| vicgg12 a întrebat:

Am o problema la pc, se simte miros de încins de la procesor, coolerul bate mai tare, PC ul parca se turează și îl apucă de se face monitorul negru 2-3 secunde. Ce are?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca nu te pricepi eu zic sa-l duci la un service! Acolo trebuie verificata alimentarea, pasta termica a procesorului, senzorul de temperatura al placii de baza si racirea placii video.

| sierra1 a răspuns:

Ventilatorul pare că nu-și face treaba, incearcă să-l schimbi

| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Pana sa al duci la service si sa le dai bani si sa te minta ca nu stiu ce au mai gasit pe acolo de aiurea defect ca sa iti i-a banii - poti face si tu acasa ceva ce trebuie facut de minim 2 ori pe an la un PC - si anume > SA AL ASPiRi DE PRAF! Praful este dusmanul numarul 1 al calculatoarelor! - Procedezi asa: iti notezi pe o hartie unde vin in spate la PC cablurile cu net, mouse, tastaura, etc. - apoi scoti din priza si PC si monitor, deconectezi toate cablurile din spate de la PC, desfaci carcasa PC-ului si in prima faza cu aspiratorul la maxim de aspiratie aspirezi in zona sursei la ventilator si opoi la radiator la processor - apoi lasi aspiratia la jumate la aspirator si aspiri PC-ul in locurile unde vezi praf si scame - sa ai si o pensula mica si fina si inainte de a aspira partea electronica - adica placa de baza si celelate cartele-module, mai intai dai cu pensula usor peste ele si apoi aspiri de la o distanta de 2-3 cm. Dupa aspirare cu atentie verifici pe placa de baza prin apasare usoara la rand toate modulele, memoriile, conectorii si tot ce vezi ca ar fi o placa in soclu sau conector cu fire. Apoi ansamblezi la loc carcasa, conectezi cablurile, alimentezi PC si monitorul si fii sigur ca nu or sa mai fie probleme. Lasi un timp de maxim 1 ora PC-ul pornit si asculti sa vezi daca ventilatorul mai face galagie sau orice altceva ti se pare suspect - si doar in extrema urgenta duci la un service de PC-uri calculatorul sa iti schimbe ventilatorul de la processor si posibil si sursa cu una cu cel putin 100 de wati in plus fata de cea veche - dar mai intai aspirarea de praf e esentiala.