| boyz a întrebat:

Am o placa de baza gigabyte h61m ds2v rev 2 si imi ramane blocata in poza aceea de post, e o poza cu placa si arata ce taste sa apas sa intru in bios etc si daca apas nu se intampla nimic, doar e blocat in imaginea aia. Am resetat biosul tot nu vrea

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Blocarea poate avea multe cauze, care trebuie verificate:
- defectiune de boot-are
- supraincalzirea unui component
- incompabilitate de componente
- defectiune de alimentare sau de filtrare (condensator defect, umflat etc.).
- etc.

Trebuie efectuate teste tip "service"!

| RxTx a răspuns:

Scoate procesorul da cu spray wd-40 in solu soket da si pe procesor
Pune pe rand memoriile ram
Camd una cand cealalta

Vezi poate e o memorie ram defecta

Scoate bateria de la bios si calculatorul din priza si tine apasat pe reset si pe POWER 120 secunde
Ia mama apoi apasă cu calculatorul scos din priza pe butonul de POWER 60 secunde

Gata acum teebuie sa meargă
Baga curent in calculator si dai start

Fa asta faca vreun cablu de la hdd sau de la cd-rom sau de pe la alte lucruri sa fie infipt

Nici macar alimentarea la unitatea optica floppy sau hdd sa nu fie infipte

Scoate tot de prin usb-uri

Trebuie sa meargă

Cand dai cu spray wd-40 nu alt spray lasa placa de baza sa se scurga usuce zvinte o ora
Vezi ca scrie pe spray o jumate de ora
Apoi bagi curent nu imediat