| Toma_Dani_1996 a întrebat:

Am o problema cu un router Tenda N150 Easy, fac configurarile si imi da o eroare : no response from your internet service provider(isp) please consult your isp
Sunt abonat rds.
Ma poate ajuta cineva?

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Pentru a configura corect router-ul trebuie să:
folosești protocolul pppOe.
Apoi introdu userul și parola din contractul cu Erdeeș-u.
selectează Always conected NU lăsa implicit pe conected on demand.
Dacă știi că ai introdus corect User-ul și parola, și știi că pe direct internetul funcționează, precum și ca ai folosit „butonu magic" de deconectare înnainte de a cupla netu în portul WAN, înseamnă că nu-ți dă net RDS-u.Asta se rezolvă sunând la numărul de telefon:
http://www.rcs-rds.ro/asistenta/contact
Succes

| valentin75 a răspuns:

Salut! Intra pe pagina producatorului si ii faci un update de firmware. Dupa ce ai salvat fisierul in computer trebuie sa ramai conectat pe un port normal (nu pe wan) ii faci update-ul de firmware si reset; pentru reset tinte apasat pe buton pana se sting ledurile. Dupa aceea il poti cofigura cum doresti. Atentie! update-ul sa fie pentru modelul tau de router!