| Vali5681 a întrebat:

Am o intrebare pentru cei din domeniul elecrtonicii.
Cum as putea confectiona un fel de placa care legata la un televizor sa afiseze o anumita imagine cand este declansat un intrerupator?

1 răspuns:
| Timberged a răspuns:

E destul de complicat ce vrei. Ca un circuit sa stocheze imagini trebuie sa aiba memorie, daca are memorie trebuie sa aiba si procesor, adica e deja un micro computer. Exista circuite digitale care sint micro computere, dar nu se ocupa de procesare video, pentru ca e prea complicat. Se numesc PIC-uri. Programable Integrated Circuit. Un asemnea PIC controleaza robotul numit masina de spalat. Acolo insa treaba e mai simpla pentru ca nu e vb de procesare sau afisare video. Chiar daca imaginea pe tv e statica e nevoie sa fie afisata de 25 de ori pe secunda ca sa poti vedea ceva si e nevoie de un circuit care sa faca asta. E complicat sa faci treaba pe un tv. Exista dvr-urile sau dvd playerele care stiu sa faca stop-cadru, dar alea sint computere in toata regula. Booteaza un linux si au ram procesor si chiar si hard clasic pe care se tin filmele. Ca sa te apuci tu sa confctionezi asa ceva, mai ales daca nu esti si electronist si it-ist e foarte complicat. Asa ceva poate fi facut de oameni care au multa experiena in spate. Ai putea face ceva poate cu un telefon mobil pentru ca ala are si procesor si memorie etc, dar tot complicat e. Un pasionat de calculatoare si telefoane si electronica, dupa ce sapa pe net o vreme reuseste daca tine neaparat, dar nu stiu daca merita efortul.