| Felix_Remus_1990 a întrebat:

Am o placa video radeon X1500 64-bit si un procesor Intel pentium dual cpu e2140 1.60 Ghz.Ce jocuri pot juca pe el? Si as vrea sa schimb procesorul si placa video(niste recomandari va rog)

7 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Nu poti sa schimbi doar procesorul. Deoarece cel pe care il ai tu e vechi, si procesoare pentru ce aveai tu acolo nu se mai fabrica. Daca vrei alt procesor, deci, ai nevoie si de alta placa de baza, si de alt ram etc.

| KodrutZ a răspuns:

Yellow e la furat, lasa-l ca a fumat ceva bun si inca delireaza. Cit ram ai? Cu 4 GB si o placa video decenta poti juca cam orice, eventual mai tragi de procesor citeva sute de MHz mai sus. Nu are sens sa iei placa video noua, sh gasesti placi excelente in maxim 200 RON care sterg pe jos cu orice placa noua pina in 400-450 RON (HD 4850/4870 sau 9800 GTX par example).

P.S. Daca dispui de vreo 2500 RON, deja putem discuta de un sistem nou-nout cum se cuvine. Hai, un minim-minimorum pe la 1800 - uite ce am facut unui amic - http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/830169/

| Felix_Remus_1990 explică (pentru KodrutZ):

Ce jocuri ar merge cu placa aia video care am vazut-o pe link-ul tau? merg pe high settings?
Si as avea nevoie de mai multe coolere ca sa nu se incinga placa video

| KodrutZ a răspuns (pentru Felix_Remus_1990):

Ete mai multe coolere, povesti. Pe GTX 650 merge orice joc. Preferabil sa ai un monitor de maxim 1600X900 ca sa se miste ok la detalii maxime sau aproape de maxim. Daca mai plusezi un pic la buget, iei un GTX 750 - performanta usor superioara, consum si caldura (foarte) mult mai mici.

| MitroAlex94 a răspuns:

Facand referire la seria NFS nu cred ca o sa iti mearga bine mai sus de nfs Porsche.Mai poti juca Stronghold, Age of empire 2, Prince of persia nu va merge bine in nici-un caz.

| Yellow94 a răspuns:

Salut, nu mai zice ce jocuri o sa-ti meargaca si asa e slab pc-u.Iti recomand sa-ti ei urmatoarele componente la un buget destul de convenabil. 1) placa video HD 5570 1gb 128 biti ( merge pe ea farcry 3 crysis 3 si multe altele la grafica intre low si hight super bine si costa 190 lei, mai bine de atat nu se poate )... 2) procesor tot dual-core de 2, sau 2, 5 ghz 3) intre 2 si 4 gb Ram si o sa ai un pc de nota 10, adr vezi ca procesor poti sa ei si la mana a doua. Eu iti urez bafta.

| Banica_Catalin_1999 a răspuns:

Mai sus de gta san andreas nu poti juca pe pc actual!