| Alqumo a întrebat:

Am o statie radio Baofeng UV-5R de 5W. Vreau sa merg pe Masivul Ceahlau, Varful Toaca. Inafara de repeater-ul de pe Varful Toaca, ce alte frecvente mai pot folosi? Spre exemplu niste frecvente de urgenta sau salvamont pe care le pot folosi in caz de urgenta. Multumesc Anticipat!

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Citeste aici.
https://ethercom.ro/......0-mhz.html
Cumperi dar nu stii ce cumperi?

| Korkodeln a răspuns:

Frecventele de urgenta nu sunt ca sa le foloseasca o persoana fizica in caz de urgenta, sunt frecvente strict pentru SERVICIILE DE URGENTA, ai grija ce faci ca pedepsele si amenzile sunt foarte mari in aceste situatii.

| Alqumo explică (pentru Korkodeln):

Stiu, in caz de vreo urgenta vreau sa stiu prin acea frecventa radio de urgenta, stiu ca este si sa transmiti pe acea frecventa. Dar daca stii, care este acea frecventa de urgenta?

| Korkodeln a răspuns (pentru Alqumo):

Deci nu si nu, chiar daca stii frecventa salvarii nu intri peste ei ca ai probleme, la fel si pentru politie, pompieri, salvamont si altele. De altfel majoritatea sunt deja in format digital si criptate, asa ca oricum nu ai cheia de acces. Mai mult nu te aud ei, dar daca insisti sa vezi cum arata vreo amenda sau puscarie pe dinauntru pune statia in scan mode si vezi ce prinzi cand esti in zona, pun pariu ca chestiile digitale se vor auzi ca baraieli. Poate la Salvamont sa mai fie in FM sau ceva necriptat.