| Emil89 a întrebat:

Salutari, am un laptop MSI ceva mai vechi cu o placa video GTX 1060 si un I7 generatia a 7a, problema cu el este ca procesorul se incinge foarte tare si ajunge de fiecare data cand intru intr-un joc la temperaturi de 93-96 de grade.
Am incercat toate modalitatile sa scad aceste valori, am schimbat pasta termica cu una calitativa, i-am curat ventilatoarele, am cumparat un cooler, am ajustat setarile ventilatoarelor pentru o performanta mai buna dar fara rost, temperaturile au ramas neschimbate, daca ma puteti ajuta cu un sfat as fi recunoscator, dau funda.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Filtrul de aer de la iesirea din carcasa (respectiv si de la orificiile de intrare) l-ai curatat? De obicei este umplut cu praf.
Jetul de aer de la iesire (de obicei in laterala stanga-spate a laptop-ului) trebuie sa se simta bine, sufland tare. Trebuie sa se simta bine cu mana, iar flacara unei lumanari s-o indoaie spre afara.

| Emil89 explică (pentru Bula):

Da, am avut grija sa curat foarte bine atat carcasa cat si orificiile de intrare, dar fara rost.

| Bula a răspuns (pentru Emil89):

Am spus: orificiile de IESIRE (de obicei: spate-stanga laptopului).
Daca sita e transparenta, atunci e bine curatat.
Mai verifica si gradul de incarcare a procesorului si al memoriei RAM (in Task Manager, grafic). Daca vreunul este peste 75%, atunci este supraincarcat laptop-ul.

| Lupică27 a răspuns:

Pai probabil incerci sa joci un joc care forteaza prea mult acest latpop vechi, ce joci mai exact si la ce setari?

| Emil89 explică (pentru Lupică27):

Pai diverse, de la jocuri cu cerinte medi de sitem ( direct proportional cu capacitatea componentelor ) pana la jocuri ceva mai grele, ultima data am jucat Age Of Empires 4, si am incercat sa adaptez setarile grafice pentru a reduce temperaturile foarte mari, desi nu am probleme majoare cu ridicarea setarilor grafice din punct de vedere a performantei, problema supraincalzirii persista si la setari minimale

| gogugogugogu a răspuns:

Un update de BIOS si ventilator suplimentar pentru laptop-uri?