| SonicAndrei a întrebat:

Am o problemă cu EOS Utility, nu-mi recunoaște aparatul. Am un Canon EOS 1100D și era detectat înainte de program. Nu îl detectează în sensul în care butoanele din program sunt gri și nu pot da clic pe ele (înțelegeți ce zic), ca și cum aparatul nu ar fi conectat la calculator. Evident, pot naviga pe aparat normal (prin foldere). Problema o am de când am reinstalat Windows-ul. Am dat compatibility cu Windows 8 dar tot nu merge (același Windows l-am avut și înainte).
PS: Am reinstalat programul de 2 ori, dar tot nu detectează aparatul.

2 răspunsuri:
| NGheorghe a răspuns:

Mi se pare ca tu ai conectat aparatul la calculator înainte sa instalezi EOS Utility. Asta face ca Windows-ul sa-i aplice driverele generice in loc de cele proprii de la Canon. Așadar ar trebui sa îl "dezinstalezi" din Computer Management. Îl ștergi din lista, apoi scoți mufa USB si dai restart Windows. Știi sa ajungi la Computer Management? cauți pe net.

| SonicAndrei explică (pentru NGheorghe):

Mersi de răspuns! E o întrebare veche, am rezolvat de mult problema. Indiferent de versiunea Windows-ul, instalând versiunea 2 a EOS Utility problema este rezolvată (am făcut update programului).
Data viitoare voi instala driverul propriu de la Canon dacă spui că driverul de la Windows ar fi cauza.