| Manea_Danut_1995 a întrebat:

Am o problema cu calculatorul meu, nu l-am mai folosit de mult si acum cand l-am refolosit nu se mai deschide monitorul. Stie cineva de ce? Am schimbat monitorul, cablurile de la el, inainte sa il deschid l-am curatat bine de praf si acum are problema asta sad. Ma puteti ajuta?

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Unitatea merge? Daca da, atunci problema este monitorul, trebuie dus la un electronist sa il repare, să i schimbe condensatorii care din cauză că s au uscat sau devalorizat, nu porneste sursa de alimentare. Nu este din cauza cablurilor. Daca monitorul porneste cind il bagi in priză dar nu il conectezi la unitate, atunci problema este din unitate, dar dacă monitorul nu porneste nici daca il bagi singur in priză atunci e clar din monitor. Succes.

| Manea_Danut_1995 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Monitorul nu are nici o problema pentru ca abia l-am cuparat

| ivanhoe a răspuns:

Verifica si placa video. Eventual scoate-o si bag-o inapoi in slotul corespunzator. Nu cred ca are treaba bateria de la BIOS.

| ogeorgem a răspuns:

S'ar putea sa fie de la bateria bios. Scoate'o si pune'o din nou la loc. Am avut si eu aceeasi problema dar dupa aceea a mers perfect

| AndyAndrei77 a răspuns:

Mi s-a intamplat. Ce iti recomand eu este sa te uiti la acest video https://youtu.be/tDS8s2zEmew?t=6m25s. Scoti placutele de RAM si le freci de ceva (de preferat de tricou, de un servetel etc) cum face tipul din video. Apoi dupa ce ai facut asta, suflii in sloturile alea, ca poate s-a depus praful acolo. Cand le pui inapoi ai grija sa le pui corect.