionar?
ca se pare ca iti dai seama de diferenta dar nu stii deloc in practica!

| Noone09 a răspuns (pentru ziftode):

Nu prea ai avut un argument in care sa ma corectezi.din cate vad doar te repeti.

| ziftode a răspuns (pentru Noone09):

Nu ai cautat care e diferenta dintre brute-force cu SAU FARA dictionar

nici nu ai cautat, nici nu stii ce e aia, NICI NU VREI SA STII CE E AIA
de ce? pentru ca tu stii DEJA, mult mai bine decat orince altcineva

DECI nu esti in stare sa vezi argumentul, nici nu suporti sa fii contrazis (ca doar tu stii mai bine, nu? ), asa ca te spargi in raspunsuri care dovedesc pana unde poate merge PROSTIA UMANA

iar eu nu am chef sa iti explic diferenta, cel putin nu acum dupa ce ai dovedit negru pe alb cat de departe esti dus!

morala: mai bine te lasi de sportul asta, pare mult prea mult pentru tine daca nu esti in stare sa percutezi cele mai simple lucruri simple!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai ca target conturi de Facebook sau Instagram, nu vei face altceva decat sa cauzezi infarct acelei persoane cand nu se va mai putea conecta. Facebook blocheaza incercarile in exces si-ti va lua luni de zile sa spargi o parola simpla.

Uite aici link util:
https://null-byte.wonderhowto.com/......a-0155374/